Či už ide o renováciu alebo kompletné zariaďovanie od základov, kuchyňa patrí medzi najnákladnejšie a tiež časovo najnáročnejšie projekty vo vašej domácnosti. Vyžaduje si veľa premýšľania, plánovania a strategického rozhodovania sa. Aby sme vám to trochu uľahčili, prinášame vám 6 tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť tento proces efektívne, bez zbytočného stresu.
1. Posúďte svoje potreby
Najdôležitejším aspektom, ktorý je nutné pri plánovaní brať do úvahy, je zámer, na ktorý bude kuchyňa využívaná. Teraz si pravdepodobne hovoríte, čo je to za hlúpu radu. Veď vy potrebujete kuchyňu predsa na varenie, no nie? Aj keď je varenie primárnou funkciou kuchyne, za posledné roky sa z nej stal omnoho multifunkčnejší priestor.
Okrem varenia a jedenia, tu častokrát presedíme dlhé hodiny s priateľmi pri poháriku vína, robíme tu domáce úlohy s deťmi, vybavujeme pracovné maily, čítame noviny pri rannej šálke kávy. Keď si odpoviete na otázku, aké sú vaše potreby a akým účelom má vaša kuchyňa slúžiť, dokážete si jednoduchšie naplánovať jej zariaďovanie a vybrať potrebný kuchynský nábytok.
2. Rozloženie kuchyne
Zlé rozvrhnutie kuchyne dokáže narobiť poriadny chaos, preto by ste tomuto kroku mali venovať dostatočnú pozornosť. Počuli ste už o takzvanom pracovnom trojuholníku? Ide o vzdialenosť medzi najdôležitejšími prvkami v každej jednej kuchyni – teda medzi sporákom, chladničkou a kuchynským drezom. Vďaka ich správnemu rozloženiu bude vaša práca omnoho efektívnejšia a nebudete zbytočne bezcielne behať po celej kuchyni.
Zároveň musíte zvážiť aj iné aspekty, ako napríklad rozloženie okien a dverí, celkovú rozlohu kuchyne, maximálne využitie denného svetla a iné. Ak si neviete dať rady, skúsení odborníci a dizajnéri vám určite pomôžu s akýmikoľvek problémovými oblasťami.
3. Vyberte si kuchynské spotrebiče v predstihu
Výber domácich spotrebičov možno nepatrí k tým najzaujímavejším aktivitám, čo sa plánovania kuchyne týka, avšak je dôležité, aby ste im venovali dostatočnú pozornosť ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre kúpu jednotlivých častí kuchynskej linky.
Spotrebiče môžete jednoducho zabudovať do vstavanej skrine a získať tak viac pracovného priestoru. Nielenže využijete priestor efektívne, ale zároveň dosiahnete celistvý a moderný vzhľad kuchyne.
4. Správne svetlo
Zamerať sa na vhodné osvetlenie je veľmi dôležité. Okrem toho, že dotvára tú správnu atmosféru v miestnosti, malo by byť dostatočne flexibilné a dobre naplánované, aby ste dokázali nezávisle regulovať osvetlenie v jednotlivých častiach kuchyne.
Okrem štandrardných závesných svetiel nad ostrovčekmi alebo kuchynskými stolmi, ktoré rozptýlia svetlo po celej miestnosti, je vhodné implementovať aj sekundárne osvetlenie. Tým sa myslia rôzne bodové svetlá alebo LED pásiky, ktoré vhodne osvetlia pracovné plochy a pomôžu vám pri vykonávaní rôznych úloh.
5. Dostatok úložného priestoru
Dostatok úložného priestoru je jednou z najbežnejších požiadaviek, kladených pri zariaďovaní a navrhovaní kuchyne. Praktické skrinky na vstavané spotrebiče, moderné komody s výsuvnými zásuvkami, vysoké špajze… Vďaka rôznym inteligentným riešeniam, dokážete maximalizovať odkladací priestor aj v tých najmenších kuchyniach, preto sa oplatí do nich investovať. Urobte si inventár vecí, ktoré často používate a zamyslite sa nad tým, kde by bolo najlepšie ich uložiť tak, aby ste sa k nim ľahko dostali.
Praktická a elegantná mramorová kuchyňa: Ako ju zariadiť?
Viete, aké výhody a nevýhody v sebe ukrýva mramorová kuchyňa? Aké mramorové kuchynské prvky sú tie najobľúbenejšie? Kuchyňa z mramoru je…
6. Materiály tej najväčšej kvality
Materiály a povrchové úpravy kuchynského nábytku určujú nielen estetickú stránku vašej kuchyne, ale zároveň aj jej trvácnosť. Ak sa chystáte renovovať alebo ju zariaďujete od základov, mali by ste sa zamerať na materiály čo najvyššej kvality (samozrejme v závislosti od vášho rozpočtu).
Zamerajte sa na časti, ktoré sú najviac využívané a najrýchlejšie dochádza k ich opotrebovaniu – pracovné dosky. Tie prichádzajú v rôznych materiálových variáciách. Vhodnou alternatívou sú dosky z prírodného kameňa, ako je mramor alebo žula, ktoré majú dlhú životnosť a zároveň sú extrémne odolné voči teplu či škrabancom. Vyberajte v závislosti od vašich potrieb, štýlu a finančných možností.
Zdroj obrázka 1: GaudiLab / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 3: Irina Borsuchenko / Shutterstock.com