Kačička mandarínska v okrasnej záhrade

Kačička mandarínska v okrasnej záhrade

Redakcia - 11. júna 2013 - 7610. zobrazení

O Kačičke mandarínskej sa vraví, že je to kačička s najkrajším pestrofarebným perím na svete. A nie je to náhodou, pretože je tomu skutočne tak. Tento druh kačíc pochádza z územia od východnej Ázie až po Japonsko a neskôr sa rozšíril do Veľkej Británie, kde je dodnes bežne vídaným druhom.

Kým samec je farebný a púta pozornosť pre svoje originálne perie a chochol na hlave, samica je sfarbená nenápadne do hnedo-šedých odtieňov.

mandalinska-kacka-stylovebyvanie.sk

Medzi nesporné výhody tohto druhu patrí, že je vhodný do okrasných záhrad, a to aj pre začiatočníkov, pretože nie je náročný na chov ani v zimných mesiacoch.

Kačička mandarínska

sa živí predovšetkým vodnými rastlinami a semenami. Aj keď pri ľuďoch je skôr plachá, medzi „vrstovníkmi“ je spoločenská a žije vo dvojici. Pri výbere párov do jazierka je dôležité vyberať nepríbuzné jedince.

mandalinska-kacicka-stylovebyvanie.sk

Dospelé kačičky majú veľkosť do 45 centimetrov a váhu okolo 500 gramov. Kačička mandarínska je zvyknutá hniezdiť v korunách stromov, no bez problémov sa uspokojí aj v búdke. V mesiacoch apríl až jún v nich potom samička znesie 9 až 12 vajíčok. Po dobe 30 dní sa z vajíčok vyliahnu mláďatá, ktoré sú veľmi rýchlo pohyblivé. Zdržujú sa pri vode, kde sa o nich samica stará asi mesiac a pol.

Tento druh je možné kŕmiť obilninami ako sú jačmeň, ovos, pšenica alebo kompletnými zmesami. V zimných mesiacoch je dobré im pripraviť zmes z obilných šrotov, namočeného chleba, parených zemiakov a žihľavy. Káčatká potrebujú bielkoviny, ktoré sú ukryté v tvarohu alebo vo vajíčku natvrdo.

mandalinska-kacicka-a-koi-kapre-stylovebyvanie.sk

Pokiaľ to podmienky dovoľujú, je potrebné nechať vtáctvu v jazierku nezamrznutú vodu čo najdlhšie a v zime umožniť denne kačičkám prístup ku vode, aby nestratili kvalitu peria. Kačička mandarínska spríjemní svojím pestrofarebným perím jazierko v okrasnej záhrade a nevyžaduje za to prehnanú starostlivosť, čím sa pre mnohých stáva ideálnou voľbou.

Text:  Fashirek

  • Kategórie

Podobné články