Tancujúci dom v Prahe

Tancujúci dom, turistická atrakcia a moderná ikona Prahy

Redakcia - 29. marca 2019 - 7588. zobrazení

Pri návšteve Prahy veľa pohľadov turistov smeruje na atypickú a modernú budovu nachádzajúcu sa na pravom brehu Vltavy, na rohu Rašínovho nábrežia a Jiráskovho námestia. Touto modernou a jedinečnou budovou je Tancujúci dom, ktorého výstavba bola dokončená v roku 1996. V tomto článku sa dozviete zaujímavé informácie o tejto modernej ikone Prahy, ktorá láka turistov a fotografov z celého sveta…

História Tancujúceho domu

Tancujúci dom je pomenovaný podľa tvaru svojich dvoch nárožných veží, ktorých podoba bola inšpirovaná slávnym medzivojnovým tanečným párom Freda Astairu a Ginger Rogersovej. Za architektonickým návrhom Tancujúceho domu stojí architekt Vlado Milunić a Frank O. Gehry. Interiér Tancujúceho domu ma na svedomí britská architektka českého pôvodu Eva Jiřičná.

Tancujúci dom Praha

Václav Havel a Tancujúci dom…

Ako však vznikla idea postaviť Tancujúci dom práve na jeho dnešnom mieste? Dôležitú úlohu zohral pri plánovaní výstavby Tancujúceho domu jeden z jeho architektov Vlado Milunić a Václav Havel. Pýtate sa, prečo pri plánovaní výstavby Tancujúceho domu zohral dôležitú úlohu práve Václav Havel? Havel a Milunić totižto bývali v susednom dome a stretnutie, týchto dvoch osobností československého verejného života, ktoré sa odohralo v roku 1986, bolo predovšetkým o tom, že Milunić navrhol Havlovi rozdelenie bytu a následne spoločne začali diskutovať o tom, aký typ budovy by mal stáť vedľa ich bytového domu v ktorom obaja bývali.

Tančící dům Praha

Havel spoločne s Milunićom dospeli k záveru, že najlepším variantom by bolo vybudovanie multifunkčného domu s knižnicou, kaviarňou a divadlom. Na tento ich ambiciózny projekt sa im však nepodarilo zohnať investora.

Bol to práve Milunić, ktorý sa zapríčinil o súčasnú podobu Tancujúceho domu. Milunić totižto navrhol, aby sa budova vykláňala nad križovatku, čo malo symbolizovať československú spoločnosť, ktorá sa z totalitného zovretia dala do pohybu. Milunić si predstavoval budovu s dvoma vežami, statickou vzadu a dynamickou vpredu.

Architektúra Praha

Súčasná podoba Tancujúceho domu

Na vrchole jednej z veží, nazývanej Fred, sa nachádza kopula s konštrukciou z trubiek, ktorá je potiahnutá nerezovou sieťovinou a pripomína hlavu medúzy. Tancujúci dom má v súčasnosti deväť poschodí, všetky miestnosti sú asymetrické a majú šikmé steny.

Šesť poschodí Tancujúceho domu je využívaných ako kancelárske priestory. V najvyššom poschodí je reštaurácia, na prízemí sa nachádza recepcia a konferenčné stredisko, ale nájdete tam aj kaviareň. Rostislav Švácha, profesor, historik a teoretik umenia a kultúry, povedal, že do húpajúcich sa a swingujúcich línií Tancujúceho domu architekti zakódovali gesto rozlúčenia sa s „panelákovou architektúrou“ Husákovej éry.

Dancing house Prague

Tancujúci dom však nie je všetkými obyvateľmi Prahy vnímaný ako výnimočná a moderná stavba. Mnohí z nich kritizujú práve jeho moderný charakter, ktorý sa podľa nich nehodí do historickej časti Prahy. Tancujúci dom je však každopádne vnímaný ako jedna z prvých porevolučných stavieb navrhnutá poprednými svetovými architektmi. Koniec koncov, Tancujúci dom získal v roku 1996 najvyššie ocenenie v kategórií dizajn v prestížnom americkom časopise Time…

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Nakoniec sa investorom výstavby Tancujúceho domu stáva druhý z jeho architektov Frank Gehry, ktorý povedal, že pre krajinu, ktorá dala Amerike Jaromíra Jágra urobí čokoľvek…

Text: Patrik Gregor Zdroj/foto: Wikipedia, FotkyZadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články