Krtonôžka obyčajná - detail

Ako sa zbaviť krtonôžky obyčajnej?

Redakcia - 29. októbra 2020 - 4934. zobrazení

Málo známe druhy škodcov môžu byť tie najnebezpečnejšie. Obzvlášť v prípadoch, ak nám ich spôsob života sťažuje ich rýchlu likvidáciu. Príkladom je krtonôžka obyčajná, ktorej vyčíňanie v záhrade môže skončiť rozsiahlymi škodami.

Krtonôžka obyčajná, medvedík obyčajný, šťúr. 3 názvy, no jeden a ten istý škodca. Vyčíňa na záhradách v celej Európe vrátane tých našich. Za obeť si berie rôzne druhy ovocia aj zeleniny a aby toho nebolo málo, zvykne poškodzovať aj pôdu, v ktorej sa pred nami vytrvalo ukrýva. Napriek tomu existujú účinné spôsoby, ako sa tohto prefíkaného hmyzu raz a navždy zbaviť.

Podľa čoho krtonôžku obyčajnú spoznáme?

  • Dospelý hmyz dosahuje veľkosť od 5 do 8 cm.
  • Najväčšie jedince môžu vyrásť do 10 až 12 cm.
  • Hnedo-sivé telo krtonôžky máva zavalitý tvar.
  • Ide o hmyz s krídlami a výraznými tykadlami.
  • Jej predné končatiny pripomínajú nohy krtkov.
Krtonôžky obyčajné

Kde a kedy krtonôžka obyčajná vyčíňa?

Krtonôžka obyčajná si nájde domov v akomkoľvek hostiteľskom prostredí. K životu jej stačí trochu čerstvej zeleniny a pôda, v ktorej si môže vyhĺbiť sieť podzemných chodieb. V tých si buduje hniezda, do ktorých je schopná naklásť od 200 do 400 vajíčok. Zvyčajne sa tak deje od polovice leta po období párenia.

Po ukončení párenia sa zdržiava na povrchu skôr výnimočne, najmä pri hľadaní potravy. Následne sa vracia do podzemných úkrytov k hniezdam, z ktorých postupne vychádzajú larvy podobné bielym mravcom, tie sú takisto dosť škodlivé.

Aké škody krtonôžka obyčajná spôsobuje?

  • Pri budovaní podzemných chodieb narúša pôdu.
  • Narúšaním zeminy poškodzuje korene rastliniek.
  • Korene poškodzujú aj larvy, ktoré sa nimi živia.
  • Dospelé jedince na povrchu požierajú rôznu zeleninu.
  • Hlavným zdrojom obživy sú uhorky, tekvica a rajčiny.
Krtonôžka obyčajná

Ako sa dá krtonôžky obyčajnej zbaviť?

Keďže krtonôžka obyčajná je podzemným druhom hmyzu, ktorý vyčíňa hlavne počas noci, jej likvidácia nie je vôbec jednoduchá. Ako najúčinnejšie sa javia vybrané chemické postreky, no pri ich použití je potrebné počítať aj s možnými nežiaducimi účinkami. Druhou možnosťou sú parazitické hlístice, pri ktorých aplikácii sa vyhneme chémii a jej agresívnym látkam. V tomto prípade je však účinok slabší a trvá dlhšie.

Chemický postrek

Zohnať postrek, ktorého zloženie je špeciálne prispôsobené na hubenie krtonôžky, je u nás zatiaľ nemožné. Ako náhrada sa používajú iné druhy postrekov na hmyz. Mnohé z nich však disponujú vedľajšími účinkami, ktoré neničia iba krtonôžky, ale aj rastliny v záhrade.

Parazitické hlístice

Bez nežiaducich vedľajších účinkov sa dá s krtonôžkou bojovať práve parazitickými hlísticami. Tie sa do pôdy aplikujú pri polievaní alebo vo forme postreku. Ich účinok spočíva v napadnutí tkanív hostiteľa, po ktorom krtonôžka obyčajná do niekoľkých dní uhynie. Týmto spôsobom neničí iba dospelé jedince, ale aj larvy v rôznych štádiách vývoja.

Aký postrek na mandelinky je najlepší?

Viete, aký postrek na mandelinky je ten najlepší a najúčinnejší? Aké BIO postreky na mandelinky sú tými najefektívnejšími a prečo? Pásavka…

Pásavka zemiaková - mandelinka

Pomôcť môžu aj prirodzení predátori

Krtonôžka obyčajná je súčasťou potravinového reťazca, takže okrem chemických postrekov a hlístic je likvidovaná aj prirodzenými predátormi v prírode. Medzi jej najväčších nepriateľov patria sovy, škorce, vrany alebo krtkovia. Najviac ich požierajú poslední menovaní, ktorí žijú rovnako ako krtonôžky pod zemou, kde k nim majú priamy prístup.

5 zaujímavostí o krtonôžke obyčajnej…

1. Krtonôžka obyčajná si hĺbi chodby najmä v blízkosti podzemnej vody.

2. Podľa biológov ide o kanibala, ktorý požiera svoj vlastný druh.

3. Do rodu krtonôžky sa zaraďuje zhruba 50 druhov.

4. Larvy krtonôžky obyčajnej sa vyvíjajú celé 2 roky.

5. Údajne ide o jednu z najlepších rybárskych návnad.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články