Kapsička

Kapsička pastierska: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 9. februára 2021 - 2603. zobrazení

Bylinka, ktorú nájdeme takmer všade, je už niekoľko storočí jednou z najzbieranejších liečivých rastlín na našom území. Dôvodom je jej široká dostupnosť, všestranné liečivé účinky a široké možnosti spracovania na rôzne účely.

Hojný výskyt kapsičky pastierskej má aj svoju negatívnu stránku. Keďže sa jedná o rastlinu, ktorej prítomnosť je pre isté druhy plodín rizikom, niektorí záhradkári ju považujú za burinu. Nič to ale nemení na tom, že ide o rastlinku s obrovským množstvom liečivých látok schopnú pomáhať pri mnohých zdravotných problémoch. Aj preto ju bylinkári odjakživa nelikvidujú, ale zbierajú za účelom ďalšieho spracovania.

Kapsička pastierska v minulosti a dnes

Prvých pätnásť minút slávy si kapsička pastierska užila ešte v starovekom Grécku. Vtedy ju využíval Hippokrates, ktorý v nej videl zázračné schopnosti využiteľné pri snahe zastaviť krvácanie. Tie boli využívané aj po ňom, napríklad počas vojen v stredoveku či neskôr počas 1. svetovej vojny. V posledných rokoch sa stále viac hovorí o jej ďalších liečivých účinkoch, ktoré začali využívať aj výrobcovia prírodných liekov, výživových doplnkov či šéfkuchári.

Kapsička pastierska na poli

Čím je táto rastlinka charakteristická?

  • Obvykle dorastá do výšky od 20 do 40 cm.
  • Výnimočne môže vyrásť vyššia ako 50 cm.
  • Typická je hlavne drobnými bielymi kvetmi.
  • Po kvitnutí sa na rastlinke vytvoria kapsičky.
  • V kapsičkách srdcovitého tvaru sú semienka.
  • Kvitne dosť dlho, od marca až do novembra.

Zbierať sa môžu všetky časti kapsičky

Dlhá doba kvitnutia umožňuje zbierať kapsičku nepretržite až niekoľko mesiacov. Týka sa to ktorejkoľvek časti rastliny od stoniek cez listy až po kvety a semená. Každá z týchto častí má vysoký obsah liečivých látok, ktoré sa dajú dostať do tela niekoľkými spôsobmi. Už dlhšie to nie sú iba čaje a odvary, ale najmä rôzne kulinárske špeciality, kde kapsička pastierska nesmie chýbať. Pri akomkoľvek spracovaní sa ale odporúča sledovať použité množstvo byliny. Kým v malých množstvách lieči, vo väčších môže byť pre slabší organizmus mierne toxická.

Kapsička pastierska

Aké ťažkosti kapsička pastierska lieči?

Krvácanie

Práve na krvácanie je táto bylina ako stvorená. Pri jeho zastavení pomáha bez ohľadu na to, či ide o vonkajšie alebo vnútorné krvácanie. S tým sa spája aj blahodarný vplyv pri dlhšej a bolestnej ženskej menštruácii.

Znečistenie krvi

V súvislosti s krvou je dosť účinná aj pri jej čistení. Množstvo vitamínov a antioxidantov v jej zložení sa dostáva do krvných riečísk, kde rozpúšťa usadeniny a bráni vzniku krvnej zrazeniny. Tým je prospešná pre celý krvný obeh a jeho správnu aktivitu.

Únavu a napätie

Ako väčšina byliniek obsahujúcich vysoké množstvo minerálnych látok, najmä vápnika, selénu, horčíka a zinku, aj kapsička pastierska je vynikajúci prírodný doplnok proti únave a vyčerpaniu. Zároveň znižuje napätie a upokojuje celú nervovú sústavu.

Odstraňuje zápaly

Kombinácia vitamínov A, B, C, E a K dokáže pomáhať telu liečiť rôzne druhy zápalov. Vo väčšine prípadov ide o zápaly hrdla, očí či stredného ucha. Priaznivý vplyv však má aj na pečeň a slezinu.

Možnosti využitia kapsičky pastierskej

  • Ako čaj, ktorý sa však môže piť iba pár dní po sebe.
  • Ako doplnok pri výrobe značkových krémov a mastí.
  • Ako tinktúra riedená vodou, ktorá sa kvapká do ucha.
  • Ako surová nakrájaná prísada do šalátov či nátierok.
  • Ako prísada do omáčok alebo do dusenej zeleniny.

Podbeľ liečivý: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má podbeľ liečivý? Kde ho v prírode môžeme nazbierať? Pri akých zdravotných ťažkostiach podbeľ liečivý pomáha?

Podbeľ liečivý na lúke

TIP na čaj z kapsičky pastierskej

Postup prípravy je rýchly a celkom jednoduchý. Stačí si pripraviť 2 čajové lyžičky vysušenej bylinky a vložiť ju do hrnčeka s vriacou vodou, kde ju necháme 5 až 7 minút lúhovať. Po vylúhovaní čaj poriadne scedíme a začíname podávať.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články