Skorocel kopijovitý

Aké liečivé účinky a využitie má skorocel kopijovitý?

Redakcia - 5. júna 2020 - 6095. zobrazení

Len máloktorej rastline prisudzuje také silné účinky ako skorocelu kopijovitému klasická medicína aj ľudové liečiteľstvo zároveň. Skorocel kopijovitý je už roky považovaný za všestranný a účinný prírodný všeliek, ktorého používanie je vhodné pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí, ale aj v rámci účinnej prevencie pred ich vznikom.

Ako mnohé iné rastliny s liečivými účinkami, aj skorocel kopijovitý je v súčasnosti využívaný skoro po celom svete. Do rôznych kútov planéty sa postupne rozšíril z územia starej Asýrskej ríše, odkiaľ pochádzajú aj najstaršie záznamy o jeho úžasných liečivých schopnostiach. Tie sú dnes využívané aj u nás, stačí si skorocel nazbierať vo voľnej prírode, prípadne si ho vypestovať priamo na záhrade.

Čím je skorocel kopijovitý charakteristický?

 • Ide o trvácnu bylinku, ktorá vyrastá do výšky 50 centimetrov.
 • Názov nesie podľa kopijovitých listov rastúcich z tzv. ružice.
 • Kvitnúť zvykne vždy v období od mája až do septembra.
 • Má malé drobné kvietky vyrastajúce z klasovitej hlávky.
 • Naši predkovia ho poznali takisto pod názvom psí jazyk.

Kde všade si môžete skorocel kopijovitý nazbierať?

Rastlinka, ktorej pôvod nie je celkom známy, pretože v minulosti sa objavovala súčasne vo viacerých kútoch Ázie, dnes rastie vo voľnej prírode mierneho pásma takmer po celom svete. Najskôr ju nájdete na lúkach, poliach alebo trávnatých porastoch v blízkosti ciest, a to najmä v nižších a stredných polohách. Mnohí záhradkári z miest sa však kvôli nedostupnosti bylinky rozhodujú pre jej pestovanie doma.

Skorocel kopijovitý

Prečo sa oplatí skorocel kopijovitý pestovať?

 • Nevyžaduje takmer žiadnu opateru.
 • Obsahuje veľké množstvo liečivých látok.
 • Má široké uplatnenie v kuchyniach.
 • Spracúva sa v prírodnej kozmetike.
 • Dá sa pestovať aj ako okrasná burina.

Ako si vypestovať skorocel kopijovitý doma?

Výber miesta

Skorocel kopijovitý patrí k najmenej náročným bylinám, obzvlášť čo sa týka miest vhodných na pestovanie. Na záhrade nepohrdne polohou priamo na slnku, no ujme sa aj v miernom polotieni.

Vhodná pôda

Vysokých nárokov sa nemusíte obávať ani pri voľbe pôdy. Skorocel ocení akúkoľvek hlinitú či hlinito-piesočnatú zeminu. Tá by však nemala obsahovať žiadnu burinu a plusom bude aj to, ak ju pred výsevom trochu pohnojíte.

Čas výsevu

Kým na pôdu a miesto si skorocel veľmi nepotrpí, obdobie sejby bude pre jeho zdravý rast kľúčové. Nakoľko zvyčajne začína kvitnúť už od mája alebo júna, vysádzať by sa mal najneskôr do konca apríla.

Spôsob výsevu

Skorocel kopijovitý vyrastá zo semienok, ktoré je možné kúpiť na internete alebo priamo v kamenných predajniach. Pokiaľ ho chcete mať na záhrade viacej, semienka sa odporúča klásť do jamiek vyhĺbených aspoň s 30 až 40-centimetrovými odstupmi.

Starostlivosť

V rámci starostlivosti je nutné sledovať hlavne pôdu v okolí rastlín. Škodlivá je pre ne akákoľvek prítomnosť buriny, takže zeminu je počas vegetačného obdobia potrebné pravidelne plieť. Raz až dvakrát môžete skorocel aj pohnojiť, najlepšie hnojivom s vysokým obsahom fosforu.

Nechtík lekársky: Liečivé účinky, využitie a pestovanie

Aké liečivé účinky má nechtík lekársky? Ako si ho vypestovať doma? Aké má nechtík lekársky využitie a prečo je považovaný za zázračnú…

Nechtík lekársky

Pestovanie skorocelu vrcholí vždy zberom

Správny spôsob pestovania je zárukou, že skorocel bude obsahovať čo najviac liečivých látok. Tie sa ukrývajú najmä v listoch a semienkach, ktoré sa dajú spracovať niekoľkými spôsobmi. Pre zachovanie maximálneho pomeru liečivých látok sa zber odporúča vykonať počas letných slnečných dní. V prípade čerstvo nazbieraných listov nezabudnite na ich sušenie na priamom slnku.

Obrovská liečivá sila skorocelu

Pozbierané a prípadne aj vysušené listy a semienka skorocelu sú pripravené na spracovanie. Pri ňom máte na výber hneď z niekoľkých možností od bežného spracovania v kuchyni až po oblasť prírodnej kozmetiky. V obidvoch oblastiach sa dá jeho obrovská liečivá schopnosť zužitkovať za účelom liečby rôznych ťažkostí.

Najčastejšie liečivé látky v zložení skorocelu

 • Vitamíny C.
 • Silice a triesloviny.
 • Pár druhov enzýmov.
 • Rôzne pektínové látky.
 • Soli vápnika a draslíka.
 • Saponíny a flavonoidy.

Pri akých zdravotných ťažkostiach skorocel pomáha?

 • Má protizápalové a antibakteriálne účinky.
 • Pomáha vyčistiť krv a zlepšuje krvný obeh.
 • Zmierňuje kašeľ a pomáha zlepšiť dýchanie.
 • Priaznivo vplýva aj na žalúdočné problémy.
 • Je účinný aj pri akútnych bolestiach zubov.
 • Takisto sa dá využiť pri hojení rán a popálenín.

Spracovanie skorocelu v kuchyni a kozmetike

Skorocelový čaj

Bylinkový čaj je klasikou, ktorá je odporúčaná pri vybraných problémoch aj v rámci prevencie. Jeho pitie pôsobí blahodarne na celé telo a zároveň dokáže upokojovať myseľ. Piť by sa však mal iba pár dní, potom je vhodné nastoliť krátku pauzu.

Skorocelová šťava

Čerstvá šťava je skvelou vitamínovou bombou, ktorá dodáva organizmu množstvo nutričných látok. Jej príprava je celkom jednoduchá. Stačí rozmixovať čerstvé listy a prepasírovať šťavu cez tenkú bavlnenú látku. Následne sa nechá chvíľu schladiť a môže sa podávať vo forme osviežujúceho nápoja.

Kaša zo skorocelu

Špeciálna kaša sa pripravuje z vysušených skorocelových listov. Tie sa rozmiešajú a dajú povariť, čím vznikne horúci odvar. Listy v ňom je dobré lúhovať aspoň 20 až 30 minút. Pre ešte silnejšie liečivé účinky sa môžu zmiešať napríklad s repíkom. Pri pití kaše však pozor, aby nebola horúca, čo by vám mohlo podráždiť žalúdok.

Skorocelové víno

Nejde o žiadne víno varené výhradne zo skorocelu. Ten sa iba pridá do klasického vína, či už vo forme listov alebo korienkov. Víno tak nadobudne výraznú bylinnú arómu a trochu liečivých účinkov.

„Semená vypité s vínom zastavujú hnačku a chrlenie krvi. Uvarený koreň slúži ako ústna voda a rozhryzený mierni bolesti zubov…“

Dioskurides Pedanius, grécky lekár a botanik, 1. stor. n. l.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články