Kalendár záhradkára september

Kalendár záhradkára: September

Redakcia - 2. septembra 2019 - 3989. zobrazení

Oficiálny začiatok jesene sa nezadržateľne blíži a s čakaním na rovnodennosť prichádza vyvrcholenie záhradkárskej sezóny. To stavia majiteľov záhrad pred mnohé neodkladné úlohy, ktoré by mali v rámci príprav na zimu zvládnuť najneskôr do konca septembra.

September v záhrade a nezabudnite na…

Zber poslednej úrody, neskorá výsadba trvaliek, starostlivosť o záhradné jazierko a nepretržité upratovanie dvora. Počas septembra na vás v rámci pestrého záhradkárskeho harmonogramu čakajú aj tieto práce. Pár tipov, ako čo najlepšie zvládnuť tie najdôležitejšie z nich, vám určite príde vhod. Aké konkrétne povinnosti však so sebou prináša september pre záhradkárov?

Paradajky - september v záhrade

Výsadba posledných plodín

Septembrové počasie a podmienky z neho vyplývajúce veľmi sadeniu neprajú. Napriek tomu ešte stále môžete vysadiť niektoré druhy šalátov a cibuľovín, ktorým chladnejšie dni prekážať nebudú.

Strihanie listov na paradajkách

O chutné a rozvoniavajúce paradajky nebude núdza ani v septembri. Kvôli ubúdajúcim slnečným lúčom však môžete pomôcť ich omnoho skoršiemu dozrievaniu. Stačí odstrihnúť tie listy, ktoré bránia prenikaniu denného svetla na plody.

Kalendár záhradkára

Kalendár záhradkára podľa mesiacov. Prinášame vám tipy a rady pre záhradkárov počas celého roka. Kalendár záhradkára a starostlivosť o okrasné dreviny…

Kalendár záhradkára

Prevzdušnenie trávnika

Pravidelný termín, kedy je vhodné vykonávať vertikutáciu, teda prevzdušnenie trávnika, sa určuje veľmi ťažko. Túto prácu treba vykonávať v závislosti od počasia. Najlepšie však koncom septembra alebo niekedy počas prvých októbrových dní.

Trávnik - september v záhrade

Posledné úpravy živého plota

K septembrovým prácam patria aj posledné úpravy živého plota v danom roku. Teplejšie dni ešte prajú uchyteniu zostrihnutých vetvičiek, čo vám stále dáva možnosť živý plot tvarovať podľa svojich vlastných predstáv.

Starostlivosť o okrasnú záhradu

Okrasná záhrada ešte nepovedala posledné slovo, pretože vybrané druhy zakvitajú aj tento mesiac. Týka sa to najmä trvaliek a odolnejších kríkov, takže starostlivosť v podobe odstraňovania buriny a pravidelného polievania je na mieste, aj keď je september.

Pravidelné upratovanie

Koncom septembra už záhradkárov začína „trápiť“ aj opadané lístie. Jeho pravidelné upratovanie z trávnika, z pôdy, prípadne z jazierka vyžaduje zvýšené úsilie, no za účelom udržiavania pekného a zdravého vzhľadu vašej záhrady sa ho oplatí vynaložiť.

Hrable na lístie - september v záhrade

September je mesiacom, kedy je v záhrade stále dostatok práce, a to nielen tej, ktorá sa spája s upratovaním a prípravami na koniec sezóny. K tým sa dostanete o pár týždňov neskôr a ak zvládnete všetky septembrové úlohy, o to ľahšie budú tie októbrové.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články