Ako pestovať kaktusy

Ako správne pestovať kaktusy?

Redakcia - 2. augusta 2019 - 5907. zobrazení

Ľudia sa už od nepamäti venujú pestovaniu najrôznejších rastlín, plodín či drevín. Niektoré z nich si vyžadujú pravidelnú starostlivosť a potrebné „profesionálne“ zručnosti, aby kvitli a rozrástali sa, no existujú aj také druhy rastlín, o ktoré sa môžu starať aj ľudia bez potrebných zručností a skúseností. A presne to je prípad kaktusov… V dnešnom článku sa dozviete ako správne pestovať kaktusy, ako často ich polievať, kam ich umiesniť alebo kedy ich presádzať.

Pestujeme kaktusy…

Obľúbenými suchomilnými rastlinami sú pre veľké množstvo pestovateľov kaktusy, ktoré si mladí i starí obľúbili kvôli ich pestovateľskej nenáročnosti a jedinečným exotickým tvarom. V súčasnosti rozoznávame veľké množstvo rôznych rodov kaktusov a v rámci každého rodu môžeme hovoriť o viacerých druhoch a poddruhoch, ktoré sa odlišujú predovšetkým svojím vzrastom, celkovým tvarom, farbou či schopnosťou kvitnúť.

Kaktusy v kvetináči

Predtým než sa rozhodnete zaobstarať si do svojho interiéru prípadne exteriéru nejaké kaktusy, mali by ste si v prvom rade premyslieť, aké druhy by ste chceli pestovať. Nie všetky druhy kaktusov sa vyznačujú pestovateľskou nenáročnosťou, preto si výber konkrétnych druhov poriadne premyslite.

Náš TIP na kvalitnú zeminu pre kaktusy

Rašelina Soběslav

Agro substrát

Forestina substrát

Rašelina Soběslav
Hodnotenie

Cena: od 2.40 €

Agro substrát
Hodnotenie

Cena: od 1.70 €

Forestina substrát
Hodnotenie

Cena: od 2.89 €

Podľa čoho vyberať zeminu?

Najjednoduchším spôsobom ako vybrať tú najvhodnejšiu zeminu pre kaktusy je zavítať priamo do záhradkárstva, kde by ste bezproblémov mali nájsť špeciálny substrát určený práve na pestovanie kaktusov a sukulentov. My sme si pre vás, v tabuľke vyššie, pripravili výber osvedčených substrátov pre kaktusy, ktoré odporúčajú samotní pestovatelia.

Kvitnúce kaktusy farebné

Univerzálny substrát pre kaktusy si môžete vyrobiť aj sami. Ako prvé budete potrebovať kvalitnú záhradnú zmes, ako druhé hrubý piesok (niektorí pestovatelia kaktusov radšej používajú jemný štrk) a ako tretie budete potrebovať rašelinu, ktorá zvýši kyslosť celého substrátu. Pred samotným použitím podomácky vyrobeného univerzálneho substrátu sa ho odporúča sterilizovať, napríklad v mikrovlnke, čím sa zo substrátu odstránia škodcovia a rôzne semená burín.

Kam umiestniť tieto suchomilné rastlinky?

Kaktusy priam zbožňujú priame slnečné svetlo, práve preto sa ich odporúča umiestniť na miesto, kde budú mať dostatok svetla – či už to je niekde v záhrade, na terase, na balkóne alebo na parapete – nezabudnite však dodržať vzdialenosť menšiu ako 0,5 metra.

Kaktusy v črepníku

„Živé kamene“ alebo Lithopsy? Poznáte tieto jedinečné sukulenty?

Lithopsy sú jedinečné druhy sukulentov, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú kamene. Viete ako pestovať tieto „živé kamene“, resp. Lithopsy?

„Živé kamene“ alebo Lithopsy? Poznáte tieto jedinečné sukulenty?

Ako často polievať?

Pri kaktusoch a ich polievaní platí, že menej je niekedy viac. Ak kaktusy nepolejete aj niekoľko dní, nič sa im nestane, skôr naopak. V zimných mesiacoch a v najteplejších mesiacoch sa neodporúča kaktusy polievať vôbec. V zime to je z dôvodu tzv. „spánku“ kaktusov a v lete kvôli potenciálnej hrozbe ich hniloby.

Aloe Vera

Ak si kladiete otázku ako často polievať kaktusy, odpoveď na ňu nebude jednoznačná. Kaktusy, ktoré máte zasadené v kvetináči s priemerom 5 – 6 cm vám odporúčame polievať raz za týždeň. Tie, ktoré máte zasedené v kvetináči s priemerom približne 10 cm raz za tri až štyri týždne a nakoniec tie, ktoré máte zasadené v kvetináči s priemerom približne 20 cm trikrát až štyrikrát do roka.

Najlepšia na polievanie a rast kaktusov je dažďová voda, ktorá nie je chemicky upravená ako napr. klasická pitná voda. S polievaním kaktusov úzko súvisí aj ich hnojenie. Tak ako všetky rastliny, aj kaktusy môžete pohnojiť, no opäť len veľmi zriedka. Ideálne však dvakrát do roka. Prílišné hnojenie môže kaktusom spôsobiť ich tzv. nafúknutý vzhľad.

Kedy presádzať kaktusy?

Pokiaľ pestujete len jeden „mladý“ kaktus, odporúča sa ho presádzať maximálne raz za rok. V niektorých prípadoch to však vôbec nie je potrebné. Ak však pestujete viacero kaktusov, a to najmä tých „starších“, presádzať by ste ich mali maximálne raz za tri až štyri roky. Ako však zistiť kedy je kaktus potrebné presadiť? Rastlina vám to dá sama najavo, a to tak, že jej zo zeme začnú vytŕčať korene.

Kvitnúce kaktusy

Pri presádzaní kaktusov preto voľte vždy o niečo väčší črepník ako bol ten predchádzajúci. Kaktusy sú vďačnými rastlinami, ktoré vás neukrátia o veľké množstvo voľného času, no za to vám – pri istej starostlivosti o ne – budú skrášľovať váš interiér a krásne kvitnúť.

  • Kategórie

Podobné články