Zavlažovanie záhrady

Ako na zavlažovanie záhrady?

Reklamný článok - 8. júna 2021 - 1750. zobrazení

Ľudia si horúce letá užívajú pri vode, zatiaľ čo rastliny trpia suchom. Ak nechcete alebo ak nemáte čas obstarávať zavlažovanie svojej záhrady tradičnými spôsobmi – teda hadicou alebo kanvou – poobzerajte sa po jednom z dômyselných zavlažovacích systémov. Prečítajte si, aké máte možnosti.

Nadzemné systémy

Klasické nadzemné zavlažovače sú z hľadiska ceny a realizácie najvýhodnejšou voľbou. V zásade vám stačí hadica s vodou a lacný rozstrekovač, ktorý nájdete v každých stavebninách.

Nadzemný zavlažovací systém ale nie je možné nijako automatizovať. Na väčších pozemkoch je potreba rozstrekovač prenášať, aby poskytol závlahu celému trávniku. Zároveň je nutné zavlažovanie strážiť a prípadne manuálne korigovať.

Podzemné zavlažovacie systémy

Realizácia podzemných zavlažovacích systémov vyžaduje viac času, úsilia a vyššiu počiatočnú investíciu. Na druhej strane vám ušetria čas, ktorý by ste strávili zalievaním, a zaistí zelený trávnik od jari do jesene. Podzemné zavlažovacie systémy možno totiž plne automatizovať.

Ako podzemné zavlažovacie systémy fungujú?

Systém je umiestnený pod zemou, a preto je prakticky neviditeľný. Záhradu zavlažuje pomocou výsuvných postrekovačov, ktoré sú počas nečinnosti ukryté. Nemusíte sa tak báť, že by ste ich poškodili pri kosení alebo by ste o ne na záhrade zakopávali.

K zaujímavým funkciám automatizovaných zavlažovacích systémov patrí:

  • dažďový senzor, ktorý prispôsobí zavlažovanie dažďovým zrážkam,
  • veterný senzor, ktorý v prípade silných vetrov odloží zavlažovanie na dobu, keď bude vhodnejšie počasie.

Kedy hnojiť trávnik a aké hnojivo použiť?

Viete, kedy hnojiť trávnik? Koľkokrát do roka by ste mali váš trávnik pohnojiť? Aké hnojivá sú tie najlepšie a prečo? Kedy hnojiť trávnik…

Kedy hnojiť trávnik

Kvapková závlaha záhonov

K rastlinným záhonom môžete zaobstarať kvapkovú závlahu. Prekvapkávací systém je vedený pozdĺž záhonov a voda sa pomocou presakovacej hadice alebo prekvapkávacích trysiek dostáva priamo ku koreňom rastlín.

Aj kvapkový zavlažovací systém možno plne automatizovať. Navyše spôsobí, že sa korene rastlín budú snažiť dostať hlbšie za vodou, vďaka čomu budú odolnejšie. Nadzemné zavlažovacie systémy si môžete vyrobiť svojpomocne. Stačí navštíviť stavebniny a kúpiť si hadicu a rozprašovač. Inštalácia podzemných systémov vyžaduje odbornejšie znalosti. Netrúfate si na ňu sami? Vyhľadajte pomoc odborníka.

  • Kategórie

Podobné články