Active House Centennial Park

Budúcnosťou zelenej architektúry sú „aktívne domy“

Redakcia - 4. júna 2018 - 2582. zobrazení

Napriek tomu, že s ich výstavbou sa ešte len začína, už teraz je jasné, že im bude patriť budúcnosť. Prvé „aktívne domy“ totiž dokazujú, že sú vrcholom toho, čo môže zelená architektúra ponúknuť.

Rozvoj zelenej architektúry začínal celkom nevinne. Najprv sa na scénu vracali drevostavby v moderných prevedeniach a potom prišiel boom spojený s nízkoenergetickými domami. Tie boli predchodcami pasívnych budov, pri ktorých sa hovorilo o nadpriemerných schopnostiach stavieb, no to len pokým sa neobjavili prvé aktívne domy.

Prvý aktívny dom s certifikátom stojí v Kanade

Domy, ktoré spotrebujú menej energie ako vyrobia

Prívlastok aktívny je v prípade tohto typu budov úplne výstižný. Domy sú totiž navrhované tak, aby disponovali maximálnou možnou energetickou efektivitou. Využívajú technológie, vďaka ktorým dokážu vyrábať viac energie ako spotrebujú, čím zabezpečujú jej plusový stav.

Prvý aktívny dom s certifikátom stojí v Kanade

Centennial Park Residence

Na realizáciu prvých aktívnych domčekov s riadne udeleným certifikátom pre plnohodnotne obývanú budovu sa čakalo dlhšie. Ako prvým sa tento dom podarilo zrealizovať architektom, ktorí pôsobia v kanadskom Toronte. Práve tam vyrástla netradičná Centennial Park Residence ocenená vzácnym titulom, ktorý jej už žiadna stavba nezoberie.

Inovatívne metódy zvyšovania energetickej efektivity

Solárne panely, tepelné čerpadlá či rekuperácia, to je len zlomkom toho, čo sa dá v snahe zvyšovať energetickú efektivitu využiť. Pri aktívnych domoch uplatňujú ešte efektívnejšie spôsoby na elimináciu spotreby, ktoré majú jediný cieľ – vyprodukovať viac energie ako sa spotrebuje.

Inovatívne metódy zvyšovania energetickej efektivity

Niektoré z úsporných riešení v aktívnych domoch:

– montáž interiérových termostatov

– inštalácia potrubia s úsporným prietokom

– podlahy a stropy prispôsobené lepšiemu odrazu denného svetla po priestore

Aktívne domy ako stavby budúcnosti

Aktívne domy ako stavby budúcnosti sa pomaly dostávajú do hry. Odborníci odhadujú, že o pár rokov nahradia pasívne budovy a stanú sa najžiadanejším prvkom zelenej architektúry. Síce vyžadujú vyššie investície, no ich prínos pre trvalo udržateľný rozvoj je na nezaplatenie.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/foto: Active House Centennial Park

  • Kategórie

Podobné články