Kedy kvitne lipa

Kedy kvitne lipa a prečo ju zbierať?

Redakcia - 11. mája 2021 - 17220. zobrazení

Máloktoré kvety zo stromov využívané ako prírodný liek majú u nás takú dlhú tradíciu. Lipové kvety boli neodmysliteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva už počas éry starých Slovanov a túto úlohu si plnia aj v súčasnosti. S každoročným príchodom obdobia, kedy kvitne lipa, sa tak zázračné kvety s prenikavou vôňou zbierajú po celej krajine.

Obľuba lipových kvetov a ich všestranné využitie pramení práve z dlhoročnej tradície. Strom, ktorý sa dožíva až pár stoviek rokov, bol v minulosti považovaný za symbol slovanstva, čím sa mu pripisoval takmer magický význam. Pomerne často sa objavoval v piesňach, v básňach aj na obrazoch, ktoré pomáhali šíriť osvetu o liečivých účinkoch lipových kvetov. Práve ich osvedčený blahodarný vplyv na zdravie je hlavným dôvodom, pre ktorý sa vo veľkom zbierali v minulosti a sezóna zberu býva každý rok v plnom prúde aj v súčasnej dobe.

Ako lipa vyzerá a čím je typická?

  • Lipa je mohutne rozkonárený strom, ktorý dorastá do výšky od 20 do 40 m.
  • Kôra má hnedosivé drevo, na ktorom sa s rastúcim vekom tvoria praskliny.
  • Listy majú srdcovitý tvar, pozdĺž väčšiny ich plochy sa objavujú malé žilky.
  • Kvety mávajú bielu alebo bielo-žltú farbu, typické sú aj prenikavou vôňou.
  • Kvitnú v menších viacpočetných chocholíkoch, bývajú prirastené k stopke.
Lipový med

Kde sa dajú lipové kvety zbierať?

Celý rod zahŕňa viac ako 20 až 30 druhov vrátane niekoľkých krížených odrôd. Všetky rastú na severnej pologuli, najmä v miernom pásme, kde zaznamenávajú najhojnejší výskyt. Lipám sa darí vo voľnej prírode aj priamo v mestách. Vďaka tomu môžeme liečivé kvety zbierať kdekoľvek od hájov a sadov až po priestranstvá v blízkosti domov a aleje vysadené v blízkosti obytných zón. Kvety z mestských stromov však nemusia byť čisté a také liečivé ako tie, ktoré kvitnú na stromoch mimo rušných obývaných štvrtí.

Hlavné obdobie, kedy kvitne lipa

Podobne ako pri iných druhoch drevín, aj vegetačný cyklus lipy je ovplyvnený najmä počasím a vonkajšími teplotami. Ak nedochádza k väčším teplotným výkyvom, rozkvet prebieha vždy v rovnakom čase. Prvé náznaky kvitnutia sa na mladších stromoch môžu objaviť pred koncom mája, no ide skôr o výnimočné prípady podmienené nadpriemerne teplým mesiacom. Hlavná sezóna, kedy kvitne lipa, začína v júni. Niektoré druhy kvitnú neskôr, takže kvety si stihneme nazbierať aj počas júla.

Najlepší čas na zbieranie kvetov

Doba vhodná na zber kvetov sa od doby rozkvetu stromu veľmi nelíši. Lipové kvety sa totiž zbierajú už na začiatku ich kvitnutia, kedy sú v plnom rozkvete. Každoročný zber lipy nás tak čaká v období od júna do júla v závislosti od konkrétneho druhu. Lipa malolistá rozkvitá o 2 až 3 týždne neskôr ako lipa veľkolistá. V obidvoch prípadoch však zber prebieha v uvedených letných mesiacoch, vždy v spomínanom čase počiatočnej fázy rozkvetu. Odkvitajúce kvety už nie sú vhodné na sušenie a nedisponujú ani takým vysokým obsahom liečivých látok. Zber sa neoplatí odkladať aj kvôli tomu, že kvety odkvitajú už po 10 až 14 dňoch.

Kedy kvitne lipa

Lipový kvet ako prírodné liečivo

Práve množstvo liečivých látok v zložení lipových kvetov je hlavným dôvodom pravidelného každoročného zberu. Vysoký obsah hneď niekoľkých druhov živín bol opakovane potvrdený viacerými vedeckými štúdiami. Vďaka výsledkom výskumov sa lipa dokázala dostať z oblasti alternatívneho ľudového liečiteľstva aj do ďalších sfér, kde sa vo veľkom využívajú jej silné a všestranné liečivé účinky. Okrem klasických odvarov v podobe čajov či horúcich obkladov si nachádza uplatnenie aj ako prísada do rôznych kozmetických produktov. Stále známejšie je aj zužitkovanie kvetov pri výrobe lahodného lipového medu.

Kvety sa spracovávajú vysušené

Čerstvo odtrhnutý kvet je vynikajúcou vitamínovou bombou. Na niektoré formy spracovania sa však nehodí. Príkladom sú (nielen) čaje a liečivé tinktúry, na ktorých prípravu sa využívajú kvety vo vysušenej podobe. Tá je preferovaná aj pri výrobe kozmetiky, kde hrajú ako prísada kľúčovú úlohu. Napriek tomu, že kvety pri sušení stratia zo svojho objemu a prenikavej vône, ich liečivá sila tým netrpí. Dokazujú to aj výskumy, ktorých výsledky ukázali, že suché lipové kvety si zachovajú vysoký obsah liečivých látok a sú rovnako účinné. Dôležité je však vedieť, ako ich správne sušiť, aby o tento liečivý potenciál neprišli.

Ako správne sušiť lipové kvety?

Proces sušenia lipových kvetov zahŕňa niekoľko nepísaných zásad, ktorých dodržiavanie bude pre zachovanie liečivej sily lipy smerodajné. Jednou z nich je voľba vhodného miesta. Lipové kvety sú totiž dosť náchylné na sparenie, čomu predídeme sušením na dobre vetranom mieste, no nie v úplnom prievane. Sušiť sa odporúča pri teplotách až do 35 °C, nie však na priamom slnku. Požadovanú teplotu by sme mali zabezpečiť zdrojom umelého tepla, ktorý nebude sálať svetlo. Nepísaným pravidlom je aj nechať kvety bez zmeny polohy počas celej doby sušenia. Ich otáčaním by sme mohli zničiť krehké korunné lupienky, ktoré v dôsledku pohybu opadnú a napriek tomu, že nestratia svoj liečivý potenciál, už nebudú spracovateľné.

Čaj z lipy

Liečivé látky v lipových kvetoch

  • Množstvo vitamínov C a E.
  • Slizy a organické kyseliny.
  • Fytosteroly a saponíny.
  • Tanín a jeho kondenzáty.
  • Viac druhov flavonoidov.
  • Glykozid známy ako tilirozid.
  • Niekoľko druhov trieslovín.
  • Silice s linalolom a citralolom.

Liečivé účinky lipových kvetov

Prírodné sedatívum

Medzi hlavné pozitíva užívania odvarov z lipových kvetov patria silné sedatívne účinky. Už jedna šálka čaju dokáže upokojiť centrálnu nervovú sústavu a zbaviť nás napätia. Zároveň nám pomôže rýchlejšie zaspať, takže sa využíva aj ako liek na nespavosť.

Dobrý liek na kašeľ

Viaceré antioxidanty v zložení lipového kvetu majú priaznivý vplyv na prečistenie hrdla a priedušiek. Výsledkom toho býva aj utlmenie kašľa, či už chronického alebo toho, ktorý vzniká v dôsledku respiračných ochorení.

Potopudné účinky

Pitie lipového čaju nám pomáha vypotiť z tela škodlivé látky. Môže za to najmä jedna z voľných kyselín známa ako kyselina p-kumarová. Tá prispieva k zrýchleniu metabolických reakcií, ktoré vedú k nadmernému poteniu. Tým sa lipa stáva účinným liekom pri liečbe zápalov alebo pri rôznych detoxikačných kúrach.

Uvoľňuje svalové kŕče

Z liečivých účinkov lipy sú dobre známe aj tie spazmolytické, pri ktorých sa postupne uvoľňuje svalové napätie. Výsledkom je koniec svalových kŕčov, čo sa dá skvele využiť po absolvovaní nadmernej športovej alebo inej fyzickej záťaže.

Znižuje krvný tlak

Samotná lipa na zníženie krvného tlaku nestačí. Súčasne so zmenami v jedálnom lístku a zaradením pohybových aktivít do každodenného programu však výrazne prispieva k postupnému návratu hodnôt tlaku do normálu.

Zlepšuje chuť do jedla

Na nechutenstvo sa v súčasnosti odporúča množstvo výživových doplnkov. Minimálne rovnako účinnými sú práve lipové kvety spracované vo forme čajov. S podporou zvýšenia chuti do jedla nám pomôže aj sladký lipový med, ktorý zároveň slúži ako prírodné sladidlo.

Kedy kvitne baza a ako ju zbierať?

Viete, kedy kvitne baza? Kde bazu zbierať? Aké využitie majú bazové kvety a plody? Ako ich najlepšie spracovať? Aké liečivé látky má baza?

Kedy kvitne baza

Široko dostupný liek, ktorý pomáha pri rôznych zdravotných ťažkostiach, máme k dispozícii každý rok. Stačí vystihnúť obdobie, kedy kvitne lipa, a pustiť sa do zberu. Vysušené lipové kvety nám následne poslúžia kedykoľvek v priebehu roku, či už vo forme čajov, tinktúr, medu alebo prírodnej kozmetiky.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články