Modrá hortenzia kalinolistá

Hortenzia kalinolistá: Najobľúbenejší druh hortenzie s bohatými kvetmi

Redakcia - 1. júna 2023 - 1986. zobrazení

Prítomnosť hortenzie v záhrade je zárukou pestrosti a rozmanitosti. Jej veľké pastelové kvety z nej urobili jednu z najobľúbenejších okrasných rastlín. V súčasnosti sa v našich záhradách a exteriéroch pestuje niekoľko elegantných druhov. Najväčšej pozornosti sa teší hortenzia kalinolistá.

Viac ako 70 známych druhov hortenzie

Rod Hydrangea, ako znie latinský názov hortenzie, zahŕňa vyše 70 známych druhov. Podľa niektorých botanikov je ich ešte viac a ich počet vrátane nepopísaných druhov sa môže blížiť k stovke. Väčšina z nich pochádza z východnej a juhovýchodnej časti Ázie, kde sa vo voľnej prírode objavujú ako vysoké kry dorastajúce do výšky niekoľkých metrov. Ďalšie druhy majú pôvod vo vybraných častiach Južnej Ameriky. Známych je takisto niekoľko nižších odrôd so severoamerickým pôvodom, ktoré žijú v podmienkach podobných podmienkam v európskych záhradách.

Najpestovanejší druh je hortenzia kalinolistá

Nie všetky druhy hortenzie sa pestujú ako okrasné rastliny. Do parkov, záhrad a exteriérov pri domoch sa dostali len niektoré druhy s nižším vzrastom, ktoré vynikajú farebnými kvetmi. Za najkrajšie sú považované kvety hortenzie kalinolistej, ktorá sa na starý kontinent dostala až z Japonska. V krajine vychádzajúceho slnka sa teší úcte a veľkej popularite. Najobľúbenejšie sú odrody s modrými kvetmi, ktoré sa na ostrove Honšú považujú za tradičný symbol harmónie a priateľstva. Okrasný krík s latinským názvom Hydrangea macrophylla, medzi pestovateľmi známy tiež ako francúzska hortenzia, môže mať aj iné sfarbenie. Známe sú viaceré kultivary s ružovými alebo fialovými kvetmi. Niektoré odrody majú aj biele, žlté alebo jemné pastelové odtiene.

Ako vyzerá hortenzia kalinolistá?

  • Dospelá hortenzia kalinolistá rastie do výšky 1,5 m.
  • Okrasný krík má modré, ružové alebo fialové kvety.
  • Menšie kvety sú zoskupené do hustých pompomov.
  • Pod kvetmi vykúkajú svetlé listy vajcovitého tvaru.
  • Listy s ozubeným okrajom sú dlhé okolo 10 až 15 cm.
  • Ker opadáva, svetlozelené listy stráca počas jesene.
  • Kratšie stonky mávajú čierne alebo červené škvrny.
Hortenzia kalinolistá ker

Okrasný krík s bohatými a trvácnymi kvetmi

Aj keď estetickú funkciu plní celá stavba tela hortenzie kalinolistej, atraktívny druh sa pestuje najmä kvôli kvetom. Veľké farebné pompomy vytvorené zo súborov modrých, ružových alebo fialových kvetov radia túto hortenziu medzi okrasné rastliny a dreviny s najbohatšími kvetmi. Tie sa na hortenzii držia skoro celú vegetačnú sezónu. Ak má ker zaistené vhodné podmienky a správnu starostlivosť, skoršie odrody začínajú kvitnúť už na jar. Rozkvet prebieha niekoľko týždňov, zvyčajne až do konca leta. V prípade vyšších teplôt sú kvety viditeľné až do polovice jesene.

Hortenzia kalinolistá v parkoch a na terasách

Neprehliadnuteľné elegantné kvety s dlhodobou trvácnosťou nezdobia iba okrasné záhrady. Nenáročný okrasný ker stredného vzrastu skrášľuje aj iné exteriéry a priestranstvá. Hortenzia kalinolistá nechýba v mestských parkoch či verejných záhradách. Ako živá ozdoba sa pestuje aj na terasách cukrární a reštaurácií. Zo záhrad pri rodinných domoch sa postupne dostala aj na balkóny a terasy, kde si našla stabilné miesto ako solitér pestovaný v kvetináči za účelom sfarbenia priestoru. Vo veľkom sa na nich začala objavovať po príchode nižších kultivarov, ktoré boli vyšľachtené tak, aby sa dokázali prispôsobiť pestovaniu v domácich podmienkach.

Podmienky na pestovanie hortenzie kalinolistej

Kam umiestniť hortenziu kalinolistú?

Hortenzia kalinolistá patrí k menej náročným druhom. K zdravému rastu jej netreba veľa slnka, no nesmie byť ani v tieni. Vhodnou polohou je polotieň, v ktorom sa cíti najlepšie, ak k nej prenikajú primerané dávky rozptýleného svetla. Ak má byť hortenzia na mieste, kde preniká viac slnečných lúčov, polohu je potrebné prispôsobiť tak, aby na ňu slnko svietilo pred obedom, nie v popoludňajších hodinách.

Aký zvoliť substrát pre hortenziu kalinolistú?

Ak má hortenzia kalinolistá nielen rýchlo rásť, ale aj bohato kvitnúť, potrebuje pôdu s mierne kyslým pH. Substrát by nemal obsahovať vysoké množstvá minerálnych látok. Keď ju posadíme do zeminy chudobnejšej na živiny, potrebné látky môžeme ešte pred výsadbou doplniť pridaním domáceho kompostu. Pri výbere substrátu uprednostňujme zeminu s pórovitou štruktúrou.

Kedy sadiť hortenziu kalinolistú?

Podobne ako väčšina okrasných kríkov, aj hortenzia kalinolistá sa sadí na jar alebo na jeseň. Presný čas výsadby závisí od viacerých faktorov. Tým hlavným sú aktuálne vonkajšie teploty. Pri skoršej jarnej výsadbe je nutné počkať, kým odznejú posledné mrazy. Jesennú výsadbu by sme mali stihnúť dovtedy, kým vonkajšie denné teploty neklesnú pod 10 °C.

Ako sadiť hortenziu kalinolistú?

  • Pred výsadbou vyhĺbime jamu, ktorá je 3 až 4-krát širšia ako koreň hortenzie.
  • Hortenziu vložíme do vyhĺbeného otvoru a do jej polovice nasypeme substrát.
  • Zeminu nasypanú do polovice jamy výdatne polejeme a necháme ju uschnúť.
  • Po uschnutí dosypeme zeminu do zvyšnej časti jamy a opäť výdatne polejeme.
  • Pri výsadbe viacerých hortenzií je potrebné dodržať 1 až 2-metrové rozostupy.

Starostlivosť o hortenziu kalinolistú po výsadbe

Kedy a ako často polievať hortenziu kalinolistú?

Hortenzia potrebuje veľa vody. Zemina by nemala byť nikdy úplne suchá. Polievať je potrebné už pred vyschnutím substrátu. Intervaly zálievky musia byť časté a pravidelné najmä počas slnečných letných dní. Na polievanie je najideálnejšia vlažná odstáta alebo dažďová voda.

Kedy strihať hortenziu kalinolistú?

Hustý porast listov a bohaté súkvetia vyžadujú pravidelné strihanie. Rez môžeme vykonať 1-krát až 2-krát za rok podľa potreby. Prvý strih sa vykonáva na jar pred začiatkom hlavnej vegetačnej sezóny. Jeho cieľom je zrezanie starých súkvetí. Pri jarnom reze striháme len po prvé zdravé puky. Hlbší strih by mohol pribrzdiť rozkvet. Cieľom jesenného strihu je omladenie kríka, pri ktorom zastrihávame staršie výhony.

Ako zazimovať hortenziu kalinolistú?

Hortenzia kalinolistá sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči zime a chladu. Okrasný ker je mrazuvzdorný, čo mu umožňuje prečkať vonku celú zimu aj pri dlhodobo nižších mínusových teplotách. Napriek tomu môžeme hortenziu na konci jesene zazimovať. Na zazimovanie nám stačí tenšia vrstva listov alebo čečiny, ktorou sa prikryje prízemná časť.

Hortenzia kalinolistá

Typ substrátu a hnojiva ovplyvní farbu kvetov

Súčasťou starostlivosti o hortenziu je aj pravidelné hnojenie. Pri hortenzii kalinolistej platí to isté, čo pri ostatných druhoch. Vybraný typ hnojiva dokáže výrazne ovplyvniť nielen rýchlosť rozkvetu, ale aj sfarbenie kvetov. Prirodzenou farbou kvetov hortenzie kalinolistej je červená a ružová. Pomocou hnojiva obsahujúceho síran hlinitý sa dá sfarbenie zmeniť na modro. Nie vždy sa podarí dosiahnuť tento cieľ a kvety sa často zafarbia na svetlofialovo. Prefarbeniu na modro pomáha aj voľba kyslejšieho substrátu s pH na úrovni okolo 5 až 5,5.

Lupina: Okrasná rastlina s praktickým úžitkom v záhrade

Viete, ako sa má správne pestovať lupina? Aké je jej praktické využitie v záhrade? Ako a kedy by sa mala lupina polievať? Nezabudnite, že…

Lupina

Rozmnožovanie hortenzie kalinolistej pomocou odrezkov

Krásne a trvácne kvety hortenzie, či už v ružovom, červenom alebo modrom prevedení, môžu zdobiť celú záhradu. Stačí si hortenziu kalinolistú rozmnožiť pomocou odrezkov. Najlepšie sú odrezky z presvetlenej časti kríka. Ich dĺžka by mala dosahovať 10 až 15 cm. Všetky odrezky umiestnime do kvetináča s mierne zvlhčeným substrátom. Nechať zakoreniť sa môžu aj rovno na mieste, kde chceme dospelú hortenziu pestovať.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články