Bojnický zámok

10 dôvodov, prečo navštíviť Bojnický zámok

Redakcia - 29. septembra 2020 - 4392. zobrazení

Možnosť vrátiť sa na chvíľu v čase a okúsiť pravú atmosféru života na zámku, navyše s obohacujúcim poznávacím zážitkom, to sa podarí len na výnimočných miestach. Klenot slovenskej hradnej a zámockej mapy má v talóne všetky atribúty, ktoré zmenia návštevu slávnej pamiatky na nezabudnuteľný výlet sprevádzaný túžbou zopakovať si ho znova.

Nezabudnuteľný výlet na Bojnický zámok si ročne užije viac ako 150 000, v tých najlepších rokoch až vyše 200 000 ľudí. Medzi návštevníkmi, či už domácimi alebo tými zahraničnými, nechýbajú všetky vekové kategórie od najmenších detí s rodičmi po seniorov. Každý z nich si pri prehliadke príde na svoje. Dôvodov, prečo navštíviť Bojnický zámok, je totiž najmenej 10.

Bojnický zámok

Pestrá história Bojnického zámku

Sláve a vysokej návštevnosti jednej z našich najstarších pamiatok predchádza bohatá história. Elegantné dielo s gotickými, renesančnými aj barokovými prvkami stojí na travertínovej kope nad mestom už pár storočí. Prvé zmienky siahajú do 12. storočia, kedy bol na mieste bývalého hradiska postavený drevený hrad.

Zhruba o storočie neskôr ho začali prestavovať na kamenné sídlo v gotickom štýle. V 16. storočí prebehla ďalšia prestavba, v rámci ktorej sa hrad zmenil na renesančný zámok a o storočie neskôr získal barokové prvky. V 18. a 19. storočí ho čakali ďalšie stavebné úpravy, počas ktorých nadobúdal vzhľad podobný tomu dnešnému.

Interiér Bojnického zámku

Kto bol v minulosti vlastníkom zámku?

  • Matúš Čák Trenčiansky od konca 13. storočia do roku 1321.
  • Rody Gilethovcov, Leustachovcov, Noffryovcov v priebehu 14. a 15. storočia.
  • Rod Turzovcov v priebehu 15. a 16. storočia.
  • Rod Pálffyovcov od prvej polovice 17. storočia.
  • Baťovci zámok s okolitými pozemkami kúpili v roku 1939.
  • Po 2. svetovej vojne zámok prešiel do vlastníctva štátu.

Bojnický zámok a jeho exteriér dnes

  • Zámocký komplex tvorí niekoľko veží, nádvorí a traktov.
  • Zámocké priestory slúžia ako expozičná časť SNM.
  • Pod zámkom sa nachádza aj jaskyňa prístupná verejnosti.
  • Okolie zámku tvorí park s desiatkami vzácnych stromov.
  • V parku je zriadená najstaršia zoologická záhrada v SR.
  • Súčasťou parku je viac ako 700-ročná Lipa kráľa Mateja.
  • Zámok v roku 1970 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Zámocká záhrada - Bojnický zámok

10 dôvodov, prečo navštíviť Bojnický zámok

1. Romantický zámok

Jedným z hlavných dôvodov na návštevu preslávenej pamiatky je samotný dizajn jednotlivých objektov tvoriacich zámocký komplex. Kombinácia architektonických štýlov uplatnených pri jeho výstavbe a následných rekonštrukciách z neho spravila unikátne dielo, a to nielen na naše pomery. Zámok, ktorý by spájal prvky francúzskych a tirolských gotických hradov s ranou talianskou renesanciou a zároveň čerpal zo vzhľadu avignonského pápežského paláca, by sme v našom regióne hľadali márne.

2. Vzácne múzejné expozície

Využitie časti zámockých priestorov na zriadenie múzea s cennými artefaktmi má dlhoročnú tradíciu. S myšlienkou sprístupnenia zámku pre širokú verejnosť prišiel jeho posledný majiteľ gróf Ján František Pálffy. Jeho posledná vôľa ale vypočutá nebola. Napriek tomu, že postupne sa interiéry zámku sprístupňovali a v 40. rokoch 20. storočia sa do Zimnej záhrady umiestnili nejaké zbierky, funkciu riadneho múzea začal Bojnický zámok plniť až v priebehu 50. rokov 20. storočia. Z regionálnej správy časom prešiel pod správu SNM a dnes slúži ako umelecko-historické múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou ukrývajúcou viaceré vzácne artefakty.

Expozície na zámku v Bojniciach

Čo zahŕňajú zámocké expozície?

  • Historický nábytok z rôznych období.
  • Inventár využívaný vlastníkmi zámku.
  • Dekorácie a vzácnu interiérovú výzdobu.
  • Bohatú zbierku obrazov a umeleckých diel.
  • Historické sakrálne predmety a pomôcky.

3. Vysoký vzdelávací prínos

Vďaka bohatej zbierke artefaktov plní Bojnický zámok aj vzdelávaciu funkciu. Návštevníci sa dozvedia užitočné poznatky zo života jednotlivých rodov vlastniacich zámok, bližšie spoznajú život v jednotlivých obdobiach a na vlastné oči uvidia dizajn typický pre dané architektonické slohy. Zámocké múzeum zároveň organizuje rôzne vzdelávacie programy pre materské alebo základné školy, ktorých cieľom je odovzdať najmenším návštevníkom znalosti pútavou formu v podobe zaujímavých hraných príbehov.

4. Pestrý kultúrny program

Spomenuté vzdelávacie programy neplnia iba náučnú funkciu. Vďaka ich kreatívnej forme prevedenia sa starajú aj o neoceniteľný kultúrny zážitok. Ten si ale neodnesú iba malí školáci. Bojnický zámok je známym dejiskom kultúrnych podujatí pre širokú verejnosť. Návštevníkov tak v priebehu roka čakajú koncerty, divadelné predstavenia a množstvo tematických výstav, ktoré rozšíria ich obzory a zároveň im spríjemnia výlet v Bojniciach.

Jaskyňa - Bojnický zámok

5. Jaskyňa rovno pod zámkom

Prehliadkou interiérov a v nich uložených expozícií sa bohatý program spojený s výletom na Bojnický zámok zďaleka nekončí. Jedným z vrcholov programu je prehliadka jaskyne, ktorá sa nachádza rovno pod zámkom, konkrétne 26 metrov pod jedným z nádvorí. Pre verejnosť je otvorená od roku 1967 a okrem atraktívnej podzemnej výzdoby typickej pre tieto travertínové jaskyne ponúka návštevníkom pohľad aj na 2 menšie jazierka.

6. Park so vzácnymi stromami

Po prehliadke zámku a jaskyne pod ním príde vhod krátky odpočinok v zámockom parku. Ten nepatrí iba medzi najkrajšie na celom Slovensku. Okrem príjemnej upokojujúcej atmosféry je známy aj cennou zbierkou drevín, čo ho robí jedným z najhodnotnejších slovenských parkov. Návštevníkov láka hlavne desiatkami starých stromov, ktoré zdobia túto lokalitu pár storočí. Príkladom je vyššie spomenutá Lipa kráľa Mateja, ktorú vraj Matúš Čák Trenčiansky posadil ešte v roku 1301.

Zámocký park v Bojniciach

7. Vodná priekopa okolo zámku

Parkom obklopujúcim tie najromantickejšie zámky nechýbajú jazierka, fontány či iné vodné zdroje. Tie nechýbajú ani v okolí Bojnického zámku. Jedna z jeho častí sa dokonca nachádza za vodnou priekopou. Pôvodný účel, ktorým bola ochrana hradného komplexu, si síce neplní, no jej prítomnosť si našla uplatnenie aj v súčasnosti. Okrem toho, že prispieva k estetickejšej podobe parku, v priebehu leta ho aj príjemne ochladzuje. Zároveň sa stala domovom rôznych druhov rýb, kačíc a labutí.

8. Zoo s najväčším počtom druhov

Ryby, kačice a labute nie sú jedinými zvieracími obyvateľmi Bojnického zámku. Súčasťou zámockého parku je totiž aj zoologická záhrada. Tá má na konte hneď niekoľko prvenstiev. Okrem toho, že je u nás najstaršou, ukrýva aj najväčší počet druhov zo všetkých slovenských zoo, a to aj napriek svojej menšej výmere.

Kačka

9. Prírodný amfiteáter so sokoliarmi

Kontakt so živočíšnou ríšou sa prehliadkou zoologickej záhrady nekončí. Bojnický zámok sa totiž preslávil aj pravidelnými vystúpeniami sokoliarskej skupiny. Tá predvádza schopnosti lietajúcich dravcov priamo v prírodnom amfiteátri situovanom zhruba 100 metrov od vchodu do zámku. Turisti tak majú ďalšiu príležitosť, ako sa nechať vtiahnuť do pravej stredovekej atmosféry a okúsiť život našich predkov naživo.

Prečo sa oplatí navštíviť Bojnické kúpele?

Viete, prečo sa oplatí navštíviť Bojnické kúpele? Prečo sú Bojnické kúpele považované za jedny z najlepších? Aké procedúry ponúkajú?

Bojnické kúpele

10. Bojnice – mesto plné možností

Aj malé mesto s pár tisíc obyvateľmi môže byť skvelým cieľom na niekoľkodňový pobyt. Len samotná návšteva zámku s jeho okolitým areálom zaberie takmer celý deň. Za návštevu však stoja aj ďalšie lákavé atrakcie. O správnu dávku relaxu sa postarajú miestne kúpele s liečivou termálnou vodou. Hravé zážitky zas prinesie Dom ilúzií či prehliadka ďalšej jaskyne, v ktorej je zriadené Múzeum praveku. Pre milovníkov adrenalínu je k dispozícii netradičná rozhľadňa.

Bojnice

Bojnický zámok je otvorený celoročne. Zvedaví návštevníci si tak môžu dopriať jedinečný zážitok kedykoľvek v priebehu roka, čo radí slávnu pamiatku v zozname miest, ktoré chce vidieť každý milovník histórie, architektúry a umenia, ešte vyššie.

Autor textu: Róbert Bosák

Zdroj obrázkov: FotkyZadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články