Art Deco lampa

Poznáte „Art deco“ štýl?

Redakcia - 30. júla 2019 - 13136. zobrazení

Viete, ktorý umelecký smer, resp. hnutie, zažilo svoj najväčší rozkvet medzi rokmi 1920 až 1939? Väčšina iných umeleckých smerov a hnutí malo v tej dobe filozofické alebo politické asociácie, avšak tento umelecký smer bol čisto dekoratívnym, a to bez akýchkoľvek iných konotácií. V dnešnom článku vám predstavíme jeden z najzaujímavejších umeleckých smerov a štýlov 20. storočia, a to Art deco.

Art deco a jeho počiatky…

V tomto umeleckom smere sa už od svojho začiatku spájalo mnoho iných významných umeleckých smerov a štýlov 20. storočia. Medzi najznámejšie umelecké smery, ktoré Art deco značným spôsobom ovplyvnili a formovali patril konštruktivizmus, kubizmus, modernizmus, bauhaus alebo futurizmus. Tento umelecký smer by sme v kontexte doby, ale aj dnes, mohli označiť ako elegantný, funkčný a nadčasový.

Art deco soška

Náš TIP na dekorácie v štýle Art deco

Bronzový lev

Bronzové dievča

Bronzový chlapec

Bronzová socha lev - Art deco

Cena: od 79.00 €

Bronzová socha dievča - Art deco

Cena: od 98.90 €

Bronzová socha chlapec - Art deco

Cena: od 98.90 €

Elegantný, funkčný a nadčasový…

Art deco ako umelecký štýl bol vo všetkých svojich oblastiach jedinečným. Inšpiráciou pre mnohých autorov tvoriacich v tomto umeleckom smere sa stalo „primitívne umenie z Afriky“, ale aj najmodernejšie technológie danej doby. O Art decu možno hovoriť ako o eklektickej forme elegantného a moderného spôsobu života.

Železničná stanica - Art deco

Medzi najznámejších umelcov tvoriach v tomto smere patrí Santiago Martinez Delgado, Tamara de Lempicka, Eileen Gray, Jules Leleu alebo Émile-Jacques Ruhlmann.

Urban štýl v interiérovom dizajne…

Čo vás napadne pri slovnom spojení urban style? Urban style alebo „mestský štýl“ sa premietol aj do interiérového dizajnu. Viete ako vyzerá?

Urban style v interiérovom dizajne

Charakteristika Art deca

V Art decu nájdete predovšetkým množstvo geometrických útvarov, resp. neusporiadaných geometrických profilov. Medzi najčastejšie používané materiály patril hliník, nehrdzavejúca oceľ, ale tiež drevo a množstvo prírodných materiálov, napr. žraločia a zebria koža.

Empire State Building - Art deco

Art deco ako umelecký smer naväzuje na skorý neoklasicizmus, doplnený o exotické motívy, napr. štylizovaných zvierat alebo lístia, obnažené ženské figúry alebo slnečné lúče. Rozmach tohto unikátneho umeleckého smeru nastal aj za Atlantickým oceánom a neostal len vo Francúzsku. Najznámejšími príkladmi Art deca sú Rockefeller Center, Chrysler Building alebo Empire State Building.

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Názov tohto umeleckého smeru bol odvodený z expozície Internationale des Arts Décoratifs et Industrieles Modernes, čo bola výstava moderného dekoratívneho umenia, ktorá sa konala v Paríži v roku 1925?

Text: Patrik Gregor Zdroj: Wikipedia

  • Kategórie

Podobné články