Obsah článku
Ak ste niekedy navštívili Prahu, pravdepodobne ste okrem historických dominant, akými sú orloj alebo slávny Karlov most, navštívili, prípadne zazreli aj moderné pražské dominanty. Praha je známa predovšetkým svojou kráľovskou históriou, ktorá má pre našich českých susedov nevýčisliteľnú hodnotu.
Nie je to však len historická hodnota „Matky všetkých miest“, ktorá stojí za zmienku a návštevu. Hlavné mesto Českej republiky je rovnako významným sídlom súčasného a moderného umenia tak, ako bola kedysi Praha centrom všetkého diania vtedajšieho sveta.
V dnešnom článku vám predstavíme moderné, netradičné a svojim spôsobom kontroverzné dielo českého umeleckého sochára Davida Černého, s názvom „Babies“, resp. „Bábätká“, ktoré nájdete na prazškej Kampě, ale nielen tam…
Kto je David Černý?
David Černý je jedným z najznámejších umeleckých sochárov v Českej republike. Je charakteristický najmä svojim osobitým štýlom, ktorý v mnohých prípadoch „skrýva“ poriadnu dávku kontroverznosti a provokatívnosti. Jeho diela nájdete roztrúsené po celej Prahe a bronzové bábätká nie sú jedinými umeleckými dielami, ktoré stoja za zhliadnutie na vlastné oči.
Nemenej známou je socha „Viselca“, ktorá sa nachádza v Husově ulici v Prahe. Na tejto soche nie je vyobrazený nikto iný než slávny Sigmund Freud, ktorý visí na streche domu, držiac sa len jednou rukou.
Zaujímavosťou je, že táto socha bola v roku 2007 nainštalovaná v americkom meste Grand Rapids, čo spôsobilo poplach hasičov a policajtov, ktorí boli v domnení, že sa jedná o skutočného samovraha. Podobná situácia sa opakovala aj v Soule, kedy socha visiaceho Sigmunda Freuda bola nainštalovaná na budove Národnej univerzity v Soule.
Bronzové bábätká na pražskej Kampě
Nemenej kontroverzným dielom než je socha visiaceho Sigmunda Freuda sú tzv. bronzové bábätká „Babies“, ktoré nájdete na pražskej Kampě, ale aj na známej Žižkovskej veži. Na Žižkovskej veži však nie sú „Babies“ vyrobené z bronzu, ale zo špeciálneho čierneho laminátu. Na prazškej Kampě nájdete tri bronzové bábätká, zatiaľ čo na Žižkovskej veži ich nájdete rovno desať.
Najskôr boli „Babies“ v roku 2000 nainštalované na Žižkovskú vežu pri príležitosti, kedy bola Praha európskym mestom kultúry. Väčšina domácich obyvateľov a turistov si túto atrakciu nevedeli vynachváliť, ale našli sa aj takí, ktorí proti Černého „Babies“ ostro vystupovali. Portál Virtual Tourist ohodnotil Žižkovskú vežu ako druhú najškaredšiu stavbu sveta s dodatkom, že „Babies“ ju zohavili ešte viac.
Tancujúci dom, turistická atrakcia a moderná ikona Prahy
Viete, akú symboliku má Tancujúci dom v Prahe? Aká je jeho história? Prečo je Tancujúci dom sprájaný s osobou Václava Havla?
Tak či onak, „Babies“ si udržali pozornosť a popularitu po dlhé roky. Či už to sú bronzové bábätká, ktoré nájdete na pražskej Kampě alebo „originálne bábätká“ na Žižkovskej veži, ak navštívite Prahu, nemali by ste návštevu ani jednych vynechať. Na záver sa s vami rozlúčime vtipným citátom samotného autora, ktorý o „Babies“ na Žižkovskej veži hovorí, že: „Predpokládaná doba inštalácie je desať až dvadsať rokov, pokiaľ same neopadajú. V čo nikto nedúfa, ale kto to môže vedieť.“
Text: Patrik Gregor Zdroj: David Černý