Strihanie levandule

Ako a kedy strihať levanduľu?

Redakcia - 21. apríla 2021 - 30646. zobrazení

Elegantná levanduľa skrášli a rozvonia každú záhradu. Okrasnou funkciou sa však jej využitie zďaleka nekončí. Táto zázračná rastlina, ktorá vnesie do vášho exteriéru kúsok romantického Provensalska, si nachádza uplatnenie aj v domácnosti. Potrebuje k tomu iba správnu starostlivosť, ktorej súčasťou je dobre načasované strihanie.

Pravidelné strihanie levandule je dôležité kvôli formovaniu jej rastu. Keďže väčšina druhov sa pestuje vo veľkých skupinách, ktoré rastú ako stredne vysoké polokríky, strihanie sa stáva nástrojom estetickej úpravy. Rez má zároveň aj ozdravnú funkciu. Ostrihané rastliny sú ľahšie a majú viac priestoru, vďaka čomu prijímajú dostatok svetla potrebného pre svoj rast. K tomu, samozrejme, potrebujú viac ako len dodržanie správneho termínu, kedy strihať levanduľu.

Kde všade je možné pestovať levanduľu?

  • V dostatočne presvetlených záhradách.
  • Na veľkých otvorených priestranstvách.
  • V záhonoch s rôznymi inými rastlinami.
  • V kvetináčoch na terasách či balkónoch.
Kedy strihať levanduľu

Aké podmienky na pestovanie potrebuje?

Poloha

Svetlo je pre levanduľu životne dôležité. Nie náhodou je pestovaná na miestach, kde nie je núdza o slnečné svetlo. Toho potrebuje pomerne veľa. Nakoľko je odolná voči spáleniu, môže mu byť vystavená aj niekoľko hodín denne. Prežiť dokáže aj v polotieni, no pri takejto polohe zvykne rozkvitnúť o niečo neskôr. Dôsledkom môže byť aj menší počet kvetov.

Teplota

Ako rastlina so stredomorským pôvodom ocení vyššie teploty. Tie by sa mali počas celého vegetačného obdobia pohybovať na úrovni vyššej ako 20 °C. Vďaka skvelej odolnosti sa však dokázala prispôsobiť aj chladnejším podmienkam. Bez problémov vyrastie kdekoľvek v nižších polohách, kde je dostatok tepla a slnečného svetla.

Zemina

Levanduľa si na konkrétny typ pôdy nepotrpí. K jej pestovaniu je však potrebná čo najviac priepustná zemina, ktorá bude prepúšťať prebytočnú vlahu. Tá rastline škodí. Takisto jej škodí aj kyslé pH, takže na pestovanie sa najviac hodí neutrálny záhradný substrát, ktorý zmiešate s trochou piesku.

Doba výsadby

Najlepším obdobím na vysádzanie levandule je jar, kedy sa pôda postupne zohrieva. Jarná výsadba je vhodnejšia najmä pri mladých rastlinách, ktoré potrebujú dostatok času na uchytenie. Staršie rastliny sa môžu sadiť aj na jeseň, nakoľko s uchytením tesne pred zimou nebudú mať problém. Ak levanduľu nesadíte skupinovo, ale ako solitér v kvetináčoch, sadiť môžete aj počas leta.

Kedy strihať levanduľu na jeseň

Správny postup, ako posadiť levanduľu

  • Každej rastline vykopte dostatočne hlbokú a širokú jamu.
  • Odstupy od jednotlivých jám by mali mať aspoň 0,5-1 m.
  • Ešte pred vysádzaním primiešajte do pôdy trochu piesku.
  • Vysádzať začnite až vtedy, keď bude zemina úplne suchá.
  • Rastliny vložte do zeme a prihrňte ich utlačenou zeminou.
  • Po výsadbe ich polejte, ďalšia zálievka už nie je potrebná.

Levanduľa vyžaduje minimálnu starostlivosť

Levanduľa patrí medzi najmenej náročné byliny, aké sa u nás pestujú. K zdravému rastu toho nepotrebuje veľa. Bez problémov si vystačí s vodou zo zrážok a hnojenie nie je vôbec nutné, nakoľko nepotrebuje takmer žiadne živiny. Okrem vhodne zvolenej polohy a správneho typu pôdy vyžaduje iba pravidelné strihanie v správny čas. Práve termín, kedy strihať levanduľu, rozhodne o tom, či si rastlina plnohodnotne splní svoju okrasnú aj praktickú funkciu, ktorá sa od nej očakáva.

Kedy strihať levanduľu na jar

Levanduľu môžete strihať dvakrát za rok

Najdôležitejší krok z celej starostlivosti o túto rastlinu prebieha hneď v dvoch fázach. Aj keď nie všetci pestovatelia preferujú strihanie dvakrát za rok, dvojnásobný rez má opodstatnenie. Kým na jar levanduľu omladí a vytvorí jej podmienky na dosiahnutie najkrajšieho vzhľadu, jesenné strihanie slúži ako ozdravný rez. Práve strihanie na jeseň je povinnou jazdou, ktorú by mali absolvovať všetci pestovatelia. Jarný rez už taký nutný nie je, no pre dobro rastliny sa ho oplatí vykonať.

Kedy strihať levanduľu na jar?

Pri jarnom strihu bude dôležité zohľadniť vonkajšie teploty. Ak sú trochu vyššie a nehrozia už nočné mrazy, k strihaniu môžete pristúpiť aj na začiatku marca. Pri chladnejšom počasí si rez nechajte až na apríl. Rastlina vám aj tak sama napovie, kedy strihať levanduľu. Ak sa na nej objavujú prvé mladé výhonky, je najvyšší čas na omladzujúci rez, ktorý rastline po zime dodá potrebnú silu a umožní jej rásť do krásy. Zároveň ju trochu odľahčí a pomôže ju chrániť pred prenosom rôznych mikroorganizmov, ktoré sa zdržiavali na starších a odumretých častiach.

Ako urobiť okrasný jarný rez?

  • Nezdrevnatené stonky odstrihnite zhruba o tretinu výšky.
  • Zastrihávať by sa mali zhruba na úrovni 8 cm nad zemou.
  • Na celom kríku ponechajte len niekoľko mladých lístkov.
  • Pri jarnom reze odstrihnite aj hrubé zdrevnatené stonky.
  • Tieto stonky sa skracujú približne o polovicu svojej výšky.

Kedy strihať levanduľu na jeseň?

Cieľom jesenného strihu je orezanie odkvitnutých výhonkov. Tie môžu byť pre levanduľu počas zimy dosť veľkou záťažou. Pod náporom snehu by mohli zlomiť väčšinu stoniek, kvôli čomu by rastlina už na jar nerástla. Ozdravný jesenný rez sa odporúča vykonať čo najskôr po odkvitnutí, pričom jeho termín závisí od obdobia rozkvetu a odkvitnutia vybraných rastlín. Vo väčšine prípadov sa tak deje v priebehu septembra.

Ako urobiť ozdravný jesenný rez?

  • Jesenný rez už nebýva taký hlboký ako na jar.
  • Hlboko zastrihnuté stonky sa do zimy nezacelia.
  • Stonky skráťte kúsok pod odkvitnutou časťou.
  • Celý levanduľový krík ostrihajte do tvaru polgule.
  • Odrezky môžete použiť ako priesady na množenie.
Strihanie levandule

Letný zostrih počas zberu kvetov

Niektorí pestovatelia nahrádzajú jesenný rez strihaním v lete. Robia tak súčasne so zberom kvetov, pri ktorom rovno zastrihávajú aj stonky. Podobne ako pri strihaní na jeseň, aj v tomto prípade nemá byť rez príliš hlboký. Ak sa rastlina zastrihne skôr, do jesene ešte môže stihnúť raz rozkvitnúť. Potom bude potrebovať aj jesenný rez, ktorý splní vyššie spomínanú ozdravnú funkciu a pripraví rastlinu na zazimovanie.

Ako a kedy strihať levanduľu po dlhej dobe?

Pri niekoľkoročných kríkoch sa stáva, že levanduľa sa nezastriháva pravidelne. Prejavuje sa to drevnatením stoniek, ktoré sa začínajú plaziť po zemi. Neostrihaná levanduľa zvykne trpieť aj oslabeným rastom, čo sa odzrkadlí krehkými listami, ktoré opadávajú už pri slabom vetre. Ker sa však dá zachrániť, ak ho začnete pravidelne strihať. V takomto prípade však začnite menej hlbokým rezom, aby ste rastline nespôsobili šok. Pri ďalšom reze môžete dĺžku skracovania postupne predlžovať.

Všetky druhy levandule strihajte rovnako

Osvedčený postup, ako a kedy strihať levanduľu, sa týka všetkých známych druhov. Tých je v súčasnosti viac ako 30 až 40, no spôsob zastrihávania platí na všetky z nich úplne rovnako. Každý z druhov ocení zastrihávanie až dvakrát za rok, no ani pri jednom to nie je podmienka. Potrebné je však strihať aspoň raz za rok, prípadne začať s pravidelným rezom pri rastlinách, ktoré boli v predošlých rokoch zanedbávané.

Kedy kvitne baza a ako ju zbierať?

Viete, kedy kvitne baza? Kde bazu zbierať? Aké využitie majú bazové kvety a plody? Ako ich najlepšie spracovať? Aké liečivé látky má baza?

Kedy kvitne baza

Výsledkom pravidelného rezu a dodržania zásad, ako a kedy strihať levanduľu, bude rýchly a zdravý rast s bohatým rozkvetom. Rastlina vám tak poslúži ako živá okrasa záhrady aj ako liečivý zázrak, ktorý budete môcť využiť pri príprave liečivých odvarov a vlastnej prírodnej kozmetiky.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články