Pri stavbe rodinného domu na vás čaká množstvo dôležitých rozhodnutí. Jedným z nich je, aj výber strešnej krytiny. Okrem toho, že strecha dotvára celkový dojem z rodinného domu, plní aj nenahraditeľnú praktickú funkciu.
Nesprávny výber strešnej krytiny môže negatívne ovplyvniť celé fungovanie rodinného domu a dokáže spôsobiť mnohé nemalé komplikácie. Práve preto vám prinášame pár postrehov, ktoré vám môžu uľahčiť výber strešnej krytiny. Otázkou teda je, aké vlastnosti by mala mať kvalitná strešná krytina a na čo by ste nemali zabudnúť pred jej výberom?
Na čo nezabudnúť pri výbere strešnej krytiny?
Pokiaľ chcete mať na svojom rodinnom dome kvalitnú strešnú krytinu, ktorá má dlhú životnosť, potom musíte pri jej výbere dbať na technické parametre. Dôležitými technickými ukazovateľmi kvality sú vysoká pevnosť a kvalita materiálu, ale rovnako aj povrchová úprava.
Väčšina ľudí si myslí, že kvalitná strešná krytina bude odolná voči extrémnym podmienkam. To však nie je pravda. Pravdou však je, že strešná krytina, ktorá spĺňa najprísnejšie štandardy a kritéria, zväčša odolá aj nepriaznivejším podmienkam. Preto sa vždy pri výbere strešnej krytiny pýtajte odborníkov na jej vlastnosti.
Strešná krytina a jej výber, aký sklon má mať strecha?
Pri výbere strešnej krytiny je nutné zohľadniť aj sklon danej strechy. Každá strešná krytina, či už je to betónová škridla, rôzne druhy pálených strešných krytín alebo plechová krytina, si vyžaduje iný sklon strechy.
Pri každom druhu strešnej krytiny výrobca udáva dôležitú informáciu o tom, aký sklon si vyžaduje tá, či ona strešná krytina. Niektoré strešné krytiny sú vhodné do 7 stupňov, iné do 15 stupňov a niektoré až nad 30 stupňov – sem napr. patria neprofilované betónové a keramické strešné krytiny.
Dôležitú úlohu zohráva aj hmotnosť strešnej krytiny…
Strešná konštrukcia musí byť navrhnutá tak, aby boli zohľadnené a splnené rôzne bezpečnostné kritéria. Zároveň musí byť nosnosť strešnej konštrukcie dostatočne vysoká na to, aby uniesla váhu vami zvolenej strešnej krytiny.
Medzi ťažšie strešné krytiny patria napr. keramické, pálené, betónové alebo kamenné krytiny. Medzi ľahšie strešné krytiny zase radíme, napr. plechové krytiny, bitúmenové šindle a fólie.
Vedeli ste, že? Ťažšie strešné krytiny sa spravidla ukladajú na latovanie a ľahšie strešné krytiny na debnenie s hydroizolačnou fóliou.
Text: Martina Zvolanská