Ako vyčistiť koberec

Ako vyčistiť koberec od škvŕn a zápachu?

Redakcia - 1. júla 2020 - 2776. zobrazení

Odstránenie škvŕn, prachu alebo zápachu či prevencia pred roztočmi, to sú len niektoré dôvody, prečo sa pustiť do čistenia koberca. Tento proces ale vyžaduje pár osvedčených krokov, s ktorými ho zvládnete bez toho, aby ste mu ešte viac uškodili.

Účinných spôsobov, ako vyčistiť koberec, je viacero. Konkrétny postup a z neho vyplývajúce kroky, ktoré vám zaistia požadovaný výsledok, môžete prispôsobiť typu koberca aj dôvodu jeho čistenia. Na každú škvrnu sa môže hodiť iný prípravok. Iné pomôcky potrebujete aj pri čistení od prachu a zápachu. V závislosti od zámeru údržby sa môžu líšiť aj postupy čistenia.

Ako vyčistiť koberec

Ako vyčistiť koberec od škvŕn?

Škvrny od kávy, vína alebo ovocia sú pre koberce najväčším postrachom. Aj ich čistenie sa však dá zvládnuť, často aj bez agresívnych chemických prípravkov. Väčšina najúčinnejších prostriedkov sa totiž nachádza rovno v kuchyni. Pri extrémnejších prípadoch však predsa len príde na rad chémia.

Ako vyčistiť koberec soľou?

Škvrnu na koberci posypte kuchynskou soľou a nechajte ju pôsobiť, hoci aj niekoľko hodín. Potom už len stačí soľ povysávať aj so špinou zachytenou na jej čiastočkách.

Soľ

Kuchynská soľ má silnú schopnosť absorbovať fľaky, takže siahnuť po nej môžete pri škvrnách od vína, kávy alebo ovocných štiav.

Ako vyčistiť koberec sódou?

Pokiaľ chcete odstrániť čerstvú škvrnu, postup je rovnaký ako pri čistení soľou. Fľak sa najprv vysaje papierovou vreckovkou a následne posype sódou, ktorá ho absorbuje.

Sóda bikarbóna

Priam zázračné účinky robia zo sódy všestranného čistiaceho pomocníka. Navyše, ide o cenovo dostupný prostriedok. Využiť sa dá aj pri čistení kobercov od rôznych škvŕn.

Ako vyčistiť koberec zeleným čajom?

Navlhčené lístky sa priložia na škvrnu a nechajú pôsobiť, ideálne po celú noc. Povrch lístkov postupne vyťahá farbu fľaku a úplne ho odstráni.

Zelený čaj

Menej známym, no rovnako vysoko účinným prostriedkom je zelený čaj. Aj ten zvládne bez problémov eliminovať viaceré druhy škvŕn.

Ako vyčistiť koberec chémiou?

Prvým zo spôsobov je tzv. suché čistenie. Funguje rovnako ako v prípade sódy a soli. Prášok sa nanesie na škvrnu, nechá pôsobiť a napokon sa povysáva. Pri mokrom čistení sa vytvára zmes z vody a čistiaceho prípravku, ktorá sa kefou aplikuje do hĺbky koberca, kde aktívne pôsobí a odstraňuje nečistotu.

Chemické prípravky

Spomenuté prírodné čistidlá ťahajú za kratší koniec najmä pri krvi a mastných olejových škvrnách. Pomocou špeciálnych chemických prípravkov z predajní však zmiznú aj tie.

Čistenie koberca

Ako zbaviť koberec zápachu?

Sóda bikarbóna

Všestranná sóda nielenže koberec čistí, zároveň ho vie zbaviť aj rôznych pachov.

Ako odstrániť zápach sódou?

Pri odstraňovaní zápachu pomocou sódy nie je nutný žiadny špeciálny postup. Už len samotné posypanie koberca sódou, ktorú necháte dlhší čas pôsobiť, prinesie efekt.

Ocot

Podobnú schopnosť má aj ocot, ktorý zároveň dokáže navrátiť kobercu pôvodné sýte farby. Jeho použitie na tento účel sa však odporúča kombinovať so sódou. Nesprávne použitie octu totiž môže spôsobiť presný opak.

Ako odstrániť zápach octom?

Účinná a zároveň bezpečná je pasta namiešaná z octu a sódy, ktorá sa kefou aplikuje na povrch koberca. Ocot ale splní svoju úlohu aj vo forme postreku s vodou, ktorý sa pár minút po aplikácii pretrie suchou handrou a zápachy sú preč.

Ako a čím vyčistíte upchatý záchod?

Viete, ako efektívne vyčistiť upchatý záchod? Aké sú zaručené metódy, ktoré vám pomôžu upchatý záchod „odpchať“? Mechanický krtko je…

Ako a čím vyčistíme upchatý záchod

Osvedčené postupy čistenia kobercov sa osvedčili pri väčšine druhov. Niektoré z nich ale vyžadujú špeciálny prístup, či už pri samotnom čistení alebo len v rámci bežnej údržby. Dôvodom je materiál, na ktorom bežné prípravky neúčinkujú alebo sú preň škodlivé. Takýchto kobercov však nie je veľa a väčšinou sa jedná o drahšie kúsky zo vzácnych textílií, ktoré slúžia skôr ako výstavné alebo zberateľské kúsky.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články