Ako odvzdušniť radiátor

Viete, ako odvzdušniť radiátor?

Redakcia - 23. novembra 2020 - 4411. zobrazení

Aj nový a drahý radiátor môže mať problém vykúriť miestnosť. Príčinou však nemusí byť žiadna technická ani iná porucha. K jeho 100% výkonu možno bude potrebné iba odvzdušnenie, ktorým radiátor zbavíte prebytku vzduchu sťažujúceho jeho činnosť.

Volať kvôli tejto drobnej údržbárskej práci profesionálov však nebude nutné. Celý postup, ako odvzdušniť radiátor, totiž zvládnete bezproblémov sami. Postačí vám len trochu manuálnej zručnosti a znalostí o jednotlivých krokoch, ktoré treba v snahe vrátiť radiátoru jeho 100% funkčnosť vykonať. Výsledkom bude kúrenie schopné fungovať ako nové.

Kedy radiátor potrebuje odvzdušniť?

  • Keď je ktorákoľvek časť radiátora studená a vôbec nehreje.
  • Keď je celý radiátor studený napriek kúreniu na maximum.
  • Keď hreje celý radiátor, no sálajúca teplota nie je dostatočná.
  • Keď radiátor hreje, no počas kúrenia vydáva neprirodzený zvuk.
Ako odvzdušniť radiátor

Čo spôsobuje neodvzdušnený radiátor?

Či už radiátor nehreje celý alebo je studená iba jeho časť, dopady pocítite veľmi rýchlo. Tie sa neodrazia len na nedostatku tepla v miestnosti. Radiátor, ktorý nefunguje naplno, potrebuje zvýšiť spotrebu, čo povedie k vyšším výdavkom za energie. Ďalším problémom môže byť aj zhoršenie jeho funkčnosti. Postup, ako odvzdušniť radiátor, by ste tak nemali odkladať.

Kedy je vhodná doba na odvzdušnenie?

Ak sa rozbieha vykurovacia sezóna a radiátory nekúria naplno, čas na odklad nemáte. Takéto oneskorené odvzdušňovanie, ale nie je celkom štandardným riešením. Postup, ako odvzdušniť radiátor, sa odporúča stihnúť ešte pred štartom novej vykurovacej sezóny. Záväzný termín jeho vykonania však neexistuje. Odvzdušniť radiátor môžete kedykoľvek v priebehu roka podľa potreby, a to počas vykurovacej sezóny aj v mimosezónnom období.

Ako ušetriť za kúrenie

Ako odvzdušniť radiátor v 6 krokoch

1. Vypnite kúrenie

Počas priebehu odvzdušňovania potrebujete pracovať s vychladeným radiátorom. Hneď na úvod vypnite celý vykurovací systém a radiátor nechajte vychladnúť. Počas jeho ochladzovania sa zároveň vyrovná tlak vzduchu, ktorý sa v ňom nahromadil.

2. Otvorte regulačný ventil

Ak už radiátor stihol vychladnúť, môžete prejsť k ďalšiemu kroku. Tým je otvorenie tzv. regulačného ventilu. Týmto krokom uvoľníte prúdenie vzduchu v celom vykurovacom telese.

3. Uvoľnite prívod vody

Po uvoľnení vzduchu pomocou regulačného ventilu uvoľnite aj prietok vody. Ten reguluje prívod vody, nazývaný aj ako spiatočka. V závislosti od typu radiátora sa však môže líšiť. Na starších radiátoroch sa inštaloval ako závit na boku. Novšie modely ho majú vo forme skrutky umiestnené na spodnej strane.

4. Vypusťte vodu

Po uvoľnení prívodu vody môžete začať s jej vypúšťaním. Popri vode bude z radiátora odchádzať aj nahromadený vzduch. Všetku vodu vypúšťať nemusíte, no ak tak urobíte, nič nepokazíte. Pred vypustením však nezabudnite na nádobu, do ktorej túto vodu zachytíte, aby neskončila na podlahe.

5. Doplňte vodu

Čím viac vody ste vypustili, tým viac jej musíte doplniť. Zároveň tým dostanete z radiátora aj zvyšok vzduchu. Pri tomto kroku sledujte indikátor tlaku, ktorý vám ukáže, kedy tlak v radiátore dosahuje optimálnu hodnotu.

6. Uzavrite ventily

Doplnením požadovaného množstva vody a nastavením optimálneho tlaku sa proces odvzdušnenia radiátora končí. Následne ostáva len uzavrieť prívod vody aj regulačný ventil a na záver spustiť kúrenie.

Svojpomocná montáž sadrokartónu krok po kroku…

Čo všetko budete potrebovať na montáž sadrokartónu? Na čo by ste nemali zabudnúť? Ako na montáž sadrokártónu svojpomocne? Rady a tipy…

Montáž sadrokartónu - strop

Ak odvzdušnenie radiátora nepomohlo a radiátor alebo jeho časť je stále studená, prípadne kúri slabo, príčina problému bude zrejme niekde inde. V takomto prípade ostáva len zavolať profesionálov, ktorí preskúmajú funkčnosť celého vykurovacieho systému a dajú ho do poriadku skôr, než odštartuje nová vykurovacia sezóna.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články