AKtívny dom v Kanade

Plánovanie stavby rodinných domov a rozhodnutia, ktoré musíte spraviť

Reklamný článok - 7. septembra 2019 - 2065. zobrazení

Vysoké ceny hypotekárnych úverov zbrzdili realitný trh. Záujem je však naďalej veľký a developeri nestíhajú stavbu nových bytových domov najmä vo veľkých krajských mestách a v Bratislave.

Ak ale neplánujete bývanie v meste, ale zvažujete stavbu vlastného rodinného domu na vlastnú päsť, musíte počítať s neskorším dokončením ako v prípade keby ste si dali postaviť rodinný dom na kľúč. Pri stavbe na vlastnú päsť však dokážete ušetriť najmä na pracovnej sile.

Výber kvalitných tehál

Akonáhle už budete mať položenú základovú dosku, bude potrebné nakúpiť dostatočné množstvo tehál. Pri výbere kvalitných tehál však musíte hľadieť nielen na ceny, ale hlavne na to, aký energetický štandard (tepelnoizolačné parametre) požadujete a na komplexnosť murovacieho systému. Nehľaďte len na ceny tehál. Pri výbere treba zohľadňovať aj oveľa dôležitejšie parametre.

Tehla

Výhodou pre vás bude, ak v cene tehál bude započítaná aj cena spojiva (malta, murovacia pena, zakladacia malta). Odporúčame vám preto vyhľadávať také stavebniny, ktoré majú v cene tehál započítanú aj cenu spojiva. Základom dobrej stavby sú najkvalitnejšie tehly, preto nepodceňujte ich výber a nechajte si poradiť od skúsených.

Hydroizolácia strechy

Pri plánovaní stavby je potrebné okrem výberu muriva zvážiť aj možnú hydroizoláciu strechy. Účinná hydroizolácia strechy dokáže váš nový domov ochrániť pred množstvom problémov spojených s prenikajúcou vlhkosťou a plesňami.

Plechová strešná krytina

Strecha ako najvrchnejšia časť stavby by mala byť chránená nielen výberom kvalitnej strešnej krytiny, ale aj hydroizolačným náterom, ktorý má chrániť pred prenikaním vlhkosti. Je len na vás, ako sa rozhodnete. Dôležité však je, aby ste hydroizolačný náter zrealizovali hneď pri osadení strešnej krytiny.

Orientácia izieb na svetové strany

Pri plánovaní a projektovaní domu by ste mali zvážiť aj orientáciu na svetové strany. Každý má iné predstavy. Niekto sa rád zobúdza so slnkom v spálni, niekto radšej bez neho. Pri projektovaní teda zvážte, ako budete mať orientovanú predovšetkým spálňu a obývačku. Pre obývačku je najvhodnejšia západná, resp. juhozápadná strana, ktorá vám poskytne dostatok svetla hlavne v popoludňajších hodinách a večer. Spálňa by mala byť orientovaná ideálne na sever.

  • Kategórie

Podobné články