Ako a čím vyčistíme upchatý záchod

Ako a čím vyčistíte upchatý záchod?

Redakcia - 3. januára 2020 - 24052. zobrazení

Nehoda, ktorá sa občas môže prihodiť komukoľvek. Upchatý záchod vás totiž dokáže zastihnúť bez ohlásenia. Vo väčšine prípadov je takáto situácia ľahko riešiteľná. Stačí vsadiť na osvedčené tipy, s ktorými nielenže tento problém vyriešite, ale tiež predídete jeho návratu.

Upchatý odtok je skôr kuchynským problémom, no majiteľov domácností vie potrápiť aj upchatý záchod. Udiať sa tak môže z viacerých dôvodov, vo väčšine prípadov naším vlastným zavinením. To, ale dokážete veľmi rýchlo odčiniť aj bez veľkých investícií. Možností je hneď niekoľko, a to od jednoduchých mechanických zásahov až po využitie chemických pomôcok.

Upchatý záchod

Možné príčiny, prečo máte upchatý záchod…

 • v záchode ste splachovali kúsky potravín, kávových usadenín alebo iných jedál
 • odtok sa upchal po spláchnutí navlhčených utierok, ktoré sa vo vode nerozpúšťajú
 • do misy ste hodili veľa toaletného papiera a pokúsili ste sa ho spláchnuť naraz
 • pri čistení toalety vám do záchoda spadol WC blok, ktorý ste následne spláchli

Náš TIP na kvalitné závesné WC

Duravit Vero

KOLO Nova Pro

Ideal Standard

Závesná toaleta Duravit Vero
Hodnotenie

Cena: od 292.50 €

Závesná toaleta KOLO Nova Pro
Hodnotenie

Cena: od 102.40 €

Závesná toaleta Ideal Standard
Hodnotenie

Cena: od 169.90 €

Ako a pomocou čoho vyčistiť upchatý záchod?

 • Gumový zvon – Zvon je klasika, ktorá nechýba snáď v žiadnom byte ani dome. Práca s ním je úplne jednoduchá, takže bez problémov ju zvládne každý. Stačí pritlačiť zvon na otvor odtoku a pod vplyvom tlaku sa ho pokúsiť uvoľniť. Táto prácička, ale má isté riziká. Pri silnom tlaku vám môže voda z odtoku vyšplechnúť von zo záchoda.
Sada na upchytý záchod
 • Mechanický krtko – V prípade, že nepomôže zvon, na scénu nastupuje mechanický krtko. Ide o bežne predávanú pomôcku, ktorá stojí len pár eur. Tie najdlhšie pružiny zväčša dosahujú až 5 metrov, vďaka čomu sa dokážu dostať aj do hlbších častí odtoku a prepchať všetky možné usadeniny.
 • Chémia na upchatý záchod – Okrem mechanicky využiteľných pomôcok sú v predajniach s týmto sortimentom aj chemické prostriedky, napr. hydroxid sodný. Na takéto prípravky, ale pozor! Ide o jedy, ktoré síce rozpustia aj tie najpevnejšie usadeniny v odtoku, no ich použitie sa spája s rizikom poškodenia očí, pokožky alebo sliznice.

Ako vyčistiť práčku rýchlo, ľahko a na vlastnú päsť?

Viete ako vyčistiť práčku efektívne a rýchlo? Aký postup je ten najúčinnejší? Ako vyčistiť práčku, čo najlepšie? Tipy a rady nájdete v článku…

Ako vyčistiť práčku

Niekedy na upchatý záchod stačia iba profíci!

Vyššie uvedené pomôcky aj s postupom ich použitia vám pomôžu len pri slabšom upchatí záchoda. V extrémnych prípadoch, napr. pri spláchnutí WC bloku, ktorý môže odtok rovno zničiť, si bez nejakých väčších zručností zrejme sami neporadíte. Vtedy je rad na profíkoch, ktorí sa okrem iných prác venujú aj uvoľneniu odtokov v záchodoch, prípadne rovno aj ich kompletnej demontáži a čisteniu. Zároveň vám poradia, ako odtok čo najlepšie chrániť, aby vás upchatý záchod už viac netrápil.

Upchatý odtok

Prevencia pred upchatím odtoku v záchode

 • pravidelné čistenie záchoda, aj keď je odtok voľný a celkom dobre priechodný
 • občasné preventívne uvoľnenie odtoku pomocou zvonu či mechanického krtka
 • vyhadzovanie jedál a vylievanie kávových usadenín do koša, nie do záchoda
 • pozor na vyhodenie navlhčených utierok a hygienických potrieb do záchoda
 • obozretná manipulácia s WC blokom, aby vám nechtiac nepadol do záchoda

Dokázať upchať záchod nie je nič náročné. Pokiaľ nejde o nejaké vážne upchatie, náročná nie je ani práca pri jeho čistení. Akurát zbytočne vystavujete rizikám jeho funkčnosť, pridávate si prácu navyše, prípadne musíte minúť nejaké eurá na čistiace pomôcky. O to viac si dajte záležať na správnej prevencii, s ktorou sa tomuto problému vyhneme.

interactive connectionRada na záver: Nikdy nepoužívajme rovnaký zvon ani mechanického krtka na viac odtokov naraz. Pomôcky využívané v záchode nemajú byť z hygienických dôvodov využívané nikde inde.

 • Kategórie

Podobné články