Staviate alebo máte v pláne stavať rodinný dom? Zvážte aj jeho energetickú triedu. Od mája je v platnosti novela zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorou chce štát podporiť výstavbu rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie. Po splnení všetkých podmienok môžete získať štátny príspevok vo výške až 8 000 €.
Budovou s takmer nulovou potrebou energie sa rozumie budova s veľmi vysokou energetickou hospodárnosťou. Energetická hospodárnosť je množstvo energie potrebnej na splnenie všetkých energetických potrieb súvisiacich s normalizovaným užívaním budovy, najmä množstvo energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, na chladenie a vetranie a na osvetlenie. Potreba energie na užívanie domu s takmer nulovou potrebou energie je až o 90 % nižšia v porovnaní so štandardným rodinným domom. Tieto domy zaraďujeme do energetickej triedy A0. Potreba energie za rok je menej ako 54 kWh na m2.
Stavebný systém Ytong už niekoľko rokov ponúka riešenie
Systém Ytong je na plnenie týchto hodnôt pripravený s predstihom vďaka inovovanému radu tepelnoizolačných tvárnic Lambda YQ. Predstavuje optimálnu kombináciu najdôležitejších vlastností pórobetónu – tvárnica je ľahká, pevná a má nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti. Vďaka týmto vlastnostiam sa Lambda YQ stáva materiálom budúcnosti a jej tepelnoizolačné vlastnosti plne vyhovujú požiadavkám na získanie dotácie.
Predstavuje tak nadčasové riešenie pre bývanie v 21. storočí, a to aj bez dodatočného zateplenia. Svojou ľahkosťou prináša ďalšie zjednodušenie práce pri výstavbe, čo iste ocenia i mnohí svojpomocní stavebníci, ktorým každá tvárnica doslova prechádza rukami. Lambda YQ si stále zachováva rovnaké prírodné zloženie, aké poznáme v prípade Ytongu. Je to teda ekologický materiál s takmer neobmedzenou životnosťou.
Čo spraviť v prípade, ak sa váš projekt bez zateplenia neobíde?
Jednovrstvové riešenie je úsporné vďaka svojej jednoduchosti a rýchlosti. Sú však aj projekty, kedy sa zatepleniu nevyhnete. Najväčší vplyv na voľbu medzi jednovrstvovou konštrukciou a zateplenou stenou má tvar budovy. Jednoduchší tvar a menej podlaží budovy hrá v prospech jednovrstvového riešenia. Ak má dom komplikovanejší pôdorys, používajú sa prvky s väčšou pevnosťou, ktoré je potrebné zatepliť. Vplyv má však aj rad ďalších faktorov, ako je teplotná zóna či orientácia budovy. Tie musí posúdiť projektant.
No mnoho otázok z oblasti tepelnej techniky a optimalizácie projektov vám poradia aj regionálni technickí poradcovia Ytongu. Pokiaľ bude vo vašom prípade nutné zateplenie, aj to je možné vybrať od rovnakého výrobcu – vyrába minerálne dosky Multipor, ktoré majú oproti iným zatepľovacím materiálom mnoho praktických výhod, ako je nehorľavosť a väčšia mechanická odolnosť než v prípade iných typov zateplenia.
Masívna strecha – úspora na chladení objektu
Energeticky úsporná budova sa však podľa nových noriem nezameriava iba na náklady na vykurovanie, ale v dnešnej dobe i na chladenie. Preto má Ytong v portfóliu aj strechu Komfort, ktorá je ťažká a masívna. Vďaka tomu nielen zabraňuje úniku tepla smerom von, ale najmä v letných mesiacoch zabraňuje nechcenému prehrievaniu v podkroví. Usporí tak náklady na obstaranie a prevádzku klimatizácie, ktorá je v prípade iných konštrukčných riešení často jedinou možnosťou, ako mať v podkroví v lete únosné teploty.
Kde začať?
Optimálnu skladbu materiálu a cenovú ponuku získate u výrobcu. Ich technickí poradcovia vám pomôžu s optimalizáciou projektu, ktorá pomôže ušetriť za materiál aj prevádzku domu, a odporučia vám energetických špecialistov pre získanie dotácie.