Postrehli ste doma počas zimy nedostatok denného svetla? Máme pre vás riešenie!

Postrehli ste doma počas zimy nedostatok denného svetla? Máme pre vás riešenie!

Reklamný článok - 20. februára 2018 - 5483. zobrazení

Zima je na jednej strane krásne ročné obdobie, v ideálnych podmienkach plné snehu a mrazivej romantiky. Na druhej strane so sebou nesie istú nevýhodu – krátke dni. Viac tmy ako denného svetla môže nepriaznivo vplývať na našu psychiku.
Denné svetlo je kľúčovým faktorom v živote každého z nás, i keď si to často neuvedomujeme. Spolu s viacerými faktormi, ako je pravidelné vetranie, tepelný komfort, či pestrá strava s obsahom zeleniny a ovocia, ovplyvňuje kvalitu prostredia, v ktorom žijeme.
okno

Prirodzené svetlo pre správne fungovanie vnútorných hodín človeka

Dostatok denného svetla významne ovplyvňuje naše biologické hodiny. Človek sa s ním stotožňuje a vďaka nemu telo funguje a reaguje vyrovnanejšie. Pre väčší komfort a zvýšenie kvality vnútorného prostredia postačí, ak do interiéru pozveme prírodu a dovolíme jej, aby udávala rytmus. Práve preto by v každej miestnosti malo byť okno, ktoré život ľudí automaticky prepája s vonkajším prostredím. V prípade priestorov pod strechou existuje riešenie aj pre miestnosti, kam okno, či už fasádne alebo strešné, umiestniť nemožno. Ním je svetlovod.

Prirodzené svetlo pre správne fungovanie vnútorných hodín človeka

Umelé svetlo verzus prirodzené svetlo

Neodškriepiteľným faktom je, že umelé svetlo nikdy nenahradí prirodzené. Každý deň treba plne využiť potenciál denného svetla, ktoré do interiéru prichádza a je zadarmo. Jeho dostatok veľmi pozitívne vplýva na psychiku človeka. Veď si len predstavte – však vás ráno teší, keď vidíte, že svieti slnko? Rovnako si ho treba užívať a využívať ho, či už sme v práci, na prechádzke, alebo si doma čítame knihu a varíme. Ak neustále počas dňa zapíname svietidlá a dosvetľujeme miestnosti, niekde je problém – ten vie v prípade rodinných domov jednoducho a efektívne vyriešiť svetlovod.

málo svetla

Denné svetlo tam, kde doteraz nebolo

V každom dome sa nachádzajú priestory, ktorých hodnota býva niekedy podceňovaná – chodba, predsieň, šatník alebo kúpeľňa – a zvyčajne sú lokalizované uprostred dispozície. Z tohto dôvodu do nich nemožno denné svetlo dostať len tak. Svetlovody sú riešením, ktoré ho cez strechu dokáže priviesť do interiéru. Zároveň ním presvetlí tieto miestnosti až do takej miery, aby počas dní a jasných nocí dokázali fungovať bez využívania umelých zdrojov svetla. Tento spôsob presvetlenia, ktorý spája dizajn s funkčnosťou, možno využiť aj v prípade veľkých obytných miestností, keďže denné svetlo prichádzajúce cez fasádu je schopné dosiahnuť najďalej 3,5 metra od okna. Správne umiestnený svetlovod je zaujímavým doplnkom aj tmavších častí obytných miestností, napríklad obývačky.

Denné svetlo tam, kde doteraz nebolo

TIP: Ako zistíte, že svetelné podmienky vo vašom dome sú nevyhovujúce?

Prvým jasným znakom, že by ste doma potrebovali viac denného svetla, je pravidelné využívanie umelého svetla počas dňa. Keď chcete jeho množstvo zmerať postačí, ak si stiahnete aplikáciu určenú pre smartfóny a tablety LUXMETER. Keď ju nainštalujete a spustíte, prejdite sa jednotlivými miestnosťami – aplikácia okamžite zmeria intenzitu osvetlenia. Telefón vtedy treba držať displejom nahor.
luxmeter
Aplikácia ukáže, pre aký priestor sa dané presvetlenie hodí a aké sú odporúčané hodnoty pre konkrétnu miestnosť. Aktuálne nameraný výsledok možno na obrazovke zastaviť pomocou tlačidla „pause“, ďalšie meranie sa spustí pri stlačení „play“. Aplikácia meria a zobrazuje orientačné hodnoty intenzity osvetlenia v luxoch. Aplikácia je k dispozícii v Google Play a v App Store.
Inštalácia svetlovodu: čo pri nej netreba podceniť?
Ing. arch. Klára Bukolská, spoločnosť VELUX. Svetlovody privádzajú denné svetlo na také miesta v dome, kam nie je možné umiestniť žiadny typ okien a zároveň dokážu dosvetliť tmavé časti veľkých miestností. Investori si niekedy neuvedomujú, že neustály prístup denného svetla nielen že skvalitňuje vnútorné prostredie, ale zároveň aj šetrí elektrickú energiu a v konečnom dôsledku tak pomáha šetriť financie.

Inštalácia svetlovodu

Pri inštalácii svetlovodu sa treba zamyslieť nad jeho umiestnením. Ak má priniesť svetlo do stredu dispozície, odporúčame ho umiestniť čo najbližšie ku hrebeňu strechy. Svetlovod sa skladá z troch častí: na streche je umiestnený štvorcový osadzovací rám, následne podhľadom prechádza pevný vysokoodrazivý tubus a v interiéri je ukončený stropným difúzorom, ktorý zabezpečuje rovnomerný rozptyl svetla v miestnosti. Odrazivosť tubusu je na úrovni 98 %, čo umožňuje takmer všetkým slnečným lúčom vojsť do interiéru. A dokonca, aj počas zamračených zimných dní je interiér osvetlený intenzitou tradičnej 60 W žiarovky.
Zdroj/foto: VELUX

  • Kategórie

Podobné články