Pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní nového bývania zohrávajú jednu z hlavných úloh práve farby v interiéri. Tie nemajú vplyv iba na celkový dizajn vnútorných priestorov. Výraznou mierou ovplyvňujú aj celkovú životnú pohodu. Ich správne zladenie je tak kľúčové pre zaistenie komfortu aj zdravej atmosféry v domácnosti.
Vplyv farieb v interiéri na našu životnú pohodu je opakovane dokázaný rôznymi vedeckými štúdiami. Každý odtieň má svoju vibráciu, ktorá na nás môže pôsobiť harmonicky, neutrálne alebo rušivo. Obzvlášť to platí pri odtieňoch, ktoré si vyberáme do bytu. Pri ich výbere by sme mali zhodnotiť, ktoré farby v interiéri vystihnú náš vkus, ako na nás pôsobia a či ladia s ostatným zariadením.
Ako nás jednotlivé farby v interiéri ovplyvňujú?
Ako na nás vybrané farby v interiéri pôsobia?
Žltá
Svieža hrejivá farba plná radosti a optimizmu vnesie do nášho domova pozitívnu vlnu. Platí to najmä o citrónových a vanilkových odtieňoch, ktoré sú známe priaznivým vplyvom na našu koncentráciu.
Oranžová
Oranžová je takisto povzbudivým odtieňom, no na rozdiel od žltej v sebe nesie trochu ohnivejšie vibrácie. Ak jej použijeme veľa, priestor by sa mohol zmeniť na „prehriate“ miesto, v ktorom sa časom môžeme cítiť unavení.
Ružová
Na ružovú sa stále pozerá s predsudkami, no práve táto farba patrí medzi tie najviac harmonické. Okrem toho, že na mnoho dám pôsobí romanticky, nenesie v sebe nič agresívne, čím prispieva k pokoju v domácnosti. Vhodná nie je pre ľudí pracujúcich z domu, ktorých by mohla rozptyľovať.
Červená
Krvavé, vínové, bordové či iné variácie červenej sú najdynamickejšími z celého farebného spektra. Kým na jednej strane pôsobia dynamicky a podporujú našu produktivitu, zároveň v nás môžu vyvolávať agresivitu a zlosť.
Fialová
S fialovou ako dominantnou farbou na stenách sa nestretávame často, čo môže byť na škodu. Táto farba totiž podporuje vnímanie, bystrosť a intuíciu, čím je prospešná hlavne pre kreatívne a umelecky založené typy.
Modrá
Farba, ktorá odzrkadľuje vodu a oblohu, v nás vyvoláva túžbu po slobode. Zároveň ide o vyvážený odtieň, ktorý nám pomôže udržiavať životnú rovnováhu. Prínosná je takisto aj pre ľudí snažiacich sa o zvýšenie svojej produktivity.
Zelená
Zmierlivá priateľská farba v znamení prírody je ideálnou voľbou pre ľudí rôznych typov. Jej vibrácie sú upokojujúce a navyše v nás pestujú pozitívny vzťah k okoliu.
Hnedá
Upokojujúco pôsobí aj zemitá hnedá. Z tej navyše vyžaruje domácke teplo, ktoré je na rozdiel od oranžovej alebo červenej bez ohnivých vibrácií. Príliš veľa hnedej však pôsobí monotónne a stereotypne.
Čierna
S čiernou by sme to nemali preháňať. Ako doplnok iných dominantných odtieňov sa môže postarať o luxusný dojem, no ak jej bude veľa, môže v nás vyvolávať ponuré nálady. To isté platí aj o sivej, ktorá sa tiež odporúča skôr ako sekundárna doplnková farba.
Biela
Neutrálna biela je presným protipólom čiernej. S tou šetriť vôbec nemusíme. Interiéry zariadené v 100% bielom prevedení nie sú ničím ojedinelým. Stretávame sa s nimi napríklad v škandinávskom štýle. V takomto prípade sa odporúča vsadiť na kombináciu s drevom, ktoré zabráni tomu, aby čisto-biely interiér pôsobil sterilne.
Vplyv farieb na zariadenie domova
Vplyvom jednotlivých odtieňov na našu životnú pohodu či pracovné výkony sa ich pôsobenie nekončí. Neodmysliteľnú úlohu zohrávajú aj pri tvorbe dizajnu vybraných priestorov. Ten ale neovplyvňujú iba samotným sfarbením. Na vzhľad miestností pôsobia aj skrytými optickými trikmi, ktorými rozširujú, resp. zužujú priestor. Známy je aj vplyv na presvetlenie izieb alebo schopnosť zvýrazňovať detaily, kvôli čomu je ich vyvážená kombinácia ešte dôležitejšia.
Poznáte orientálny štýl? Farebné interiéry, ktoré si vás získajú…
Prečo je orientálny štýl obľúbeným? Aké špecifiká má orientálny štýl a na čo by ste nemali zabudnúť pri zariaďovaní interiéru v tomto štýle?
Ako kombinovať farby v interiéri?
Ktoré farby v interiéri spolu ladia?
Modrá s fialovou
Príbuzné farby s chladnými tónmi sa hodia do presvetlených priestorov. Spolu budú priestor ochladzovať bez toho, aby ich vzájomný kontakt pôsobil rušivo.
Hnedá so sivou
Do preslnených miestností sa hodí aj kombinácia hnedej so sivou. Tá ale priestor neochladí, skôr bude vysielať utlmujúce tóny.
Hnedá s pastelovými farbami
Jemné pastelové farby ladia najmä so zemitou hnedou. Toto spojenie splní účel bez ohľadu na to, ktorá z farieb bude dominantná.
Biela s čiernou
Biela síce ladí so všetkými farbami, no najviac vynikne v spojení s čiernou, kedy oba odtiene vytvoria výrazný a zároveň vyvážený kontrast.
Oranžová so zelenou
K horúcej oranžovej sa hodí upokojujúca farba, napr. zelená. Práve tú sa odporúča použiť ako podkladovú, resp. dominantnú.
Červená s modrou
Spojenie teplých a chladných farieb využívajú skôr excentrické typy. V prípade vyváženej kombinácie červenej a modrej však ide o všestranné kontrastné riešenie.
Žltá so zlatou
Metalické farby ako strieborná a zlatá sa kombinujú dosť ťažko. V prípade druhej menovanej sa najlepšie hodí spojenie so žltou.
Strieborná s čiernou
Kombinácia, ktorá pôsobí šarmantne a luxusne. Ani jedna z farieb sa však nehodí ako podkladová. Tejto úlohy sa môže zhostiť biela.
Rada na záver…
Už vyššie uvedená schéma 60-30-10 napovedá, že pri kombinácii farieb by sme mali vsadiť najviac na 2-3 odtiene. Tým sa vyhneme rušivému vplyvu pestrofarebnosti, ktorá by mohla spôsobiť boj medzi vibráciami jednotlivých odtieňov.
Autor textu: Róbert Bosák