Douglas - Chanel 5

Legenda medzi parfémami: Chanel N° 5

Reklamný článok - 7. decembra 2021 - 1725. zobrazení

Jeden z najznámejších parfémov na svete, parfém, ktorý sa zapísal do histórie a po ktorom dodnes túžia ženy zo všetkých krajín – to je legendárny Chanel N° 5, ktorý v roku 1921 uviedla na trh francúzska návrhárka Coco Chanel. Aká bola jeho cesta k sláve?

Parfémy a vône sú súčasťou nášho sveta už od pradávna. Boli (a stále sú) používané pri slávnostných obradoch a ich obľuba začala stúpať v staroveku. Avšak neboli to parfémy, ako ich poznáme dnes – starí Egypťania používali najrôznejšie mastičky a oleje s vonnými esenciami a vyhradené boli iba kňazom. Neskôr, keď si parfémy pre ženy obľúbili kráľovné a šľachta, sa v 12. storočí vyučovala výroba parfémov aj na univerzitách.

Cesta k revolučnému parfumu

Cestu k modernej žene si parfém našiel cez staroveký Egypt, antický Rím i Blízky východ až do Francúzska 20. storočia, kde mladá francúzska módna návrhárka Coco Chanel prináša na trh svoj prvý parfém s názvom Chanel N° 5. História tohto parfému začala v roku 1920, kedy Coco túžila po parfume, ktorý by charakterizoval modernú ženu, nezávislú a sebavedomú.

Parfém pretkaný vôňou kvetín

Keď stretla parfumára Ernesta Beauxa, začal proces výroby legendárnej vône. Prvé vzorky boli očíslované od 1 do 5 a od 20 do 24. Návrhárku ale najviac okúzlila práve vôňa skrývajúca sa pod číslom 5 a na svet tak prišiel parfém pre ženy Chanel N° 5.

Čím si ale Coco získala práve táto vôňa? Dovtedy ste na pultoch mohli nájsť skôr ťažké pánske vône s tónmi pižma. Vôňa skrývajúca sa pod číslom 5 však bola pretkaná tónmi jazmínu, ruže, vanilky a santalového dreva, čím sa úplne odlišovala od všetkých ostatných – bola svieža a čistá.

Vôňa v karafe na whisky

Keď bola vybraná vôňa, zostávalo navrhnúť flakón. Ten mal podobu karafy na whisky – malý a okrúhly. Bohužiaľ ale bola fľaštička na parfum príliš tenká, z toho dôvodu sa neskôr pristúpilo k hranatému tvaru, ktorý v trochu obmenenej podobe pretrval dodnes.

Výrok Marilyn Monroe priniesol parfému slávu

Slávu si parfum Chanel N° 5 získal hneď na začiatku, a to vďaka premyslenému marketingovému ťahu Coco Chanel. Tá totiž usporiadala večeru, na ktorú pozvala svojich priateľov, a miestnosť, kde sedeli, prevoňala práve parfémom Chanel N° 5. Od tej chvíle si získal srdcia mnohých známych osobností, ako je Marilyn Monroe, Audrey Tautou či Nicole Kidman. A bola to práve Marilyn, ktorá sa zaslúžila o najväčšiu slávu parfumu, keď pri interview na otázku, v čom chodí spať, odpovedala: „Len v Chaneli N° 5.“

Zdroj obrázku: unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články