Lithopsy

„Živé kamene“ alebo Lithopsy? Poznáte tieto jedinečné sukulenty?

Redakcia - 9. mája 2019 - 11036. zobrazení

Lithopsy sú nádherné a fascinujúce sukulenty, ktoré si môžete vypestovať buď zo semienka alebo si môžete zakúpiť už mladú rastlinku. Tieto jedinečné sukulenty pochádzajú zo suchých oblastí južnej Afriky a práve vďaka ich zvláštnemu vzhľadu, dostali aj svoju prezývku „živé kamene“.

Lithopsy

Sukulenty z čelade Lithops však nie sú len „živými kameňmi“. V niektorých častiach sveta sa im hovorí „kvitnúce kamene“, a to najmä tomu, že Lithopsy majú kvety, ktoré sú ich odmenou za vašu dôkladnú starostlivosť. Najčastejšie sa stretnete so žltými kvetmi, no výnimkou nie sú ani kvety bielej farby, ktoré sú však skôr raritou.

Náš TIP na kvalitné substráty pre kaktusy a sukulenty

Rašelina Soběslav

Agro substrát

Forestina substrát

Rašelina Soběslav
Hodnotenie

Cena: od 2.40 €

Agro substrát
Hodnotenie

Cena: od 1.70 €

Forestina substrát
Hodnotenie

Cena: od 2.89 €

Ako pestovať Lithopsy?

Lithopsy sú sukulenty, ktoré sú náročné na svetlo. Od jari do jesene, v dobe ich hlavného rastu, ho vyžadujú preto najviac. V prípade dôkladnej starostlivosti sa vám „živé kamene“ odvďačia na jeseň kvetmi.

Lithopsy kvitnutie

V období vegetácie „živé kamene“ zalievajte pravidelne, avšak v menších dávkach. Nie je dobré, ak je substrát dlhodobo príliš vlhkým. Na jeseň s polievaním skončite, pretože pre „živé kamene“ nastáva obdobie odpočinku. Nejedná sa však o odpočinok v pravom zmysle slova.

Náš TIP na najpredávanejšie hnojivá pre kaktusy a sukulenty

AgroKapka

Agro hnojivo

Biopon

AgroKapka hnojivo - Lithopsy
Hodnotenie

Cena: od 1.10 €

Agro hnojivo - Lithopsy
Hodnotenie

Cena: od 1.05 €

Hnojivo Biopon - Lithopsy
Hodnotenie

Cena: od 2.70 €

Lithopsy a ich „prezliekanie“

V časovom úseku od jesene do jari, nastáva tzv. obdobie „prezliekania“. Vo vnútri Lithopsov sa začína tvoriť nová rastlina, ktorej prvé viditeľné náznaky uvidíte už počas zimy. Nové listy majú častokrát iné sfarbenie než tie povôdné. Okrem iného majú sýtu a sviežu farbu.

Lithopsy - kvitnúce kamene

Na jar po „prezliekaní“ začnite opäť s polievaním. Zo začiatku to však s vodou nepreháňajte, pretože vodou nasiaknuté „živé kamene“ vyzerajú neprirodzene, ba dokonca, v niektorých prípadoch môžu aj prasknúť.

Kam umiestniť Lithopsy?

Optimálnym miestom na umiestnenie „živých kameňov“ je východné alebo juhovýchodné okno. V zime ich môžete umiestniť v podstate kdekoľvek, keďže rastliny svetlo v tomto období nepotrebujú. Avšak, hneď ako sa v „praskline“ objavia zárodky nových rastlín, signalizuje to to, že rastliny opäť potrebujú dostatok svetla.

Lithopsy v kvetináči

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Lithopsom sa darí najviac, ak majú pravidelný prísun čerstvého vzduchu?

Text: Patrik Gregor

  • Kategórie

Podobné články