Mrkva

Kedy sadiť mrkvu a ako ju správne pestovať?

Redakcia - 20. augusta 2020 - 22418. zobrazení

Kým väčšina záhradkárov má tohtoročné sadenie mrkvy za sebou, druhých táto práca ešte iba čaká. Možností, kedy sadiť mrkvu, je totiž viac, pričom vo všetkých prípadoch dokážeme vypestovať zdravú a kvalitnú úrodu.

Prvým krokom k vypestovaniu zdravej a kvalitnej mrkvovej úrody je práve sadenie. S tým sa spája hneď niekoľko nepísaných pravidiel, medzi ktoré patrí aj voľba jedného z odporúčaných období, kedy sadiť mrkvu. Od zvoleného obdobia následne závisí výber sorty či termín zberu a následného uskladnenia tejto zeleniny.

Zasadená mrkva

Sadiť mrkvu na jar alebo na jeseň?

Najlepším časom na výsadbu je jednoznačne jar. Počas nej je možné sadiť akúkoľvek sortu, či sa jedná o skoré alebo neskoré odrody. Niektoré z nich sa môžu sadiť aj počas jesene. Spôsob sadenia a následná starostlivosť sa však od jarnej výsadby trochu odlišuje.

Kedy sadiť mrkvu na jar?

V prípade jarnej výsadby máme na výber až z 2 fáz, kedy sadiť mrkvu. Tá prvá prebieha už v marci, najneskôr na začiatku apríla, kedy sa vysádza tzv. skorá mrkva. Neskoré odrody sa sadia len o pár týždňov neskôr, zvyčajne v priebehu mája. Pokiaľ sú teploty vyššie už v apríli, výsadbu môžeme uskutočniť aj skôr.

Kedy sadiť mrkvu na jeseň?

Pri výbere vhodného termínu na jesennú výsadbu mrkvy hrá kľúčovú úlohu počasie, resp. vonkajšie teploty. Tie by nemali byť príliš nízke, aby sa mrkva stihla poriadne zakoreniť ešte pred príchodom prvých mrazov. Problémom môže byť aj príliš premočená zemina, takže najlepším obdobím na výsadbu je koniec septembra alebo začiatok októbra. Informáciu, kedy sadiť mrkvu, nájdeme na informačnom letáku zakúpených semienok.

Kedy sadiť mrkvu - sadenie semienok

Ako sadiť mrkvu?

Po výbere odrody a voľbe termínu, kedy sadiť mrkvu, prichádza na rad samotná výsadba. Tá zahŕňa zopár jednoduchých krokov, ktoré s trochou šikovnosti zvládneme za pár minút. Platí to pri jarnej aj jesennej výsadbe, a to bez ohľadu na konkrétnu sortu. V oboch prípadoch totiž platia rovnaké nepísané pravidlá s minimálnymi odlišnosťami.

1. Prekyprenie pôdy

Ešte pred vkladaním mrkvových semienok do zeme sa odporúča pôdu poriadne prekypriť. Tým sa dobre prevzdušní, vďaka čomu bude disponovať vyšším obsahom živín a zároveň dokáže dlhšie udržiavať potrebnú vlahu.

2. Pohnojenie pôdy

Hnojenie pôdy pred výsevom nie je potrebné, ak sadíme do kvalitnej pôdy s neutrálnym až zásaditým pH. V opačnom prípade môžeme použiť kvalitný superfosfát v kombinácii s draselnou soľou.

3. Siatie semienok

Po príprave pôdy začneme so samotným výsevom. Semienka môžeme vkladať do jamiek s hĺbkou okolo 2 cm buď čisté nemiešané v stave, v akom ste ich zakúpili, alebo zmiešané s trochou vlhkého piesku. Vzdialenosti medzi nimi by mali dosahovať aspoň 15 až 20 cm. V prípade jesennej výsadby ich môžeme siať trochu bližšie vedľa seba.

4. Zasypanie semienok

Po výseve prichádza záverečný krok, ktorým je zasypanie jamiek so semienkami. Nahromadenú zeminu môžeme aj poriadne pritlačiť a udupať. Semienka v nej to nijako nepoškodí.

Kedy sadiť mrkvu - sadenie mrkvy

Starostlivosť o mrkvu po výseve

  • Zeminu s posadenými semienkami pravidelne kypríme a zbavujeme buriny.
  • Mrkvu nezabúdajme pravidelne polievať, najlepšie v rovnakých intervaloch.
  • Po 2-3 mesiacoch môžeme z hriadky odstrániť zopár slabšie rastúcich mrkiev.
  • Takouto prebierkou poskytneme ostatným mrkvám dostatok priestoru na rast.

Ako sadiť bataty a zvládnuť ich pestovanie?

Viete, ako sadiť bataty? Prečo sú bataty čoraz viac obľúbenejšími? Čo všetko obsahujú? Ako sa dajú využiť v kuchyni?

Bataty na stole

Správne posadená a následne vypestovaná mrkva nám prinesie hojnú a zdravú úrodu. Na jej zber si však musíme trochu počkať. Hlavne pri neskorších odrodách sa tak deje až v októbri, prípadne v novembri. Pri skorých odrodách môžeme počítať s vyťahovaním mrkvy zo zeme už v júli, najneskôr v auguste.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články