Koi kapre

Ako chovať koi kapre v záhradnom jazierku?

Redakcia - 17. mája 2020 - 7073. zobrazení

Ak ste aj vy hrdým vlastníkom záhradného jazierka alebo sa ho ešte len chystáte vo svojej záhradke vybudovať, odporúčame vám prečítať si náš nasledujúci článok, ktorý vám prezradí, prečo sú koi kapre tou najobľúbenejšou rybou spomedzi všetkých rýb. V záhradných jazierkách nájdete väčšinou práve koi kapre, viete prečo?

Koi kapre v jazierku

Koi kapre sú…

Ako je už z názvu zrejmé, ide o istý druh kaprov. Koi kapor je v skutočnosti normálny kapor, ktorý sa vyznačuje pestrým pigmentovaním. Koi kapre vznikli genetickou mutáciou klasických kaprov približne pred 200 rokmi.

Ak premýšľate nad pôvodom týchto rýb, tak pochádzajú z Japonska, kde sú uznávané a považované za symbol múdrosti a šťastia, keďže ide o veľmi inteligentné ryby. Zväčša narastajú do dĺžky 90 centimetrov. Predovšetkým sa však od seba odlišujú rôznymi farebnými odtieňmi a vzormi.

Najčastejšie však v prípade koi kaprov prevláda biela, čierna, červená, žltá alebo krémová farba. Farebných kombinácií môže byť neúrekom, no na základe týchto základných farieb sa ďalej delia do určitých kategórií.

Koi kapre v záhradnom jazierku

Aké sú ideálne podmienky na chov koi kaprov?

Podmienky, ktoré táto ryba vyžaduje, by nemali byť náročné pre žiadneho chovateľa. Pre ich chov sa však vyžaduje väčšie záhradné jazierko, aby sa mohli voľne pohybovať vo väčšom priestore. Ak k ním chcete pridať aj iné ryby, koi kapre nebudú mať so spoločnosťou cudzincov žiadny problém.

Odporúčaná hĺbka záhradného jazierka by mala byť minimálne 150 centimetrov, aby sa pri tuhých zimách mohli koi kapre schovať na jeho dne. Väčšia hĺbka je dôležitá pre všetky ryby, ktoré aj počas zimných mesiacov ostávajú vo vode – zvyšuje sa tým ich šanca na prežitie.

Ďalšou podmienkou je kvalitná voda, o ktorú by ste sa mali pravidelne starať. Koi kapre majú v obľube vŕtať sa v bahne, čím sa voda veľmi rýchlo zamúti. Preto by ste si na chov koi kaprov vo väčších záhradných jazerách mali zaobstarať filter, vďaka ktorému by vám išlo čistenie vody takmer bezstarostne.

Kŕmenie koi kaprov

Ako často kŕmiť koi kapre?

Intenzita kŕmenia koi kaprov závisí od ročného obdobia a od teploty vody. V letných mesiacoch, kedy teplota vody dosahuje teplotu vyššiu ako je 22 stupňov, sa odporúča kŕmiť 3 až 4 krát denne, a to v malých dávkach.

Naopak v chladnejšom počasí, keď sa teplota pohybuje pod 10 stupňov, stačí kŕmiť len raz alebo dva krát do týždňa. Kvalita krmiva sa odráža na sfarbení kaprov, takže ak chcete, aby mali jasné sfarbenie, doprajte im sušené alebo čerstvé krmivo, ktoré je bohaté na živiny.

Najväčší dôraz však klaďte na intenzitu kŕmenia, ktorá je veľmi dôležitá. Vždy im nasypte len toľko krmiva, ktoré momentálne zjedia, nikdy nie viac.

Koi kapor

Aká dlažba do záhrady je tou najlepšou?

Viete, aká dlažba do záhrady je tou najlepšou? Aká exteriérová dlažba je najodolnejšia? Je betónová dlažba do záhrady ideálnym riešením?

Dlažba do záhrady

Koi kapre sú ideálnou voľbou, keďže vďaka svojmu farebnému a sýtemu sfarbeniu, vám dokážu pekne oživiť vaše záhradné jazierko. Navyše sú to nenáročné ryby, ktoré sa dobre správajú aj k ostatným rybám, ktoré si zadovážite. Preto, ak ste v situácii, kedy sa rozhodujete, aké „vodné tvory“ si do svojho jazierka vybrať, neváhajte a zadovážte si práve koi kaprov. Svoju voľbu určite neoľutujete!

Prajem vám úspešný chov koi kaprov…

  • Kategórie

Podobné články