Význam mravcov v potravinovom reťazci je jasný. V prípade ich premnoženia sa však z užitočného hmyzu stáva rizikový druh, ktorý môže napáchať nemalé škody, či už na záhrade alebo rovno vo vnútri bytu či domu. Majitelia domácností tak musia siahnuť po riešeniach, ako sa mravčím útokom vyvarovať.
Mravce síce nie sú veľkou hrozbou, no ich prítomnosť nám môže riadne znepríjemniť život. Problémy spôsobuje hlavne ich neustále lozenie, pričom často ide o mnohopočetné skupiny jedincov. Tie sa následne dostávajú do uskladnených potravín alebo sa v húfoch pohybujú po celej záhrade. S tým narastá riziko, že na svojich telách prenesú na záhradu alebo priamo do domácnosti rôznych škodcov, napr. vošky.
Aké podmienky prajú množeniu mravcov?
Mravce v záhrade je nutné vyhubiť ihneď
Kombinácia uvedených podmienok vytvára pre rozmnožovanie mravcov v záhrade ideálne prostredie. Za takýchto okolností sa dokážu množiť extrémne rýchlym tempom, s čím rastie riziko možných škôd. K zneškodneniu mravcov je tak nutné pristúpiť hneď, kým sa kolónie mravenísk nerozširujú a počet jedincov loziacich v záhrade sa neznásobuje. Zároveň je nutné zlikvidovať celé mraveniská aj s kráľovnou. Len tak zabránime ich ďalšiemu rozmnožovaniu.
Možnosti, ako vyhubiť mravce v záhrade
1. Ekologicky
Vybrané ekologické riešenia na prírodnej báze sú vyhľadávané hlavne kvôli minimálnej škodlivosti, či už pre záhradu alebo pre ľudí. Viaceré sú dokonca vyrábané podľa osvedčených ľudových receptov zostavených z vlastných domácich ingrediencií. To ponúka majiteľom možnosť vyhubiť mravce v záhrade bez finančných investícií do nákupu rôznych „eko“ prípravkov.
2. Chemicky
Použitie chemických prostriedkov sa odporúča iba v prípade, keď sú mravčie kolónie veľké a ďalej sa rýchlo množia, prípadne vtedy, ak „eko“ riešenia nezaberajú. Takéto prípravky majú vysoký likvidačný účinok a pri správnom použití takmer vždy splnia účel. Ich rizikom sú však nežiaduce účinky na rastliny v záhrade, ktoré následne s týmito škodlivinami konzumujú ľudia.
Náš TIP na prípravky proti mravcom
Ako vyhubiť mravce v záhrade ekologicky?
Doma vyrobený postrek
Mnohé druhy hmyzu vrátane mravcov sú alergické na ocot. Stačí ho zmiešať s vodou v pomere 1:1 a vytvoriť z neho domáci roztok. Ten sa následne nastrieka na celé mravenisko, čo mravce odoženie preč.
Roztok z pomarančov
Účinným riešením z domácej výroby je aj roztok z pomarančových šupiek. Tie stačí rozmixovať v teplej vode a vzniknutý roztok následne naliať na mravenisko.
Prášok z múky a škorice
Medzi osvedčené ľudové recepty patrí aj prášková zmes z múky a škorice, prípadne z múky a klinčekov. V oboch prípadoch ide o odpudivú aromatickú zmes. Ak sa ňou posypú jednotlivé cestičky, mravce by sa po nich mali prestať pohybovať.
Granulát proti mravcom
Nasypať na cestičky, po ktorých mravce lozia, môžeme takisto špeciálny granulát. Za ten síce zaplatíme pár eur, no jeho účinky sú podstatne vyššie ako pri podomácky vyrobených práškoch a postrekoch.
Bio sprej na mravce
Mnohí majitelia si pochvaľujú spreje na mravce v záhrade vyrobené na prírodnej báze. Ich zloženie obsahuje vybrané prírodné látky, ktoré sú pre mravce nielen odpudivé, ale rovno likvidačné. Sprej sa aplikuje nastriekaním zmesi priamo na mravenisko.
Ako na mravce v záhrade pomocou chémie?
Postrek s insekticídom
Z chemických prípravkov sú najúčinnejšie práve postreky. Väčšina z nich obsahuje konzistenciu s nejakým insekticídom, ktorý je schopný vyhubiť celé mravčie skupiny za pár minút. Používať by sa však mali iba v nevyhnutných prípadoch. Jedná sa totiž o agresívnejšie prípravky, ktoré škodia aj úrode na záhrade.
Domček na mravce
V predajniach s produktmi proti hmyzu nájdeme aj nástrahy v podobe tzv. domčekov na mravce. Ide o pasce s účinnou likvidačnou látkou, ktorú mravce na nohách zanesú do hniezda a tým vyhubia celé mravenisko. Nie všetky takéto domčeky patria medzi chemické produkty. Výrobcovia totiž prichádzajú aj s látkami vyrobenými na prírodnej báze.
Krieda na mravce
K chemickým riešeniam, ktoré prinášajú vysoký efekt za čo najmenej peňazí, patrí aj krieda proti mravcom. Tou sa pokreslia jednotlivé časti cestičiek, po ktorých mravce putujú. Používať sa ju odporúča trochu ďalej od zeleninových záhonov, kvetov alebo stromov.
Pomôžu aj lepiace pásy na mravce v záhrade
Zbaviť sa mravcov v záhrade sa dá aj pomocou špeciálnych lepiacich pásov. Jedná sa o jedno z najjednoduchších riešení. Stačí oblepiť kmene stromov zakúpenými pásmi, na ktoré mravce vylezú a nalepia sa na látky, ktorými sú tieto pásy napustené. Samotné lepenie zaberie zhruba 2 až 3 minúty, pričom plusom je aj to, že priťahuje vošky alebo iných škodcov.
Ako zvládnuť kompletnú starostlivosť o kaktusy?
Viete, ako správne pestovať kaktusy? Na čo všetko by ste nemali zabudnúť? Akú pôdu potrebujú kaktusy? Ako často ich polievať a presádzať?
Likvidáciou mravcov sa ochrana záhrady nekončí. Dané riešenia majú účinnosť iba niekoľko týždňov, maximálne mesiacov. Následne sa mravce môžu do záhrady vrátiť. Aj preto je nutné zaistiť dôkladnú a pravidelnú prevenciu. Tú môžeme vykonávať viacerými spôsobmi. Účinné sú najmä pravidelné postreky kvalitnými prípravkami. Ako odpudzovač pôsobia aj bylinky či iné aromatické rastliny vysadené v okolí hriadok. Zároveň sa odporúča neskladovať potraviny na balkónoch a terasách. Ich vôňa by bola pre mravce neodolateľnou návnadou.
Autor textu: Róbert Bosák