Fotovoltika

4 mýty o fotovoltike

Reklamný článok - 29. júla 2024 - 357. zobrazení

S rozšírenou popularitou fotovoltických systémov sa čoraz viac šíria aj mýty, ktoré len rozširujú nepravdivé informácie. Ako všade aj pri fotovoltike je dôležité aby sme odlišovali fakty a fikciu a robili informované rozhodnutia. Ktoré pravdy o týchto systémoch teda nemusíte zahŕňať do svojho rozhodovacieho procesu?

1.  Fotovoltika nefunguje počas oblačných dní

Aj keď výkon panelov počas oblačných dní klesne stále fungujú. Dokonca aj počas daždivých dní produkujú elektrinu. Efektivita sa s vývojom technológií stále zvyšuje takže už dávno neplatí, že vaša fotovoltika na streche bude počas dažďa vypnutá.

Takže aj počas týchto dní bude stále efektívna. Navyše so systémom batérií o žiadnu energiu neprídete. Môžete si totiž ukladať nadbytočnú energiu vygenerovanú počas najslnečnejších hodín dňa, tú neskôr využijete v noci alebo práve počas horšieho počasia.

2.  Fotovoltika je príliš drahá

Možno ste počuli, že fotovoltické panely sú drahé. Je síce pravda, že prvotná investícia do tohto systému môže byť vyššia, no cena panelov v posledných rokoch výrazne klesla. A čo je ešte lepšie, existujú spôsoby, ako túto investíciu optimalizovať a využiť ju na maximum.

Kľúčové je aby ste spravili analýzu vašej spotreby energie, aby ste vedeli, aký veľký fotovoltický systém bude pre vašu domácnosť či firmu najvhodnejší. Nemusíte hneď zaplniť celú strechu. Môžete začať s menším systémom, ktorý bude zodpovedať vašim aktuálnym finančným možnostiam a neskôr ho môžete rozšíriť. Našťastie existujú aj rôzne možnosti financovania a dotované programy, ktoré vám môžu pomôcť znížiť náklady na obstaranie solárneho systému. Vďaka tomu sa vám investícia vráti oveľa rýchlejšie.

Fotovoltické panely na streche

3.  Panely ničia vašu strechu

Nie fotovoltické panely naozaj nepoškodzujú vašu strechu. Čo ju však môže poškodiť je neodborná montáž týchto panelov. Pri rozhodovaní o paneloch je preto výber spoľahlivej a skúsenenej montážnej spoločnosti absolútne prvoradý. Profesionálni inštalatéri totiž dodržiavajú postupy, ktoré zaistia pevné uchytenie panelov bez poškodenia strešnej konštrukcie.

Skúsení inštalatéri sú vyškolení na prácu s rôznymi typmi striech. Majú vedomosti a vybavenie potrebné na montáž panelov bez poškodenia konštrukcie. Nemusíte sa báť overené spoločnosti každoročne zdokonaľujú svoje nosné a kotviace systémy, aby bola zachovaná integrita strechy. To znamená, že panely budú pevne a bezpečne uchytené aj počas nepriaznivého počasia, no nepoškodia vašu strechu.

4.  Fotovoltika nemá dlhú životnosť

Väčšina solárnych panelov má životnosť minimálne 25 rokov, pričom niektoré panely môžu fungovať až 40 rokov. Pravdou je, že činnosť panelov sa časom znižuje, zvyčajne o približne 1% ročne. To znamená, že aj po 20tich rokoch budú panely stále vyrábať približne 80% pôvodnej energie. Väčšina výrobcov však dokonca ponúka na svoje panely záruky výkonu, ktoré zaručujú minimálnu úroveň výroby energie počas tohto obdobia.

Nemusíte sa báť toho, že fotovoltické panely sa zničia pri búrkach alebo daždi. O to by sa malo postarať pevné kotvenie, ktoré vyberie firma, ktorá vám bude panely montovať. Presne vypracujú plán vašej strechy a podľa neho vyberú najlepšiu formu montážnej konštrukcie tak, aby panely vydržali aj veterné nárazy.

Problém fotovoltike nerobia ani krúpy alebo sneh. O to aby nepoškodili panely sa taktiež stará sklon panelov. Ten znižuje silu nárazu krúpov.

Zdroj obrázkov: freepik.com

  • Kategórie

Podobné články