Krivá podlaha a jej vyrovnanie

Ako vyrovnať krivú podlahu v byte a v dome?

Redakcia - 4. februára 2019 - 5424. zobrazení

Krivá podlaha dokáže potrápiť nejedného vlastníka bytu či rodinného domu. Súvisia s ňou problémy s nábytkom, ale aj s pokládkou plávajúcej podlahy alebo dlažby. V článku sa dozviete ako vyrovnať krivú podlahu efektívne a rýchlo.

Čo si uvedomiť na začiatku?

Vyrovnávanie krivej podlahy znamená, že ju budete musieť navrstviť. Každá nová vrstva, ktorá vám pomôže efektívne odstrániť nerovnosti, vám však samotnú podlahu zdvihne! Tento výškový rozdiel potom môžete vidieť napríklad pri dverách, z ktorých budete musieť niečo zrezať alebo pri prechode z izby do izby. Ak vás trápi krivá podlaha a chystáte sa ju vyrovnať, budete musieť rátať aj s týmito „drobnosťami“.

Krivá podlaha? V prvom rade poriadne merajte!

Ešte pred tým, než sa rozhodnete pre samotné vyrovnávanie podlahy je potrebné premerať, aký je rozdiel medzi najvyšším a najnižšie položeným bodom v miestnosti. Dôkladné premeranie celej miestnosti je predpokladom úspešného vyrovnania krivej podlahy, preto vám ho neodporúčame podceniť.

Krivá podlaha a jej meranie

Krivá podlaha a možnosti jej vyrovnania

Ikona plechovka s farbou Sololit

Ak sa v miestnosti nenachádzajú príliš veľké výškové rozdiely, potom môžete na vyrovnanie krivej podlahy použiť sololit. Postačí hrúbka 4 mm. Tento druh materiálu je pevný a dostatočne odolný nato, aby dokázal plochu vyrovnať bez väčších zásahov. Okrem toho je tento materiál aj cenovo dostupný. Prácu s ním ocení aj majster, nakoľko ide o pokládku veľkých tabúľ, takže práca je ľahšia. Tento spôsob vyrovnania krivej podlahy je vhodný najmä pri starších rodinných domoch s drevenou podlahou.

Ikona plechovka s farbou Nerovnosti pod PVC podlahou

Ak ste si kúpili starší byt, kde je stará PVC podlaha a jasne vidíte tzv. „bubny“ nebojte sa, aj nato existuje riešenie. Opäť ako v prvom prípade, najprv poriadne merajte. Ak rozdiely nie sú príliš veľké, na prevyšujúcich miestach vyrežte krytinu. Ak idete pokladať plávajúcu podlahu, potom postačí zakúpiť hrubšiu podložku, ktorá prekryje drobné nerovnosti a vy môžete začať s pokládkou.

Ikona plechovka s farbou Nivelačná hmota

Ďalším z riešení ako vyrovnať krivú podlahu je použiť tzv. nivelačnú hmotu. Ide o zmes, ktorá sa vyleje na podlahu a prostredníctvom nivelizačného valčeka ju rozotriete. Okrem toho, že ju dostanete do všetkých kútov v miestnosti sa aj odstránia nežiadúce vzduchové bubliny. Následne sa podlaha nechá vyschnúť. Po vyschnutí bude vaša podlaha rovná, a to bez akýchkoľvek nerovností.

Náš TIP na najpredávanejšiu nivelačnú hmotu

Standard 30 PP

Akkit 201

Cemix poter

Samonivelačná podlahová hmota Standard 30+PP krivá podlaha
Hodnotenie

Cena: od 21.00 €

Samonivelačná podlahová hmota Akkit 201 krivá podlaha
Hodnotenie

Cena: od 18.00 €

Samonivelačná podlahová hmota Cemix krivá podlaha
Hodnotenie

Cena: od 6.00 €

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Anhydritové podlahy sú vhodné do miestností s podlahovým kúrením? Majú veľmi dobrú vodivosť tepla, čo umožňuje prehriate podlahy až o 50% rýchlejšie než v prípade betónových podláh.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články