OSB dosky

Čo sú OSB dosky a ako ich môžete využiť v interiéri?

Reklamný článok - 7. marca 2022 - 1622. zobrazení

OSB dosky sú v stavebníctve obľúbený a dostupný materiál, ktorého cena, pevnosť a možnosti využitia lákajú nejedného majstra. Používajú sa napríklad na zateplenie striech, ale svoje pevné miesto majú aj v interiérovom dizajne. Poradíme vám, ako ich môžete odlíšiť od podobných materiálov a využiť v priestore.

Nemýľte si ich s drevotrieskou

OSB dosky jednoducho spoznáte podľa ich viditeľných triesok. Aj preto ich viacerí nazývajú „drevotrieska“, ide však o omyl. Rozdiel medzi nimi je v spôsobe výroby. OSB je skratka anglického názvu „oriented strand board“, čo znamená „orientovaná drevovláknitá doska“. Vyrába sa lisovaním drevených štiepkov pri vysokom tlaku.

Bežná drevotrieska sa vyrába z pilín a je menej pružná a odolná. OSB dosky sú tiež pevnejšie než preglejka, ktorá sa vyrába zlepovaním viacerých vrstiev rôznej kvality. Majú podobné využitie, no OSB dosky sú najpevnejšie a navyše sú aj ekologické. Podľa spôsobu využitia a odolnosti voči vlhku sa delia na viacero typov s označením od menej odolných s označením 1 až po tie vhodnejšie do vlhkého prostredia s číslom 4.

OSB dosky v interiéri
Zdroj: Bigstock.com

Lacný a praktický stavebný materiál

Nedajte sa pomýliť ich nízkou cenou. OSB dosky sa s obľubou používajú na stavbu domov a malých stavieb. Práca s nimi je jednoduchá a rýchla. Na stavebné účely a vlhké podmienky si vyberte typ 3 alebo 4. Tie sú aj hrubšie a odolnejšie voči vyššej záťaži.

Sú skvelým riešením, keď potrebujete rozdeliť priestor postavením novej steny. Používajú sa však aj na stratené debnenie, stavbu schodov alebo stropné podhľady. To je konštrukcia na strope, pomocou ktorej môžete zakryť rozvody či upraviť vzhľad priestoru.

Využitie OSB dosiek
Zdroj: Unsplash.com

Nezvyčajným, no vzhľadovo zaujímavým použitím OSB dosiek je podlaha. Je lacná a nenáročná na starostlivosť, no zároveň veľmi odolná. Vyrábajú sa aj s pero-drážkovým systémom, vďaka čomu ich jednoducho umiestnite a zlepíte dokopy. Nezabudnite použiť vodeodolné lepidlo a vybrať si správne ošetrenie jej povrchu.

Štýlový doplnok interiéru

Okrem spomínaných novopostavených stien môžete OSB dosky použiť aj ako obklad tých starých. V porovnaní s drevenými obkladmi ide o menej bežné, ale o to zaujímavejšie riešenie. Vytvoríte tak moderný urbanistický štýl zariadenia. Do takýchto obkladov navyše veľmi ľahko vyvŕtate diery na police a rôzne dekorácie.

OSB doska
Zdroj: Bigstock.com

Hlavnou témou posledných rokov je udržateľnosť. Použitie OSB dosiek v interiéri je preto stále viac trendy. Môžete si kúpiť alebo vyrobiť originálny doplnok, ktorý je navyše z ohňovzdorného materiálu. Neobsahujú ani škodliviny, ktoré by sa uvoľňovali do vzduchu.

Pri výrobe takého nábytku prakticky neexistujú hranice. Vyrábajú sa z nich postele, komody, skrine, stoly, ale aj kuchynské linky alebo police v kúpeľni. OSB dosky majú nepravidelnú štruktúru a jedinečný vzhľad, ktorý môžete výborne skombinovať s drevom, tehlou, kameňom alebo kovom.

  • Kategórie

Podobné články