Domy z lodných kontajnerov

Domy z lodných kontajnerov: Aké majú výhody a nevýhody?

Redakcia - 8. augusta 2021 - 24997. zobrazení

Alternatívne bývanie na moderný spôsob má viacero podôb. V súčasnosti patria medzi tie najobľúbenejšie domy z lodných kontajnerov. Vo väčšine prípadov sa jedná o estetické a úsporné príbytky, no pozor. S bývaním v takýchto domčekoch sa môže spájať aj niekoľko mínusov, o ktorých by ste mali vedieť.

Mnohí architekti považujú domy z lodných kontajnerov za bývanie 21. storočia. Rastúci optimizmus zástancov týchto príbytkov podnietili pozitíva života v nezvyčajných objektoch. Práve chýbajúce skúsenosti s bývaním v kontajnerových domoch vedie k prezentácii pozitív nového spôsobu bývania bez toho, aby boli kupujúci konfrontovaní s najväčšími nevýhodami. Tých je však o niečo menej ako plusov, vďaka čomu sú domy z lodných kontajnerov vhodnou alternatívou pre všetkých, ktorí hľadajú nové originálne bývanie berúce ohľad na peňaženku aj životné prostredie.

Domy z lodných kontajnerov

Domy z lodných kontajnerov a ich história

Veľké nákladné kontajnery sa v lodnej doprave využívajú dlhé roky. Nápad zužitkovať ich po ukončení služby na lodi ako moduly pre rodinné domy však nevznikol hneď. Prvé domy tohto typu sa vo veľkom začali montovať pred niekoľkými desiatkami rokov. Bývanie v moduloch z kontajnerov síce siaha až do obdobia po 2. svetovej vojne, no vtedy šlo len o rýchle riešenie, ako ubytovať vojakov vracajúcich sa z frontu. V 70. a 80. rokoch sa však začali montovať aj pre bežných obyvateľov, ktorí pokukovali po šetrnejších formách bývania. Na väčší boom si však museli počkať až do 21. storočia.

Domy z lodných kontajnerov v súčasnosti

Väčšia expanzia kontajnerových domov odštartovala s príchodom súčasného storočia aj kvôli otvoreniu témy trvalo udržateľného bývania. Stavebníci začali hľadať riešenia, ako sa dostať k úspornejšiemu bývaniu za menej peňazí. Možnosťou sa stali práve lodné kontajnery, ktoré sa po ukončení služby stávali nadbytočným odpadom. Ich recyklovanie za účelom zriadenia modulových príbytkov im tak umožnilo slúžiť ďalej. Postupne sa našli spôsoby, ako takéto moduly spájať a upravovať ich do podoby moderných estetických domov schopných nahradiť klasické murované rodinné domy.

Dom z lodného kontajnera

Domy z lodných kontajnerov a ich výhody

Nižšia obstarávacia cena

Najväčším lákadlom kontajnerových domov je ich cena. Lodný kontajner je predsa len menej nákladný ako murovaný dom a väčšina výdavkov sa spája iba s jeho dovozom na určené miesto a prácou, ktorú je potrebné vykonať pri montáži a následnom zariaďovaní domu. Nízka cena však môže byť klamlivá, pretože práve zariaďovanie príbytku a rekonštrukcie, ktoré si hlavne staršie lodné kontajnery vyžiadajú, môžu v konečnom dôsledku dom výrazne predražiť.

Rýchla realizácia domu

Majitelia týchto domov ocenia aj rýchlu realizáciu, ktorá iba výnimočne presiahne pár týždňov. Väčšina z celkového času realizácie je strávená prípravou základov a zariaďovaním jednotlivých modulov. Ich samotný transport na miesto bývania a následná montáž trvá iba niekoľko hodín, maximálne niekoľko dní. Rýchlosť celej realizácie závisí vždy od šikovnosti zodpovednej firmy a jej schopnosti zvládnuť všetky prípravy.

Netradičný typ príbytku

Domy z lodných kontajnerov sú vyhľadávané aj kvôli ich originalite. Napriek rekordnému nárastu ich počtu v posledných rokoch sú stále niečím novým. Ak je takýto dom v danej lokalite solitérom, popri ostatných príbytkoch v nej vynikne nielen dizajnom, ale aj celkovým konštrukčným prevedením. Obzvlášť vtedy, keď je navrhnutý z niekoľkých kontajnerových modulov, ktoré sa spájajú do podoby vytvárajúcej nepravidelný geometrický tvar.

Úsporné bývanie

Nie je náhoda, že tieto domy vyhľadávajú najmä tí, ktorí túžia po úspore za energie. Okrem obstarávacej ceny tak môžu ušetriť ďalšie peniaze, tentoraz na pravidelnej báze. Dobre izolovaný kontajnerový dom obohatený o solárne alebo iné úsporné technológie dokáže znižovať celkové mesačné náklady na energie, najmä na teplo a elektrinu.

Domy z lodných kontajnerov

Domy z lodných kontajnerov a ich nevýhody

Možná opotrebovanosť kontajnera

Nie všetci majitelia si pred kúpou tohto druhu domu uvedomujú kvalitatívnu stránku jednotlivých kontajnerov. Čím sú lacnejšie, tým zažili viac transportov na lodi, čo sa v konečnom dôsledku podpíše na ich trvácnosti. Tá môže byť v porovnaní s novými murovanými domami až o niekoľko rokov nižšia.

Ďalšie investície do bývania

Bez ohľadu na to, aké sú kúpené moduly zachovalé, do domu bude potrebné vraziť ďalšie finančné prostriedky a tých nebude málo. Domy z lodných kontajnerov totiž vyžadujú špeciálny prístup k riešeniu izolácií, k zatepleniu aj k vedeniu rozvodov, čo si vyžiada o pár stoviek až tisícok eur viac ako pri bežných murovaných domoch.

Nedostatok firiem so znalosťami týchto domov

Firiem zameraných práve na tieto domy je u nás stále málo. Kým ich na našom trhu nebude o niečo viac, dovtedy budete pri opravách alebo rekonštrukciách odkázaní sami na seba alebo na hŕstku stavebných spoločností, ktoré sú v tejto problematike doma. Služby týchto spoločností však môžu byť pomerne drahšie ako pri opravách alebo rekonštrukciách murovaných rodinných domov.

Mobilné domy: Alternatívny spôsob bývania, ktorý vás osloví…

Mobilné domy sú v súčasnosti obľubenými alternatívnymi formami bývania… Aké sú výhody a nevýhody mobilných domov? Prečo ich ľudia obľubujú?

Mobilné domy

Bývanie v domoch z lodných kontajnerov sa teší čoraz väčšej obľube. Záujemcov o tieto domy láka niečo nové, čo si však pýta svoju daň, pretože popri výhodách narazia aj na niekoľko mínusov. To však v budúcnosti nemusí byť problém, pretože architekti postupne zbierajú skúsenosti, vďaka ktorým jednotlivé nedostatky odstraňujú. Bývaniu na tento spôsob života tak dáva zelenú stále viac ľudí. Podľa prognóz sa ich počet bude naďalej zvyšovať, takže s kontajnerovými domami sa budeme stretávať čoraz častejšie.

Autor textu: Róbert Bosák

Zdroj fotografií: novadekomodular.com

  • Kategórie

Podobné články