Pečeňovník

Pečeňovník: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 4. januára 2021 - 3296. zobrazení

Jaterník, pečeňová zelina či jatrová tráva, každý z týchto ľudových názvov označuje tú istú rastlinu. Reč je o trvácej byline oficiálne pomenovanej ako pečeňovník. Tá je už od čias našich predkov stabilným členom zoznamu liečivých rastlín a túto pozíciu si stráži dodnes.

Práve výdatné liečivé účinky sú dôvodom, pre ktorý sa pečeňovník stáva stredobodom záujmu tých, ktorí chcú riešiť rôzne tráviace a vylučovacie problémy prírodnou cestou. Nielen na tieto problémy je rastlina ako stvorená. Problémom je, že jej užívanie vo väčších množstvách môže byť rizikové, preto by konzumácia extraktov z pečeňovníka mala byť konzultovaná s lekárom. Potom sa stane skvelým výživovým doplnkom schopným pomôcť nášmu zdravotnému stavu.

Jaterník

Podľa čoho pečeňovník spoznáme?

  • Ide o trvácu bylinu, ktorá dorastá do výšky okolo 15 cm.
  • Stonka pečeňovníka rastie ako kratší šupinatý podzemok.
  • Typická je kožovitými listami, ktoré sa podobajú na pečeň.
  • Listy bývajú trojlaločné, rastú hneď po odkvitnutí rastliny.
  • Kvety sú zväčša modré až modrofialové, výnimočne biele.
  • Kvitnú od marca do apríla, otvárajú sa len počas slnečných dní.

Najčastejšie miesta výskytu byliny

Pečeňovník obľubuje podmienky typické pre mierne pásmo. Aj preto rastie v rôznych kútoch Európy. U nás sa ho vyskytuje o niečo menej, no v zmiešaných lesoch s dostatkom svetla oň núdza nebude. Obzvlášť, ak ide o miesta s vápenitým podkladom a trochu vlhším prostredím. Jeho zber vo voľnej prírode je však otázny. Pečeňovník patrí medzi vzácnejšie liečivé byliny, čo ho vo viacerých európskych krajinách spravilo chránenou rastlinou. V súčasnej dobe však nie je problém zakúpiť si semienka a vypestovať si ho ako peknú skalničku rovno na záhrade.

Pečeňovník v záhrade

Na účely liečenia sa zbierajú listy

Či už chceme prispieť k zlepšeniu svojho zdravotného stavu pečeňovníkom z voľnej prírody alebo zo záhrady, v oboch prípadoch sú na to vhodné jeho listy. Práve tie disponujú vysokým obsahom liečivých látok schopných účinkovať pri viacerých zdravotných ťažkostiach. Keďže dorastajú po odkvitnutí, prvé listy môžeme zbierať už v apríli. Mladé lístky sa lepšie spracujú do čaju alebo liečivých odvarov. Pred ich použitím je však potrebný správny spôsob sušenia. To by malo prebiehať v tieni, najlepšie na nejakom dobre vetranom mieste, no bez prievanu.

Ktoré liečivé látky pečeňovník obsahuje?

  • Nachádza sa v ňom množstvo trieslovín.
  • Známy je vysokým obsahom saponínov.
  • Obsahuje aj látku glykozid hepatrilobín.
  • V jeho zložení nechýba rada vitamínov.
Pečeňovník

Pri akých ťažkostiach pečeňovník pomáha?

Pri problémoch močového ústrojenstva

Čaj z pečeňovníka má skvelé močopudné účinky. Jeho pitie je vhodné napríklad pri zápaloch močových ciest alebo pri obličkových kameňoch.

Pri žlčníkových a pečeňových kolikách

Pečeňovník nerozpúšťa iba obličkové kamene. Podobnú úlohu plní aj pri tých žlčníkových. Zároveň pomáha tlmiť bolesti pri žlčníkových alebo pečeňových kolikách.

Pri zápaloch ďasien alebo ústnej dutiny

Vo forme kloktadla je vhodný aj pri problémoch s ďasnami a ústnou dutinou, či už ide o zápaly alebo silné opuchy.

Pri opuchoch, poraneniach a popáleninách

Odvary, tinktúry či iné extrakty z tejto byliny priaznivo pôsobia pri opuchoch aj na ostatných častiach tela. Takisto je nimi možné natierať miesta s popálenou alebo inak poranenou kožou.

Yzop lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Poznáte yzop lekársky? Viete, aké má yzop lekársky liečivé účinky? Ako si ho vypestovať doma? Aké formy spracovania yzopu sú obľúbené?

Yzop lekársky - Hyssopus officinalis

TIP na prípravu čaju z pečeňovníka

1 menšiu čajovú lyžičku vysušených listov necháme vylúhovať v hrnčeku s horúcou vodou. Lúhovať stačí, kým farba čaju nenaberie zelenkastý odtieň. Následne môžeme horúci čaj popíjať dvakrát až trikrát denne po dobu niekoľkých dní. Čaj nemusíme iba piť. Poslúžiť nám môže aj ako odvar vhodný na kloktanie pri problémoch so zubami, ďasnami alebo inými časťami úst.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články