Vodopád v záhrade

Kameň v záhrade: Skalka, kamenný chodník a záhradné jazierko

Redakcia - 14. septembra 2020 - 4736. zobrazení

Kameň je neodmysliteľnou súčasťou prírody, a preto ho môžeme využiť v interiéri aj exteriéri. Dnes sa budeme venovať ako využiť kameň v záhrade, nakoľko je jeho pole pôsobnosti skutočne široké. Kde všade a akým spôsobom môžete zakomponovať kameň do záhradnej architektúry sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Skalka

Asi najviac využívanou možnosťou, ako zakomponovať kameň do záhrady je vytvoriť si skalku. Skalka predstavuje umelo vytvorený architektonický prvok v záhrade, ktorý má pripomínať prírodnú scenériu. Skalka môže byť skvelou dominantou vo vašej záhrade.

Skalka vytvorená spoločnosťou Travertin

Môže byť jednoduchá, ale ak máte odvahu, môžete vyskúšať aj zložitejšie a rozsiahlejšie varianty s náročnejšími druhmi rastlín. Vašej fantázii sa medze nekladú. Pri skalke však platí jedno pravidlo, na ktoré by ste nemali zabudnúť. A to je, že by ste sa o ňu mali starať pravidelne a systematicky. Inak sa jej výnimočnosť stratí.

Aká dlažba do záhrady je tá najlepšia?

Aká dlažba do záhrady je tá najlepšia? Aká exteriérová dlažba je tou najodolnejšou? Je betónová dlažba do záhrady ideálnym riešením?

Dlažba do záhrady

Kamenný chodník

Kamenný chodník dokáže záhrade dodať nový šmrnc. Nemusí to byť pás kameňa, stačí porozhadzovať pár okruhliakov alebo pár kusov štiepaného kameňa a nový dizajn vašej záhrady je hotový. Takýto chodníček má hneď dve funkcie. Jednou je jeho praktická stránka a druhou zase estetická. Dnes je na trhu množstvo druhov kameňa, ktoré sú vhodné na vybudovanie záhradného chodníka. Stačí si iba vybrať a pustiť sa do práce.

Kamenný chodník v záhrade

Záhradné jazierko

Odjakživa ste túžili po malom jazierku, v ktorom by príjemne žblnkotala tečúca voda? Tak potom je ten správny čas na jeho realizáciu. Každé záhradné jazierko je spájané s kameňom alebo tečúcou vodou. Môžete ho použiť na vyloženie jazierka, ale aj na dekoráciu okolo, či vytvoriť kamenné jazierko z útrob, ktorého bude vyvierať voda. Opäť platí, že možností je neúrekom.

Vodopád vytvorená firmou Travertin

Ďalšími zaujímavými možnosťami, ako využiť kameň v záhrade je napríklad kamenný plot alebo suchý múrik. Ak v suchom múriku necháte pár otvorov, ktoré neskôr doplníte hlinou a rastlinami, vaša záhrada bude opäť výnimočná.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články