Aktívne domy

Budúcnosťou zelenej architektúry sú "aktívne domy"!

Redakcia - 19. januára 2020 - 4629. zobrazení

Napriek tomu, že s ich výstavbou sa ešte len začína, už teraz je jasné, že im bude patriť budúcnosť. Prvé „aktívne domy“ totiž dokazujú, že sú vrcholom toho, čo môže zelená architektúra ponúknuť.

Aktívne domy ako budúcnosť bývania?

Rozvoj zelenej architektúry začínal celkom nevinne. Najprv sa na scénu vracali drevostavby v moderných prevedeniach a potom prišiel boom spojený s nízkoenergetickými domami. Tie boli predchodcami pasívnych budov, pri ktorých sa hovorilo o nadpriemerných schopnostiach stavieb, no to len pokým sa neobjavili prvé aktívne domy…

Aktívne domy

Domy, ktoré spotrebujú menej energie ako vyrobia…

Prívlastok aktívny je v prípade tohto typu budov úplne výstižný. „Aktívne domy“ sú totiž navrhované tak, aby disponovali maximálnou možnou energetickou efektivitou. Využívajú technológie, vďaka ktorým dokážu vyrábať viac energie ako spotrebujú, čím zabezpečujú plusový stav danej nehnuteľnosti.

Prvý aktívny dom s certifikátom stojí v Kanade

AKtívny dom v Kanade

Na realizáciu prvých aktívnych domov s riadne udeleným certifikátom pre plnohodnotne obývanú budovu sa čakalo dlhšie. Ako prvým sa tento dom podarilo zrealizovať architektom, ktorí pôsobia v kanadskom Toronte. Práve tam vyrástla netradičná Centennial Park Residence, ktorá bola ocenená vzácnym titulom, ktorý jej už žiadna stavba nezoberie.

Domy z lodných kontajnerov: Aké majú výhody a nevýhody?

Viete, aké výhody a nevýhody majú domy z lodných kontajnerov? Čo všetko by ste mali zvážiť predtým než sa pre dom z lodných kontajnerov…

Domy z lodných kontajnerov

Inovatívne metódy zvyšovania energetickej efektivity

Solárne panely, tepelné čerpadlá či rekuperácia, to je len zlomkom toho, čo sa dá v snahe zvyšovania energetickej efektivity využiť. Pri aktívnych domoch sa uplatňujú ešte efektívnejšie spôsoby na elimináciu spotreby, ktoré majú jediný cieľ, a to vyprodukovať viac energie ako sa spotrebuje.

Aktívny dom - interiér

Niektoré z úsporných riešení v aktívnych domoch

  • montáž interiérových termostatov
  • inštalácia potrubia s úsporným prietokom
  • podlahy a stropy prispôsobené lepšiemu odrazu denného svetla po priestore
Aktívne domy

Aktívne domy ako stavby budúcnosti sa pomaly dostávajú do hry. Odborníci odhadujú, že o pár rokov nahradia pasívne budovy a stanú sa najžiadanejším prvkom zelenej architektúry. Síce vyžadujú vyššie investície, no ich prínos pre trvalo udržateľný rozvoj je na nezaplatenie…

Text: Róbert Bosák   Zdroj/foto: Active House Centennial Park

  • Kategórie

Podobné články