Nechtík lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Medovka lekárska: Liečivé účinky, pestovanie a využitie

Čakanka obyčajná (Cichorium intybus): Pestovanie, liečivé účinky, využitie

Materina dúška: Pestovanie, liečivé účinky a využitie

Šalvia lekárska: Liečivé účinky a pestovanie

Liečivé rastliny

V máloktorej záhrade dnes chýbajú liečivé rastliny. Tie sú zbierané a pestované odjakživa, no v dnešnej dobe ich význam pri prevencii alebo liečbe rôznych zdravotných ťažkostí ešte viac narastá. S tým sa zvyšuje aj ponuka druhov, ktoré máme vďaka pestovaniu doma na záhrade na dosah ruky.

Hlavný úžitok bylín spočíva v ich liečivej sile. Liečivé rastliny disponujú vysokým obsahom vitamínov, minerálov a iných látok, ktoré podporujú lepšie fungovanie jednotlivých procesov v tele a tým prispievajú k nášmu lepšiemu zdravotnému stavu. Kombináciou vybraných bylín si dokonca môžeme vytvoriť malú domácu lekáreň, ktorá nám pomôže k vitálnejšiemu životu.

Liečivé rastliny si neplnia iba medicínsku funkciu. Mnohé z nich sa dajú využiť na rôzne iné účely. Viaceré druhy sú známe atraktívnymi kvetmi, ktoré vyniknú v každej okrasnej záhrade. Ďalšie sú magnetom pre včely, čím prispievajú k lepšiemu fungovaniu lokálneho ekosystému na záhrade a v jej okolí. V zozname pestovaných bylín nechýbajú ani tie, ktoré svojou vôňou odpudzujú škodcov a tým chránia celú záhradu a vegetáciu v nej.