Šípky

Ako sušiť šípky?

Redakcia - 20. októbra 2020 - 8574. zobrazení

Šípky majú neodmysliteľné miesto v tisíckach kuchýň dodnes. Vďaka vysokému obsahu liečivých látok sa stávajú súčasťou rôznych jedál a nápojov. Množstvo vitamínov a iných živín si uchovávajú aj vo vysušenom stave, ktorý je na konzumáciu najvhodnejší.

K tomu, aby si tieto liečivé plody zachovali čo najvyšší obsah vitamínov a minerálov, je nutné vedieť, ako sušiť šípky správne. Dôležitý bude aj správny čas zberu a miesto, kde ich budeme zbierať. Spolu s následným spracovaním to ovplyvní ich výslednú chuť, obsah liečivých látok aj trvácnosť pri prípadnom skladovaní.

Prečo sa oplatí zbierať šípky?

  • Sú obrovským zdrojom vitamínov a minerálov.
  • Ich dlhodobá konzumácia má liečivé účinky.
  • V kuchyni sa dajú využiť na viacero spôsobov.
Ako sušiť šípky

Aké liečivé látky šípky obsahujú?

  • Množstvo vitamínu C.
  • Vitamíny A, B, K aj P.
  • Kyselinu nikotínovú.
  • Pektíny a triesloviny.
  • Veľa draslíka a vápnika.
  • Flavonoidy a karotenoidy.

Kedy a kde sa šípky zbierajú?

Obsah niektorých liečivých látok v šípkach sa môže meniť v závislosti od obdobia. Týka sa to najmä vitamínu C. Jeho množstvo môže po príchode prvých mrazov výrazne poklesnúť, takže oneskorený zber v novembri či v decembri sa neodporúča napriek výraznejšej chuti. Pre koho je dôležitejší obsah živín, ten môže začať so zberom už v septembri, ideálne na miestach, kde nechodia autá. Možností je viac, pretože šípky rastú kdekoľvek na otvorených priestranstvách.

Šipky v prírode

Ako sušiť šípky?

Voľne na plechu

Najjednoduchší spôsob, ako sušiť šípky, je nechať ich voľne na plechu. Takéto sušenie ale trvá dlho a navyše v sebe nesie riziko, že šípky začnú plesnivieť, obzvlášť vtedy, ak ich nesušíme v byte, ale vonku na slnku. Urýchliť celý proces môže ich umiestnenie do prievanu.

Ohrievaním v rúre

Podstatne rýchlejším spôsobom je ohrev šípok v rúre. Najprv ich však necháme aspoň 2 až 3 dni voľne na plechu. Potom ich vložíme do vopred vyhriatej rúry, ktorú sme vyhriali na 30 až 50 °C. Čas sušenia závisí vždy od rýchlosti, akou sa začínajú scvrkávať. Vybrať ich treba skôr, než by začali hnednúť, prípadne sa pripálili.

Vysušením v sušičke

Postup, ako sušiť šípky v sušičke, je o čosi bezpečnejší. Ak nastavíme teplotu podľa návodu na sušičke a šípky nedáme sušiť iba raz, ale dvakrát až trikrát, určite ich nezničíme. Takýmto spôsobom zabránime aj ich stvrdnutiu, ktoré hrozí napríklad v rúre.

Ako sušiť šípky - sušené šípky

Zopár tipov k sušeniu šípok

  • Ak chceme šípky sušiť, zbierame ich pred prvým mrazom.
  • Šípky ošľahané námrazou nie sú na sušenie veľmi vhodné.
  • Pred sušením by sme mali šípky umyť a zbaviť stopiek.
  • Sušiť ich dáme hneď po zbere, aby sa nestihli zapariť.

Ako možno šípky spracovať?

Šípkový čaj

Najčastejším spracovaním sušených šípok je príprava čaju. Jeho pitie pomáha proti únave a výrazne posilňuje obranyschopnosť tela.

Šípkový džem

Zmes šípok, jabĺk a cukru je najlepšou kombináciou na prípravu šípkového lekváru, ktorý je nielen chutný, ale aj zdravý.

Šípkový pretlak

Výrobu pretlaku zvládne každý. Stačí rozmixovať čerstvé plody a zmiešať ich s vodou a cukrom. Pripravená zmes sa dá následne variť.

Šípková omáčka

K omáčke tohto druhu sa používa šípkový pretlak. Do toho sa primiešajú rôzne aromatické bylinky, soľ či citrónová šťava. Uvarená sa môže podávať k mäsu aj rybám.

Prísada do koláča

Či už čerstvé alebo sušené, šípky sa dajú využiť aj pri rôznych koláčoch, a to v čerstvej aj tepelne upravenej forme.

Ako sadiť cibuľu zo semiačka a ako sadzačku?

Viete, ako sadiť cibuľu správne? Aký je rozdiel medzi sadením cibule zo semiačka a zo sadzačky? Aký typ pôdy cibuliam vyhovuje najviac?

Ako sadiť cibuľu - sadzačku

Tip na záver…

Vysušené šípky sa nemusia hneď spracovávať. Pokiaľ ich vložíme do veľkého zaváraninového pohára a umiestnime do tmavšej miestnosti, vydržia nám do budúceho roka. Dlhšie ich ale neskladujme. Po roku totiž strácajú chuť aj množstvo liečivých látok.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články