Choroby sliviek - grmaník slivkový

Ako sa lieči grmaník slivkový?

Redakcia - 13. januára 2021 - 4736. zobrazení

Podmienky v našich končinách prajú viacerým hubovitým ochoreniam, ktoré ohrozujú zdravie sliviek. Jedným z takýchto neduhov je aj grmaník slivkový, ktorý dokáže páchať ďalekosiahle škody všade tam, kde sa zanedbáva prevencia aj starostlivosť o stromy.

Práve slivky sú stromy, na ktoré huba známa pod oficiálnym názvom Taphrina pruni útočí najčastejšie. K tomu, aby na nich dokázala napáchať poriadne škody, nepotrebuje veľa. Stačí jej ideálne podnebie, trochu vlhkosti a horšia starostlivosť o strom, ktorý si vyberie za miesto vhodné na vyčíňanie. Nakoľko však nie je príliš nenápadná a už v skorom štádiu o sebe dáva patrične vedieť, záhradkári ju pomocou osvedčených metód dokážu dosť rýchlo zlikvidovať.

Celý životný cyklus grmaníka slivkového

Pri liečení ochorenia a prevencii pred jeho opätovným vznikom potrebujeme vedieť, ako sa grmaník slivkový vyvíja, resp. kde a kedy útočí. Kľúčom k získaniu týchto odpovedí je jeho životný cyklus. Ten začína po rozmnožení, po ktorom askospóry prečkajú zimu v otvoroch na konároch alebo v kôre stromu. Na jar začnú klíčiť a postupne napádať kvety, neskôr aj plody, ktoré úplne znehodnotia. Vo forme mycélia alebo tzv. blatospór následne prečká ďalšiu zimu, aby po jej odznení vyrazil do ďalšieho protiútoku.

V akých podmienkach sa tejto hube darí?

K bezproblémovému priebehu celého cyklu potrebuje grmaník slivkový ideálne podmienky. Bez tých sa huba nedokáže množiť a účinne napádať kvety alebo plody. Najlepšie sa cíti vo vlhšom prostredí, ideálne vo vyšších až podhorských oblastiach, kde je viac zrážok a nočné teploty sa na jar pohybujú na úrovni okolo 10 až 12 °C. Pokiaľ sa k tomu pridá viac náchylná odroda slivky, podmienky na rýchle šírenie ochorenia sú ako stvorené. Huba tak môže hneď po odkvitnutí stromu začať útočiť.

Choroby sliviek - grmaník slivkový

Kde a ako sa grmaník slivkový prejavuje?

  • Hlavným cieľom sú plody alebo kvety sliviek.
  • Výnimočne sa môže vyskytnúť na letorastoch.
  • Napadnuté plody ostávajú tvrdé a bezfarebné.
  • Najtypickejším znakom je biely povlak na plode.
  • Tvar plodov sa potom začne úplne deformovať.
  • Po deformácii začnú plody postupne opadávať.

Aké škody zvykne ochorenie napáchať?

  • Úplne znehodnotí plod, v lepšom prípade len jeho časť.
  • V infikovaných plodoch nerastie kôstka, plod nedozrieva.
  • Slivky strácajú všetku chuť, ich kvalita je úplne zničená.
  • Pri agresívnejšom priebehu môžeme prísť o 70% úrody.

Na liečbu je najlepší meďnatý postrek

Zabrániť ďalekosiahlym škodám, ktoré dokáže grmaník slivkový napáchať, môžeme. Huba totiž na rozdiel od iných ochorení nie je smrteľne nebezpečná. Dôležité však bude podchytiť ochorenie včas, kedy ho ešte môžeme vyliečiť. Veľa možností na výber ale nemáme.

Okrem odstránenia poškodených častí stromu môžeme vsadiť na aplikáciu postreku, ktorého zloženie tvorí hydroxid meďnatý, resp. oxychlorid medi. Prípravky s takýmito látkami sú povolenými chemickými produktmi, ktoré sa oficiálne môžu používať pri likvidácii rôznych druhov húb.

Strom ochránime vhodnou prevenciou

K ochoreniu stromu nemusí prísť, ak budeme dbať o pravidelnú prevenciu. Ochrana dreviny vyžaduje pár krokov, ktoré sú však dosť účinné, prípadne výrazne znižujú poškodenie stromu po napadnutí grmaníkom.

Šárka sliviek: Aká prevencia na ňu platí?

Poznáte ochorenie s názvom šárka sliviek? Aké príznaky má šárka sliviek? Je možné napadnutý strom vyliečiť? Aká je účinná prevencia pred…

Choroby sliviek - šárka sliviek

5 tipov na prevenciu pred grmaníkom

1. Pestovanie menej náchylných odrôd.

2. Odstraňovanie poškodených konárov.

3. Odstránenie plodov v horšom stave.

4. Dodržiavanie správnej výživy stromu.

5. Pravidelný ozdravný rez pred zimou.

Podobne ako iné choroby sliviek, aj grmaník slivkový dokáže potrápiť ďalšie druhy ovocných drevín. Často napáda aj marhule, broskyne a čerešne, na ktorých pácha rovnaké škody ako na slivkách. Aj pri týchto stromoch platia tie isté účinné spôsoby liečenia a následnej prevencie.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články