Klimatizácia umiestnená v modernom interiéri

Klimatizácia – áno či nie?

Redakcia - 14. apríla 2019 - 7495. zobrazení

Rozmýšľate nad tým, že do svojho bytu alebo rodinného domu zavediete klimatizáciu? Každé leto sú horúčavy čoraz viac intenzívnejšie a náš organizmus má mnoho práce s tým, aby sa s vysokými teplotami vyrovnal. Práve to je dôvodom, že stále viac a viac ľudí uvažuje nad zabudovaním klimatizácie do bytu aj v obytných priestoroch. Aké sú však výhody a nevýhody klimatizácie? Čo všetko so sebou prinesie inštalácia klimatizácie vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch…

Klimatizácia a jej výhody

To, že klimatizácia má svoje výhody je nepopierateľné. Práve vďaka klimatizácií si môžete v miestnosti regulovať teplotu a keď je vonku priveľmi horúco, vy sa nemusíte doma potiť. Najmä v letných mesiacoch je náš organizmus namáhaný a v niektorých prípadoch môže dôjsť až ku jeho prehriatiu, čo je veľmi vážny stav.

Klimatizácia a regulácia teploty

Teplotu vo vašej domácnosti si môžete nastaviť na príjemných xy stupňov podľa toho, aká teplota vyhovuje práve vám. No nie je to skvelé? Okrem toho, počiatočná investícia nie je príliš veľká, takže kúpu klimatizácie si môže dovoliť, čoraz väčšie množstvo ľudí. Je však klimatizácia skutočne ideálnym riešením v procese postupného globálneho otepľovania?

Náš TIP na najkvalitnejšie klimatizácie

Klimatizácia LG

Klimatizácia Sencor

Klimatizácia Samsung

Klimatizácia LG Standard S P12EN
Hodnotenie

Cena: od 439.00 €

Klimatizácia Sencor SAC 0911CH
Hodnotenie

Cena: od 379.00 €

Klimatizácia AR4000 AR12KSFHBWKNEU BORACAY
Hodnotenie

Cena: od 437.00 €

Klimatizácia a jej nevýhody

V súčasnosti veľa odborníkov varuje pred nesprávnym používaním klimatizácie. Ak je totiž rozdiel medzi teplotou vonku a teplotou v domácnosti príliš veľký, vaše telo môže zažiť tzv. teplotný šok. Tieto teplotné výkyvy ťažšie znášajú najmä deti a starší ľudia. Možno sa budete čudovať, ale teplotné výkyvy môžu mať za následok rôzne ochorenia ako napr. angínu, prechladnutie, ale rovnako môžu zhoršiť aj alergiu alebo astmu.

Preto, aby ste sa takýmto nepríjemným ochoreniam vyhli, musíte si nastaviť vašu klimatizáciu správne. Ľudské telo totižto nie je stavané nato, aby v priebehu dňa niekoľko krát prekonávalo veľké teplotné rozdiely. Ideálnym riešením je, ak rozdiel medzi teplotou vonku a teplotou vo vašej domácnosti je v rozmedzí 5 až 7 °C. Ak je tento teplotný rozdiel vyšší, vaše telo vystavujete riziku.

Klimatizácia a jej montáž

Okrem správneho nastavenia teploty, treba dbať ešte na jednu dôležitú vec. Pri klimatizácii, ktorá navodí v domácnosti príjemný vzduch, ľudia často zabúdajú na vetranie miestnosti. A to je skutočný problém. Ak nie je miestnosť riadne vetraná, môžu vás prepadnúť bolesti hlavy či únava. Okrem toho, klimatizáciu je potrebné pravidelne čistiť. Obzvlášť, ak máte doma alergika. V súčasnosti skoro každá klimatizácia obsahuje špeciálne filtre, ktoré dokážu absorbovať veľké množstvo rôznych alergénov, ale napriek tomu na správne fungovanie klimatizácie je nevyhnutné jej pravidelné čistenie.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články