Mravce v byte

Čo robiť, keď vás trápia mravce v byte?

Redakcia - 5. januára 2020 - 15566. zobrazení

Do našich domácností sa často tlačia nepozvaní hostia, ktorých prítomnosť vie napáchať citeľné škody. Takými sú aj mravce, pri ktorých „vyčíňaní“ stačí málo, aby sa zdanlivo malicherná záležitosť zmenila na problém.

Niet nad kvalitnú prevenciu. Stará osvedčená rada sa potvrdzuje dokonca aj pri mravcoch, bez ohľadu na to, s ktorým druhom máte do činenia. Ak si na nej dáte záležať, šanca, že sa ich návšteve vyhnete, je razom niekoľkokrát vyššia. V prípade, že už je neskoro a mravce v byte sa stali nežiadanými spolubývajúcimi, ostáva využiť dostupné možnosti na ich odstránenie.

Mravce v byte

Mravce v byte: Aké druhy mravcov stretávate?

Pred zahájením likvidácie mravcov je dobré vedieť, aký druh vás „poctil“ svojou návštevou. Každý z nich si totiž za cieľ vyberá iné miesta, resp. lezie do iných potravín. V závislosti od toho sa môžu škody odlišovať, či už formou alebo rozsahom. Práve typ škôd a ich miera nám zároveň napovie, aké mravce v byte máme.

 • Malé čierne mravce – Len málokde sa častejšie vyskytujú iné druhy mravcov ako tie klasické malé čierne. Známe sú svojou veľkosťou do 3 mm a čiernym, prípadne čierno-hnedým sfarbením.
 • Tzv. faraóni – Typickým znakom je sfarbenie zložené zo žltých, hnedých a mierne červených odtieňov. Rozmermi patria k stredne veľkým druhom, len o niečo väčším ako čierne mravce.
 • Okrídlené mravce – Tretí typ mravcov sa vyskytuje skôr v domoch, no občas naň natrafia aj majitelia bytov. Poznávacie znamenie je jasné – členité telo, z ktorého stredu vyrastajú krídla.
Mravce v byte

Aké škody môžu mravce v byte spôsobiť?

 • Malé čierne mravce – Keďže čierne druhy mravcov si vytvárajú hniezda iba s jednou kráľovnou, ich kolónie nie sú až také početné. S tým súvisia aj menšie škody, ktoré sa však týkajú viacerých druhov jedla. Tieto mravce si zamaškrtia na čomkoľvek čerstvom od ovocia až po koláče.
 • Tzv. faraóni – Kolónie faraónov patria medzi najnebezpečnejšie. Nielen preto, že sa vďaka viacerým kráľovnám množia extrémne rýchlo, ale kvôli spúšti, ktorú po sebe dokážu nechať. Najlepšie sa cítia v dóze s cukrom, no nepohrdnú žiadnym čerstvým jedlom s obsahom cukru.
 • Okrídlené mravce – Tento druh sa na rozdiel od faraónov neukrýva až na takých diskrétnych miestach, takže s likvidáciou to bude o niečo jednoduchšie. S tou, ale neotáľajte. Okrídlené mravce v byte páchajú škody dosť rýchlo, a to nielen na čerstvých potravinách. Zdržiavajú sa aj v odpadkových košoch, čím následne prenášajú baktérie po priestore.
Mravce v byte

Na mravce v byte s chémiou či bez nej?

Ak ste dokázali identifikovať, ktorý druh mravcov sa u vás zabýval, môžete sa pustiť do ich likvidácie. Možností je viacero, no najlepšie zaúčinkujú vtedy, keď vezmete do úvahy, proti ktorému druhu mravcov stojíte. Pri niektorých totiž stačia recepty z domácich kuchynských ingrediencií, na iné budú potrebné agresívnejšie chemické prostriedky.

Naš TIP na osvedčené chemické prostriedky na mravce v byte

Biotoll – prášok

Ferdo Stop – krieda

Biolit – sprej

Biotoll - mravce v byte
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Ferdo Stop - mravce v byte
Hodnotenie

Cena: od 1.70 €

Biolit - mravce v byte
Hodnotenie

Cena: od 3.30 €

Najúčinnejšie prírodné recepty proti mravcom sú…

 • Aromatické korenie – Mravce neznášajú silné arómy. Výrazné vône korenia nasypaného na prahoch a lištách pod obkladmi, tak pôsobia ako prirodzené odpudzovače.
 • Mäta alebo škorica – Podobnú úlohu ako koreniny plní aj mäta a škorica, najlepšie vo forme sušených mätových listov alebo mletého škoricového prášku.
 • Roztok z octu a vody – Ak viete, kde sa nachádza hniezdo, môžete namiešať roztok z octu a vody, ktorý doň potom nastriekate pomocou striekačky. V prípade, že hniezdo lokalizovať neviete, môžete ho nastriekať aspoň na prahy, obklady a parapety.
 • Droždie s medom – Kým vyššie uvedené recepty mravcov skôr iba odoženú, pasta vyrobená z droždia a medu ich rovno otrávi. Šanca na úspech je dosť vysoká, pretože mravce len ťažko odolajú lákavej sladkosti.

Najúčinnejšie chemické prostriedky na mravce

 • Krieda na mravce – Ľahká dostupnosť, nízka škodlivosť a celkom slušné účinky. Aj to robí z kriedy na mravce jeden z najvyužívanejších komerčných produktov. Stačí ňou opakovane narysovať čiary na miestach, odkiaľ mravce vychádzajú.
 • Granule na mravce – Granule obsahujúce insekticídy fungujú na podobnej báze ako krieda. Aplikujú sa formou nasypania zmesi granúl na miesta, ktorými sa mravce pohybujú. Granule sa tak využívajú najmä vtedy, ak nie je známe miesto hniezdenia.
 • Biolit alebo postrek – Často využívaným prostriedkom je aj biolit alebo nejaký iný insekticíd vo forme spreja, ktorý sa aplikuje v okolí škár a dutín, v skriniach alebo v stenách, prípadne na iných miestach, ktoré sú epicentrom hniezd. V porovnaní s kriedou alebo granulami je o niečo viac agresívnejší, takže výsledky jeho pôsobenia prichádzajú skôr.
Mravce v byte - dezinfekcia

Pokiaľ problém s mravcami v byte prerastá do enormných rozmerov, zasiahnuť by mala firma vykonávajúca špeciálnu dezinsekciu. Tá využije špeciálne metódy na ich urýchlenú likvidáciu a zároveň vám pomôže s preventívnymi opatreniami proti príchodu ďalších kolónií.

Ako si poradiť so škodcami na izbových rastlinách?

Ako sa zbaviť škodcov na izbových rastlinách? Aké druhy škodcov ohrozujú izbové rastliny? Je chemický postrek jedinou možnosťou?

izbové rastliny

Preventívne opatrenia proti mravcom

 • mravce sa dostávajú do bytov hlavne cez okná, ich vniknutiu do domácnosti bránia sieťky proti hmyzu
 • všetky druhy mravcov v bytoch sa vyhýbajú chladu, pomôže uskladňovanie čo najväčšieho počtu potravín v chladničke
 • ostatné potraviny sa odporúča skladovať v nepriechodných obaloch, napríklad v plastových dózach alebo v sklenených pohároch
 • nenechávajte na tanieroch ani v miskách neumyté zvyšky jedál, mravcom by ste tak dávali príležitosť loziť po kuchyni
Mravce v byte

interactive connectionZaujímavosť na záver: Mravce v byte sú problémom, ktorý zvykne vypuknúť až po nejakom čase. Jedince niekedy začnú vyliezať po 2-3 rokoch od zahniezdenia v domácnosti. O to viac môžu byť ich kolónie početné a odolné voči prevencii.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články