Štúrovo

Ako využiť slnečnú dovolenku na Slovensku začiatkom októbra?

Reklamný článok - 3. októbra 2023 - 1023. zobrazení

Predsavziať si na sklonku leta slnečnú dovolenku na Slovensku sa spája hneď s množstvom výhod. Netreba dlho uvažovať, keďže v prechodnom pásme prirodzene slnečných dní postupne ubúda. Chyťme sa teda tejto výnimočnej šance, ako udržiavať slnko v sieti a bronz na pokožke. Urýchlene vyhľadajme vhodné podmienky pre neskorú „letnú“ dovolenku.

Prečo práve dovolenka na Slovensku v okolí mesta Štúrovo?

Mesto Štúrovo v Novozámockom okrese bližšie určuje výhodná lokalita a s ňou spojené priaznivé podnebné podmienky. Dokonca odkazuje na „dve naj“ vlastnosti pre úspešnú dovolenku na Slovensku v jesennom termíne. Mesto Štúrovo poznáme ako jedno z najjužnejších a zároveň najteplejších slovenských lokalít. Vytvárajú sa tak skvelé predpoklady na rekreačnú vodnú a vychádzkovú, turistickú dovolenku.

Rekreačná dovolenka v okolí Štúrova

Nesie aj prívlastok termálna, keďže v blízkom okolí Štúrova prevládajú zdroje studených i teplých minerálnych vôd. Dovolenkári tak čoraz častejšie vyhľadávajú popri termálnom zdroji Vadaš ubytovanie pri kúpalisku. Konkrétne ide o areál moderne vybaveného kúpaliska, ktorého pôsobenie pozitívne ovplyvňuje výdatný mineralizovaný vrt.

Presnejšie v rámci kúpaliska Vadaš rozlišujeme novší a starší termálny vrt. Nič z toho však nemení na situácii, že sú rekreantom dobre prístupné. A to až natoľko, že oba vrty umožňujú sezónne plnenie bazéna a ostatných vodných plôch na rekreačné, ozdravujúce a uvoľňujúce účely.

Viete, že za všetkým sú významné geotermálne vlastnosti, s akými sa na Slovensku stretávame ojedinele? Práve tým sa ako ďalšou unikátnou vlastnosťou pýši okolie Štúrova. Termálna voda pri teplote nad 39°C s intenzitou (výdatnosťou) 70 l/s a v hĺbke cca. 130 m umožnila vybudovať lukratívne kúpalisko Vadaš so šiestimi bazénmi.

V skutočnosti sa v Štúrove v rámci rekreačnej dovolenky ponúka hneď niekoľko možností. Jednou je už spomínané termálne kúpalisko Vadaš s umelo vytvoreným komplexom plaveckých, rekreačných, masážnych, detských a iných bazénov, prípadne s adrenalínovými tobogánmi alebo s tzv. umelým vlnobitím, ktoré je na kúpalisku mimoriadne populárne.

Na druhej strane, prírodný vodný raj v Štúrove zdôrazňuje ľavý breh Dunaja, oblasť slovensko-maďarského pohraničia. Konkrétne v tzv. ohybe Dunaja sa rekreantom ponúkajú úžasné vyhliadky na výlet s výhľadom na maďarský Ostrihom.

Aktívna turistická dovolenka v okolí Štúrova

Je zaujímavé, že zatiaľ čo si jedni užívajú nefalšovanú rekreáciu v Štúrove, iným turistom sa práve októbrové dovolenkovanie spája s tunajšími jarmočnými dňami. Zároveň sa im ponúkajú bohaté možnosti na ubytovanie. Tak si jednoduchšie rozvrhnú čas na dovolenke medzi zábavu a spoznávanie, teda na zaujímavosti a pamätihodnosti.

Zväčša ich prvé kroky vedú po Moste Márie Valérie, vďaka ktorému sa dostávajú za hranice Slovenska. Je ale úžasné zotrvať a chvíľu sa nabažiť výlučne atmosférou tunajších turistických miest. Za jedno také považujeme pohorie Burda s nádherným výhľadom na tradičné okolité dedinky. Tento výlet si veľmi jednoducho rozšírime o poznanie vyhliadky Skaly. Umožňuje dovidieť na celé Štúrovo, dokonca aj na Ostrihom.

Ostrihom sa taktiež oplatí navštíviť, keďže na druhej strane Dunaja môžete nájsť tiež niekoľko nádherných pamiatok. Azda najkrajšou je Ostrihomská Bazilika, ktorá je dominantou pokiaľ sa dívate zo Štúrova.

Cítite to nenahraditeľné stíšenie v lone Štúrova? V prípade, že vo vašom vybranom ubytovaní hrá prím vhodná lamelová stena, ktorá vám zabezpečí príjemné „dozvuky“ ticha. Podnecuje totiž k lepšej akustike v miestnosti bez ohľadu na konkrétnu lokalitu v okolí Štúrova.

Zdroj obrázku: Viliam.M / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články