Muchovník

10 dôvodov, prečo pestovať muchovník

Redakcia - 20. decembra 2020 - 5830. zobrazení

Kým v „zámorí“ patrí medzi najviac pestované kríky, u nás si svoju stabilnú pozíciu na záhradách ešte iba buduje. Väčšina záhradkárov, ktorých exteriér muchovník zdobí, ale hodnotí jeho pestovanie veľmi pozitívne. Dôvodov je hneď niekoľko.

Muchovník, známy tiež ako indiánska čučoriedka, sa u nás stále iba udomácňuje. Dostal sa k nám až zo Severnej Ameriky, kde má jeho pestovanie dlhoročnú tradíciu. Vďaka lahodným plodom obohateným o liečivé látky bol neodmysliteľnou súčasťou záhrad už za čias starých Indiánov. Úlohu okrasného a úžitkového kríka si plní aj po rokoch, a to nielen za oceánom.

Muchovník - listnatý ker

Čím je muchovník charakteristický?

  • Pestuje sa ako ker alebo malý strom s výškou do 2-3 metrov.
  • Vo voľnej prírode zvykne dorastať až do dvojnásobnej výšky.
  • Ide o opadavý ker, počas zimy sú však na konároch výhonky.
  • Skoro na jar ho zdobia biele kvety v tvare malých hviezdičiek.
  • V lete je posiaty množstvom plodov podobných čučoriedkam.
  • Plody sú guľaté, majú modré, fialové alebo čierne sfarbenie.

Ako sa muchovník líši od klasickej čučoriedky?

Muchovník toho s klasickou čučoriedkou veľa spoločného nemá. Okrem tvaru a farby plodov, čiastočne aj ich chuti, ich nespája takmer nič. Kým klasická čučoriedka vyrastá ako malý krík, muchovník je omnoho vyšší aj širší. Iný je aj tvar kvetov, ktoré sú však v obidvoch prípadoch biele. Diametrálne odlišné sú aj listy či stavba stonky. Konkrétne rozdiely ale vždy závisia od druhu.

Muchovník - plody

Najznámejšie druhy muchovníka

Druhov muchovníka, ktoré možno pestovať, je viacero. Len v Severnej Amerike ich rastie cez 20. Niekoľko ďalších pochádza zo severu Európy a z oblasti Eurázie. U nás sú však pestované skôr severoamerické muchovníky. Medzi najčastejšie z nich patrí najmä muchovník olšolistý, muchovník hladký a muchovník kanadský.

Prečo pestovať muchovník doma?

1. Bohatá úroda zdravých plodov

Práve zdravé a chutné plody sú hlavným dôvodom, pre ktorý sa muchovník pestuje. Ich konzumáciou pošteklíme svoje chuťové bunky aromatickou príchuťou plnou sladkej šťavy. Navyše, telu doprajeme viaceré liečivé látky, hlavne pektíny, triesloviny, organické kyseliny, karotén či vitamíny B a C.

2. Veľmi rýchle dozrievanie plodov

Na zdravé a chutné plody nie je na rozdiel od bežných čučoriedok potrebné čakať do augusta. Muchovník totiž dozrieva v júni, najneskôr v priebehu júla.

3. Pestré možnosti využitia plodov

Plody možno konzumovať surové alebo spracované na viacero spôsobov. Mnohí pestovatelia ich zavárajú alebo z nich robia sladký lekvár. Známe je aj využitie pri výrobe vína alebo lisovanie čerstvých štiav.

4. Elegantný doplnok do záhrady

Úžitková funkcia ide ruka v ruke s estetickou. Nielen plody, ale celý ker je krásnou ukážkou kreativity „matky prírody“. Muchovník je elegantným spestrením záhrady po celý rok, no vďaka bielym kvetom žiari najviac na jar.

5. Možnosť využitia ako živý plot

Elegancia muchovníka sa dá v exteriéri využívať rôzne. Okrem toho, že vynikne ako solitér pútajúci pozornosť, posadiť sa môže aj ako súčasť živého plota, či už kombinovaného alebo takého, ktorý tvoria iba samotné muchovníky.

6. Celkom jednoduchá starostlivosť

Vysádzaniu muchovníka, či už v podobe samostatne stojaceho kríka alebo ako súčasť živého plota, praje aj minimálna starostlivosť, ktorú k rastu potrebuje.

7. Odolnosť voči škodcom a chorobám

Znižovaniu nárokov na starostlivosť pomáha aj odolnosť voči rôznym škodcom a chorobám, ktoré napádajú iné okrasné kríky. Pozor však treba dávať na vlhkosť, ktorej zvýšená miera podporuje vznik plesní.

8. Odolnosť voči mrazu aj vetru

Vo výbave muchovníka z hľadiska odolnosti je takisto veľmi vysoká mrazuvzdornosť. Ker je údajne schopný vydržať teploty až do -40 °C. Plusom je aj schopnosť odolávať silnému vetru, a to aj napriek tenšej stavbe vetvičiek.

9. Možnosť pestovania kdekoľvek

Veľmi dobrá odolnosť robí z muchovníka „flexibilný“ ker. Nakoľko nie je vôbec náročný a zvláda aj extrémnejšie klimatické podmienky, môže byť vysadený takmer kdekoľvek.

10. Dlhovekosť trvajúca desaťročia

Zoznam dôvodov, pre ktoré pestovať muchovník na záhrade, dopĺňa aj dlhovekosť. Tou sú severoamerické kry známe. V prípade tejto dreviny sa životnosť pohybuje okolo 60 až 80 rokov.

Muchovník v rozkvete

Ako muchovník sadiť a pestovať?

Poloha

Každý muchovník ocení slnečné stanovište, či ho už pestujeme ako solitér alebo ako súčasť živého plota.

Substrát

Pri sadení nie je potrebný žiadny špeciálny substrát. Dariť sa mu bude aj v bežnej záhradkárskej pôde. Stačí udržiavať jej pH na úrovni od 6 do 7,5.

Čas výsadby

Ako pri väčšine kríkov, aj muchovník sa odporúča sadiť v priebehu jesene. Pri správnom spôsobe výsadby však nič nepokazíme ani jarnou výsadbou.

Polievanie

Veľa vody nepotrebuje, no suchá pôda mu nerobí dobre. Intervaly polievania tak môžeme nastaviť na 2 až 3 zálievky týždenne. Počas leta môžeme intenzitu polievania zvýšiť.

Hnojenie

Pokiaľ do pôdy pridáme pred výsadbou kompost, muchovník bude mať dostatok živín na pár mesiacov. Raz ročne ho však môžeme trochu prihnojiť.

Strihanie

Pravidelný omladzovací rez patrí k neodmysliteľnej súčasti starostlivosti. Strihom ho zároveň trochu vytvarujeme a tým skrášlime jeho vzhľad.

Kde a ako sa pestuje exotická strelícia?

Viete, akú starostlivosť vyžaduje exotická strelícia? Ako často ju polievať a hnojiť? Odkiaľ k nám strelícia prišla? Kam ju umiestniť?

Strelícia

Zaujímavosť na záver…

Muchovník je v porovnaní s mnohými ovocnými kríkmi výnimočný aj tým, že plody na ňom vydržia dlhšiu dobu v nepoškodenom stave. Zbierať ich môžeme aj pár týždňov po dozrievaní bez obáv zo straty chuti alebo úbytku liečivých látok.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články