Nechtík lekársky

Nechtík lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 1. novembra 2023 - 5365. zobrazení

Elegantný, liečivý a nenáročný na pestovanie. To sú len niektoré z pozitív, pre ktoré je nechtík lekársky neodmysliteľnou súčasťou bylinkových záhrad. Pri troche obozretnej starostlivosti sa z neho stane okrasa záhrady, liečivo aj doplnok kozmetiky v jednom.

Atraktívna bylinka prišla do našich končín zo slnečného juhu Európy. Jej blahodarné účinky na ľudské telo poznali už v staroveku, kde ju využívali pri spracovaní liečivých mastí a nápojov. Ako rastlina využívaná v ľudovom liečiteľstve slúžila aj v období stredoveku, kedy boli postupne odhalené ďalšie možnosti jej zužitkovania. Vďaka tomu sa už nechtík nezbieral iba vo voľnej prírode, ale začal sa vo veľkom objavovať aj v záhradách po celej Európe.

Nechtík lekársky

Čím je nechtík lekársky typický?

  • Ide o tzv. letničku, ktorá je pestovaná v záhonoch.
  • Rastliny vyrastajú do polmetrovej výšky.
  • Typický je svojou bohato rozvetvenou stonkou.
  • Ku kvitnutiu dochádza od júna do jesene.
  • Kvety majú oranžovú až zlatožltú farbu.

Pre liečivé účinky sa zbierajú kvety

Práve kvety nechtíka lekárskeho sú najväčším zdrojom vitamínov a iných liečivých látok, takže pokiaľ rastlina nie je pestovaná na okrasu, počkáme si na správny čas a nazbierame čo najviac voňavých kvetov. Zber je odporúčaný počas teplejších slnečných dní, kedy sú kvety najviac otvorené. Skúsení bylinkári radia zamerať sa na kvety s najsýtejšou oranžovou farbou. Tie obsahujú najviac liečivých látok.

Aké liečivé látky obsahuje nechtík lekársky?

  • V jeho zložení nechýbajú vitamíny A, C a D.
  • Známy je aj vysokým obsahom vlákniny.
  • Ľudskému telu dodáva horčík aj vápnik.
  • Nachádza sa v ňom mnoho antioxidantov.
  • Súčasťou jeho pestrého zloženia sú steroly.
  • Je bohatým zdrojom flavonoidov a karoténov.
  • Obsahuje vysoké množstvo éterických olejov.
Pestovanie nechtíku lekárskeho

Spracovanie nechtíka a jeho účinky

Nazbierané kvety je možné ihneď spracovať alebo ich nechať usušiť. To závisí od toho, na aký účel budú použité. Prírodná medicína pozná hneď niekoľko spôsobov ich spracovania od klasického čaju cez využitie v kozmetike až po zužitkovanie vo forme zdravej a chutnej prísady do jedál. V akejkoľvek spracovanej forme sú zárukou prísunu obrovského množstva živín potrebných pre ľudský organizmus.

Nechtíkový čaj

Čaj z usušených kvetov je najbežnejšou formou spracovania tejto bylinky. Popíja sa napríklad pri tráviacich ťažkostiach, problémoch s pečeňou alebo pri oslabených obličkách. Odporúča sa piť aj za účelom zlepšenia činnosti srdca alebo v snahe upokojiť nervovú sústavu.

Odvar z nechtíka

Sušené kvety sa už v stredoveku využívali aj vo forme horúcich odvarov. Tie sú dodnes vyhľadávané pri nádche či iných ochoreniach horných dýchacích ciest. Zábaly alebo kúpele s horúcim nechtíkovým odvarom sú zas vhodné na vyhrievanie preťaženého svalstva.

Nechtíkový olej

Výdatné regeneračné účinky má aj nechtíkový olej lisovaný za studena. V tomto prípade sa ale používa hlavne na regeneráciu pokožky po rozličných poraneniach. Obľúbený je najmä u detí, ktorým sa natiera na pokožku v rámci starostlivosti o pleť.

Nechtíkový krém

V oblasti výroby kozmetiky je nechtík lekársky využívaný aj ako prísada do krémov. Tie sú takisto vyhľadávané ako kvalitné biodoplnky s dobrými hojivými schopnosťami, ktoré sa využívajú pri starostlivosti o citlivú pleť.

Prísada do jedál

Stabilné miesto si nechtík lekársky získal aj v gastronómii. Známe sú recepty na prípravu ryže, do ktorej sa ako prísada pridáva práve táto bylinka. Tým ryža nezískava iba špecifickú arómu, ale aj jemné žltkasté sfarbenie.

Sušený nechtík lekársky

Ktoré ďalšie problémy lieči nechtík lekársky?

  • Pitie nechtíkového čaju môže výrazne zmierniť menštruačné bolesti.
  • Dokázaný je aj blahodarný vplyv na postupné zníženie krvného tlaku.
  • Nechtíková tinktúra sa môže nanášať na pehy alebo starecké škvrny.
  • Tinktúry z nechtíka sa často odporúčajú aj na podporu činnosti kĺbov.
  • Na nezahojené rany alebo popáleniny zas účinkuje nechtíkový krém.
  • Lekári odporúčajú nechtíkové mastičky a olejčeky pri kŕčových žilách.

Využitie aj za účelom pravidelnej prevencie

Využitie nechtíka lekárskeho v akejkoľvek z možných foriem spracovania sa neodporúča len pri konkrétnych zdravotných problémoch. Pestré zloženie plné výživných látok je zárukou, že vysušený nechtík uskladnený v našej kuchyni, v lekárničke či v kozmetickom balíčku bude účinnou preventívnou pomôckou. Jeho najväčšou výhodou je, že s výnimkou čaju ho môžeme užívať takmer nepretržite. Doposiaľ nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, čo z neho robí skutočný liečivý zázrak priamo zo záhradky.

Liečivé látky obsahujú aj nechtíkové listy

Ako je pri väčšine bylín zvykom, pestré zloženie liečivých látok obsahuje skoro celá rastlina. Výnimkou nie je ani nechtík lekársky, ktorý sa síce zbiera najmä kvôli kvetom a ich širokým možnostiam spracovania, no výskumy opakovane potvrdili, že bohatým obsahom výživných látok sa môžu pochváliť aj listy. Najviac živín majú obsahovať koncom jari a začiatkom leta pred rozkvitnutím. Zbierať sa ale môžu aj po odkvitnutí, kedy sa rýchlejšie vysušia. Podobne ako kvety, aj listy sa zbierajú počas slnečných dní.

Nechtík lekársky - masť

Kde všade sa nechtík lekársky vyskytuje?

Napriek juhoeurópskemu pôvodu, s ktorým sa spája teplomilný charakter rastliny, sa nechtík lekársky bez problémov udomácnil aj u nás. Najčastejšie sa objavuje v nižších a v stredných polohách, kde mu prajú teplejšie klimatické podmienky. Najskôr ho nájdeme na rumoviskách alebo na slnečných lúkach, aj keď jeho výskyt nie je taký bežný ako v prípade iných liečivých rastlín rastúcich na takýchto miestach. Aj preto je pestovaný na záhradách pri domoch alebo ako okrasná rastlina v parkoch a v exteriéroch verejných priestranstiev.

Pestovanie nechtíka lekárskeho na záhrade

Ak má byť nechtík lekársky ozdobou exteriéru a zároveň poslúžiť ako kvalitné prírodné liečivo, potom si vyžaduje správnu starostlivosť. Tá začína výberom vhodného umiestnenia a následnou výsadbou do pôdy, ktorá nechtíku ponúka najlepšie podmienky na rast. Po sadení prichádza na rad starostlivosť o rastúcu bylinku, ktorá však nevyžaduje veľa úsilia. Nechtík je celkom nenáročný a po celý čas rastie takmer sám bez potreby pravidelnej opatery.

Poloha

Nechtík lekársky nezaprie svoj južanský pôvod a aj v tunajších zemepisných šírkach sa mu najlepšie darí na miestach s dostatkom slnečného svetla. S vhodnou priepustnou pôdou, ktorá obsahuje primerané množstvo živín, sa však uchytí aj v polotieni. Pri výbere polohy ale musíme myslieť na vytvorenie dostatočného priestoru. Nechtík má rád voľnosť, takže siať ho treba s odstupmi aspoň 40 až 50 cm.

Zemina

Nenáročná bylina je schopná vyrásť v akejkoľvek pôde. Ťažšie ílovité pôdy jej ale dajú trochu zabrať. Aj preto sa odporúča využiť jemnejšie typy zeminy, ktorých súčasťou nie je štrk či kamene. V opačnom prípade je nutné pridať na miesto výsadby trochu maštaľného hnoja.

Čas výsadby

Termín výsadby sa od väčšiny liečivých rastlín pestovaných u nás nelíši. Najvhodnejším obdobím, kedy sadiť nechtík lekársky, je jar. Pri výsadbe sa vždy zohľadňuje aktuálne počasie. V prípade teplejších dní môžeme začať s výsadbou zo semienok už koncom marca.

Polievanie

Obľúbená bylinka nepotrebuje veľa vlahy. Polievať ju stačí raz, najviac dvakrát za týždeň. Zálievka by mala byť pravidelná a aplikovaná vždy po preschnutí zeminy, nie skôr. Pri polievaní je potrebné dávať pozor na nadmerné premáčanie zeminy, ktoré by mohlo viesť k úhynu koreňov a následne aj celej rastliny.

Hnojenie

Ak zasadíme semienka do ľahšej priepustnej pôdy, ktorá obsahuje dostatok živín, hnojenie po výsadbe už nebude potrebné. Pri výsadbe do ťažšej zeminy môžeme pár dní pred rozkvitnutím primiešať do pôdy trochu domáceho maštaľného hnoja. Dávka hnoja ale nesmie byť veľká, inak by sa okolo rastlín v záhonoch mohla začať rýchlo rozširovať burina.

Rakytník rešetliakový: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Rakytník rešetliakový je považovaný za zázračnú rastlinu… Viete, aké liečivé účinky má rakytník rešetliakový? Aké produkty sa z neho vyrábajú?

5 zaujímavostí o nechtíku lekárskom na záver

1. Nechtík je prírodný kalendár. Nočným zatváraním a ranným otváraním kvetov „ráta“ dni.

2. V starovekom Egypte bol využívaný ako špeciálny prostriedok na omladzovanie.

3. Hinduisti k nemu prechovávajú zvláštnu úctu. Jeho kvetmi zdobia oltáre svojich chrámov.

4. Maria Treben zaradila nechtík lekársky do zoznamu 35 Božích rastlín.

5. Podľa starých legiend má nechtík schopnosť chrániť domácnosť pred zlými silami.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články