Ako pestovať kaktusy

Ako zvládnuť kompletnú starostlivosť o kaktusy?

Redakcia - 2. augusta 2019 - 20638. zobrazení

Dlhovekosť, minimálna starostlivosť, schopnosť zapadnúť do akéhokoľvek priestoru či ľahký spôsob pestovania, ktorý zvládnu aj začiatočníci. To sú len niektoré plusy, ktoré sa spájajú s pestovaním kaktusov. Tie môžu s nami ako verní domáci spoločníci prežiť nemalú časť života. Stačí im dopriať optimálne podmienky a občasnú opateru.

Pestovanie kaktusov na záhrade či v interiéri nie je žiadnou novinkou. Obľúbené suchomilné rastliny, ktorých väčšina je známa netypickou stavbou stonky a ostňami nahrádzajúcimi listy, majú aj v našich končinách dlhoročnú tradíciu. Už v minulosti sa pestovali kvôli dlhovekosti, nenáročnosti a najmä originálnemu vzhľadu. Táto kombinácia je dôvodom, prečo sú kaktusy také obľúbené aj po rokoch od ich príchodu do Európy, pričom v súčasnosti sa stále rozširuje ponuka pestovaných druhov a takisto poznatky o tom, ako sa o nich správne starať.

Prečo majú kaktusy miesto listov ostne?

Nie všetky kaktusy sú pichľavé. Druhov, ktoré si zachovali riadne zelené listy, je však úplné minimum. Týka sa to kaktusov, ktoré rastú v podmienkach s dostatkom vlahy, vďaka čomu nemuseli prejsť prirodzenou sukulenciou. Práve tá stojí za procesom premeny listov na ostne. Jej cieľom je prirodzená ochrana rastlín žijúcich v suchomilných podmienkach. Dochádza pri nej k zhrubnutiu stonky, ktorá sa stáva zásobárňou vody. Listy sa zároveň zmršťujú a tvrdnú, menia sa na pichliače, ktoré sú zároveň ochranou pred rôznymi druhmi živočíchov.

Kaktusy v kvetináči

Odkiaľ kaktusy prišli a kde sa pestujú?

Takúto premenu rastliny podstúpia len v horúcom a suchom prostredí, kde nie je skoro žiadna vlaha. V prevažnej väčšine prípadov ide o púšte, konkrétne tie americké, ktoré sú už niekoľko storočí prirodzeným domovom kaktusov. Malá hŕstka druhov má domov aj na Srí Lanke a na Madagaskare, no z doposiaľ známych viac ako 2000 druhov ide o zanedbateľnú časť. Aj preto si africké a ázijské kaktusy nezískali veľkú popularitu a na rozdiel od tých amerických ich nie je vídavať ani v interiéroch, do ktorých vnášajú exotiku, ani na záhradách, kde sa pestujú ako okrasné solitéry.

Podľa čoho si vyberať vhodné kaktusy?

Z vyše 2000 druhov sa do našich zemepisných šírok dostali desiatky z nich. Jednotlivé druhy sa líšia tvarom, veľkosťou, prípadne aj sfarbením. Typickým odlišujúcim znakom je aj vzhľad kvetu a vek rastliny, kedy rozkvitá. Iná môže byť aj starostlivosť, pričom niektorým druhom stačí iba občasná zálievka, iné si potrpia aj na hnojenie, zazimovanie či ďalšie malé práce. Pri výbere sa odporúča takisto zvážiť polohu kaktusu, najmä dosah svetla a vzdialenosť od iných rastlín. Zohľadnenie týchto faktorov nám pomôže nájsť správny druh vhodný do podmienok, ktoré máme pre nové kaktusy nachystané.

V akých podmienkach kaktusy pestovať?

Pôvod v amerických púšťach prinútil kaktusy zvyknúť si na drsnejšie podmienky. Vynikajúcu odolnosť a schopnosť prežiť si priniesli aj do Európy, kde im k úspešnému vypestovaniu veľa netreba. Vystačia si s dostatkom svetla, vhodnou teplotou a pôdou, ktorá im bude pripomínať domov.

Svetlo

Čím viac svetla, tým lepšie sa kaktusu darí. Aj preto ho môžeme bez obáv umiestniť na priame slnko. V interiéri ocení polohu rovno na parapete, na záhrade zas otvorené slnečné stanovište, kde mu nebudú tieniť iné rastliny.

Teplota

Púštny pôvod prispôsobil kaktusy aj na extrémne horúčavy. Mnohé druhy obľubujú teploty od 25 do 30 °C, no bez problémov sa im bude dariť aj pri teplotách okolo 18 až 20 °C. V zime dokonca vydržia aj pri 7 až 12 °C, no potrebovať budú dostatok svetla. Preto by sme ich mali dať zazimovať v zimnej záhrade alebo vo viac presvetlenej miestnosti.

Substrát

Správna pôda je pre zdravý rast kaktusov rovnako dôležitá ako svetlo či teplota. Domáce púštne podmienky im pripomenie zmes rašeliny a záhradného substrátu s pieskom a štrkom, prípadne špeciálny substrát určený na pestovanie sukulentov. Ten disponuje dobrou priepustnosťou a zároveň obsahuje organické živiny, ktoré budú dlhší čas vyživovať korene kaktusu.

Náš TIP na kvalitnú zeminu pre kaktusy

Rašelina Soběslav

Agro substrát

Forestina substrát

Rašelina Soběslav
Hodnotenie

Cena: od 2.40 €

Agro substrát
Hodnotenie

Cena: od 1.70 €

Forestina substrát
Hodnotenie

Cena: od 2.89 €

Ako často sa odporúča kaktusy polievať?

Dôraz na využitie čo najpriepustnejšej pôdy sa kladie kvôli tomu, aby si kaktus udržal vlahu čo najdlhší čas. V takom prípade ho stačí poliať raz za 2 až 3 týždne. Pri mladších jedincoch menších druhov môžeme počas vegetačného obdobia polievať častejšie, najviac však raz za týždeň. V zime zálievku úplne obmedzíme. Kaktusy pri nižších teplotách mimo vegetačného obdobia vodu vôbec nepotrebujú.

Kvitnúce kaktusy

Je nutné kaktusy pestované doma hnojiť?

Občasné hnojenie sa odporúča, no iba v prípade, ak použijeme správne hnojivo. To by nemalo obsahovať príliš veľa dusíka a ideálne bude, ak použijeme prípravok v tekutej forme. Ďalšou možnosťou je aj hnojivo v podobe granulátu, z ktorého sa živiny uvoľňujú do pôdy postupne. Tým nehrozí presýtenie minerálmi, ktoré by mohlo viesť k hnilobe. Hnojiť týmito hnojivami stačí raz za 3 až 6 mesiacov s výnimkou zimného oddychu. Dodané živiny tak podporia rast a umožnia kaktusu rýchlejšie rozkvitnúť.

Kaktusy v črepníku

Presádzanie a zazimovanie kaktusov

Ak sa chceme vyhnúť presádzaniu, ktoré kaktusy vôbec nemajú radi, musíme vsadiť na malé trpasličie odrody, ktoré rastú len do výšky niekoľkých centimetrov. Pri tých väčších druhoch sa tomuto kroku nevyhneme. Najlepšou dobou na presádzanie je jar, kedy štartuje vegetačné obdobie a presadený kaktus sa tak dokáže skôr uchytiť. V novom kvetináči nezabudnime na drenážne otvory na spodnej strane, ktorými bude odtekať prebytočná voda po polievaní. Tým uchránime korene pred hnilobou.

Ďalšou činnosťou, ktorá nie je vždy potrebná, je zazimovanie. To treba vykonať pri druhoch pestovaných na záhrade, ktoré neznášajú zimu a mrazy. Odolnejšie kaktusy môžeme nechať v pivnici, ktorá má okno, cez ktoré na zazimované rastliny prúdi svetlo. Teplomilnejšie druhy si budú vyžadovať premiestnenie do interiéru, kde je teplota o niečo vyššia. Doma budú mať takisto viac svetla, vďaka čomu zvládnu prečkať zimu bez väčších problémov.

Aloe Vera

2 spôsoby rozmnožovania kaktusov

1. Generatívne (semenami)

Množenie pomocou semien je o niečo zdĺhavejšie. Semienka sa nasypú do pripraveného substrátu, ktorý by mal byť mierne omočený. Následne sa zahrabú zeminou a za udržiavania mierne zvlhčeného substrátu budeme vyčkávať, kým z nich nevzídu mladé jedince.

2. Vegetatívne (odrezkami)

Pri vegetatívnom rozmnožovaní stačí zapichnúť bočné odrezky materskej rastliny do substrátu v pripravenom kvetináči. Ten má byť navlhčený, no nie veľmi premočený. Následne nie je nutná žiadna starostlivosť, iba vyčkávanie, kým sa tieto výhonky nezakorenia.

Kvitnúce kaktusy

Aké ochorenia a škodcovia napádajú kaktusy?

Ochorenia sa kaktusom zvyknú vyhýbať. Častejším problémom býva iba hniloba koreňov. Tej môžeme predchádzať vyššie spomenutými drenážnymi otvormi na spodnej strane kvetináča či používaním správneho druhu hnojiva v optimálnych dávkach. Pomerne väčším rizikom býva prítomnosť škodcov, ktoré zvyknú kaktusy napádať. Problémy spôsobujú najmä drobné vošky a roztoče. V obidvoch prípadoch sa ich dokážeme zbaviť pomocou špeciálnych insekticídov, ktoré sa predávajú vo forme postrekov alebo mydiel.

Ako pestovať kalanchoe v interiéri?

Poznáte izbovú rastlinu s názvom kalanchoe? Akú starostlivosť si vyžaduje táto exotická izbová rastlina? Aké druhy kalanchoe poznáme?

Kvitnúce kalanchoe

Pestovanie kaktusov nevyžaduje žiadne iné kroky. Starostlivosť o týchto exotických elegánov tak zvládne úplne každý vrátane začiatočníkov. Nezaberie to príliš veľa času a už vôbec nás to neoberie o veľa peňazí. Odmenou za to bude trvácnosť, dobrý pocit z pestovania aj estetické oživenie priestoru.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články