Ako riešiť osvetlenie v domácnosti?

Ako riešiť osvetlenie v domácnosti?

Reklamný článok - 22. februára 2017 - 4010. zobrazení

Pri zariaďovaní interiéru len málokto myslí na jeho osvetlenie. A pritom je to tak podstatná vec! Veď viac ako 75% našich zážitkov si pamätáme vďaka tomu, že sme ich mohli vidieť, sledovať zrakom. To by sa v tme nedalo. Poďme teda do problematiky vniesť trošku svetla.

Moderné trendy

Moderné trendy hovoria jasne – čím viac prirodzenejšieho svetla v interiéri, tým lepšie. S jeho objemom a intenzitou môžeme pracovať pomocou priestranných okien, žalúzií alebo roliet (In sú najmä tie vonkajšie). Nie vždy sa to ale dá riešiť len prirodzenou cestou. Pri interiérovom osvetlení by vás mala zaujímať jeho intenzita a reprodukcia farieb, čo sú dva faktory významne prispievajúce k celkovej pohode očí a celého organizmu.

Kuchyňa

Osvetlenie ako také môžeme rozdeliť na centrálne a miestne. Pre kuchyňu je základným osvetlením  stropné svetlo, dodávajúce adekvátny jas celému priestoru.

 stropné svetlo

Len toto však v kuchyni nie je dostatočné, preto sa situáciu často riešia nástenné svietidlá, bodové svetlá alebo halogénové osvetlenie pracovných dosiek. Tieto momenty predstavujú miestne, doplnkové osvetlenie, bez ktorého by práca v kuchyni bola sťažená.

Obývačka

V obývačke je výhodné mať tlmiteľné svetelné zdroje a nie priame osvetlenie, pričom môže byť doplnené bodovými lampami. Za svetelný žiarič sa dá považovať aj televízor, ktorý by však nemal byť jediným zdrojom svetla v miestnosti.

Stolne-lampy-a-lampicky

V blízkosti televízora, ideálne za ním, skvele zapasuje slabšie osvetlenie, napríklad stolné lampy, ktoré by sa na obrazovke nemali odrážať. Na čítanie je zase vhodné smerovať svetelný zdroj tak, aby na stránky knihy dopadol šikmo zozadu.

Detská izba

Centrálne osvetlenie v detskej izbe je spolu so správnym osvetlením písacieho stola dôležitým prvkom každej detskej izby. Nezaškodí, ak centrálne aj miestne osvetlenie disponuje variabilným nastavením rôznych polôh. Na písací stolík by svetlo malo dopadať vždy z opačnej strany ako je ruka, ktorou dieťa píše.

osvetlenie v strede stropu

V spálniach sú ideálnym riešením lustre ako centrálne osvetlenie v strede stropu a lampa na čítanie v blízkosti postele. Tá by však mala byť umiestnená tak, aby pri čítaní neležala v zornom poli a tým neoslepovala čitateľa.

Zdroj/foto: svietidla-lacno.sk

  • Kategórie

Podobné články