Pleseň na stene

Ako odstrániť pleseň na stene?

Redakcia - 20. júna 2020 - 3266. zobrazení

Jedným z úhlavných nepriateľov spokojného života v zdravom domácom prostredí je práve pleseň na stene. Jej prítomnosť v byte dokáže napáchať značné problémy a tí, ktorí s ňou nezatočia hneď v zárodkoch, môžu pocítiť škody nielen na zdraví, ale aj na majetku. Viete, ako odstrániť pleseň na stene?

So vznikom a následným šírením plesní v byte sa stretol takmer každý majiteľ nehnuteľnosti. Ich rozmachu sa darí najlepšie v zime a na začiatku jari, kedy interiéry čelia zvýšenej vlhkosti. Stačí malý tepelný most či zlé zatesnenie okien a títo škodcovia využijú príležitosť na expanziu. No ak im do cesty postavíte niekoľko prekážok, len ťažko sa pokúsia ničiť vaše zdravie aj majetok.

Čo podporuje šírenie plesní na stene?

  • Zvyšovanie vlhkosti spôsobené vplyvmi počasia.
  • Tepelné mosty v stenách alebo zle utesnené okná.
  • Sušenie bielizne v izbe, ktoré zvyšuje vlhkosť v byte.
  • Stretávanie chladnej a teplej steny v jednej miestnosti.
  • Vlhkosť muriva, ktoré nebolo pri výstavbe vysušené.
Pleseň na stene

Ako odstrániť pleseň na stene?

Na úspešný boj s plesňou, ktorá sa už prejavuje v podobe čiernych fľakov na stenách, pomáha využitie špeciálnych prípravkov vyrábaných práve na tento účel. Či ide o klasické Savo, alebo rôzne iné chemické prostriedky, ich zloženie je upravené tak, aby zvládli pleseň na stene zničiť. Na trhu sú aj protiplesňové farby, no tie sa zatiaľ predávajú len v bielom variante.

Protiplesňová farba - pleseň na stene

Náš TIP na obľúbené produkty proti plesniam na stenách

Plesni Stop

Protiplesňový náter

Savo proti plesni

Pleseň na stenách - Plesni Stop
Hodnotenie

Cena: od 4.30 €

Protiplesňový náter - pleseň na stene
Hodnotenie

Cena: od 20.60 €

Savo - pleseň na stene
Hodnotenie

Cena: od 3.00 €

4 preventívne tipy proti vzniku plesní

1. Správne vetranie

Dodržiavanie pravidelných intervalov vetrania vymení vlhký vzduch v miestnosti za suchší, čerstvejší a zdravší, čo plesniam vôbec nevyhovuje.

2. Prúdenie vzduchu

Optimálna vlhkosť v priestoroch sa dá udržiavať aj zaistením prúdenia vzduchu, o čo sa postarajú aj otvorené dvere v izbách či nábytok odsunutý od stien.

3. Zateplenie budovy

Kvalitné zateplenie odstráni tepelné mosty v murive, čím sa zníži jeho vlhkosť a tým aj priestor na vznik plesní.

4. Temperovanie izieb

Temperovanie nezníži iba náklady za energie, ale aj šance na vznik plesní. Takisto bráni oroseniu okien a tým aj celkovému zvyšovaniu vlhkosti.

Ako správne vetrať?

Ako nastaviť plastové okná svojpomocne?

Viete, ako nastaviť plastové okná rýchlo, jednoducho a správne? Aký je rozdiel medzi tzv. letným a zimným režimom v prípade plastových okien?

Ako nastaviť plastové okná

Ak budete dbať o správnu prevenciu, plesniam nedáte šancu na vznik a ani následné šírenie po stenách. V prípade, že sa vám do bytu predsa len stihnú nasťahovať, môžete s nimi zatočiť rýchlo a jednoducho. Stačí uplatniť zopár osvedčených trikov a dať tomuto rivalovi najavo, že u vás doma nie je vítaný.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články