Laminátové podlahy

Rozmýšľate, či dať zelenú laminátovej podlahe? Toto z nej robí skvelého kandidáta

Reklamný článok - 29. augusta 2022 - 983. zobrazení

Laminátové podlahy prišli na trh ako lacnejšie a na údržbu nenáročná náhrada drevených podláh. Tieto hlavné výhody z nich urobili najobľúbenejšiu podlahovú krytinu u nás.

Laminát je v porovnaní s drevom tvrdšia a pocitovo chladnejšia podlahová krytina. S tým súvisí vyššia miera kročajového hluku, takže neváhajte s využitím zvukovej izolácie a v panelovom dome presvedčte aj obyvateľov nad vami o dôležitosti odhlučnenia plávajúcej laminátovej podlahy pre zachovanie harmonických vzťahov. Často sa na odhlučnenie zabúda a je to škoda.

Zloženie materiálu a výroba

Základom je vysoko zhustená drevovláknitá doska, tzv. *HDF doska, na ktorej je na zabezpečenie stability zrubovej strany prilepená smreková vrstva, niekedy ešte doplnená o 1-2 mm hrubú tlmiacu podložku. Z vrchnej strany je na HDF dosku prilepený dekoračný papier s naneseným vzorom. Najobľúbenejšími vzormi sú textúry rôznych druhov drevín, natlačiť je však možné v podstate čokoľvek. Kvalita tlače a vierohodnosť vzorov veľmi pokročila. Proti poškodeniu je papier chránený melamínovou fóliou, ktorá je prípadne ešte v kombinácii s protioterovou vrstvou. Melamínový film má tiež poskytovať určitú UV ochranu pred vyblednutím fototlače. Na oteruvzdornosti a stálosti farieb potom najlepšie spoznáte kvalitu podlahy, akú ste zaobstarali. Hrúbka podlahy sa pohybuje v rozmedzí 6-9 mm.

*HDF doska (High Density Fibreboard) je tvrdá drevovláknitá doska s vysokou hustotou vlákien (>800 kg/m³) ihličnatých drevín, ktoré sa za vysokého tlaku a teploty spája syntetickým lepidlom. Vyznačuje sa dobrou pevnosťou a vysokou tvarovou stálosťou.

Vlastnosti

Prednosťami laminátových podláh sú ľahká údržba, prijateľná cena, rýchla a jednoduchá pokládka, vhodnosť pre podlahové vykurovanie, odolnosť na tlak (nábytok by nemal zanechať v podlahe stopy), odolnosť voči škvrnám. Nevýhodou je neekologickosť, nemožnosť podlahu renovovať, náchylnosť k poškriabaniu, obmedzená farebná stálosť, hlučnosť, kratšia životnosť. Niektorí výrobcovia a predajcovia laminátových podláh hlásajú ekologičnosťou a zdravotnou nezávadnosťou nimi predávaných výrobkov. Použitie syntetických lepidiel však vylúčiť nemôžu a zloženie melamínovej fólie je spomenuté vyššie. Ak máte laminátovú podlahu je dobré nezabúdať často vetrať.

Čo sa k čomu hodí / nehodí?

Najobľúbenejšími vzormi laminátových podláh sú bezpochyby napodobeniny prírodných materiálov. Či sú krásne alebo nie, je vecou osobného vkusu. Podlaha však spoločne so zariadením bytu vytvára celok, ktorý už môžeme vnímať ako harmonický či menej… alebo ako päsť na oko. Zlatým pravidlom pre laminátové (a iné podlahoviny s imitáciou prírodných vzorov) je nekombinovať ich s nábytkom z masívneho dreva a nemať ich vzornom poli s akýmkoľvek prírodným materiálom (napr. kamenné obloženie krbu). K laminátu s prírodným dekorom odporúčame jednofarebný nábytok bez akejkoľvek imitácie – v kontraste s ním sa zdôrazní prírodný dekor podlahy a bude vyzerať vierohodnejšie. Umelé podlahy s „priznanou“ textúrou (vzor vychádza z ich štruktúry, nepredstiera niečo iné) môžu naopak zaujímavo doplniť vybavenie z prírodných materiálov (dreva, kameňa, kovu).

Údržba a čistenie

Vďaka uzavretému povrchu je údržba a čistenie jednoduché. Laminátovú podlahu stačí povysávať, prípadne zotrieť vlhkým mopom s bežným čistiacim prostriedkom na podlahy. Povrch je proti bežným prostriedkom na čistenie odolný. Nepoužívajte na podlahu čistiace prostriedky s obsahom brúsnych častíc – laminát nie je odolný proti poškriabaniu. Na laminát tiež nepatria vosky ani leštidlá – vytvárajú nepekný matný film.

Cena a pokládka

Laminátové podlahy sa pokladajú plávajúcim spôsobom, tzn. na vhodnú izolačnú podložku. Jednotlivé dielce sa spájajú na suchý zámok. Jedná sa o suchý spoj (dielce sa nelepia, len sa do seba zaklapnú), ktorý zjednodušuje a zrýchľuje pokládku a na podlahu môžete ihneď po položení nasťahovať nábytok. Cenové rozpätie je široké rovnako ako kvalita laminátových podláh. Ak vyberáte v nižšej cenovej hladine, pripravte sa na to, že sa podlaha veľmi rýchlo opotrebuje. Laminát všeobecne nie je príliš oteruvzdorný, lacný typ však zájde veľmi rýchlo, zvlášť pokiaľ máte doma psa, mačku alebo občas prechádzate v topánkach. UV filter v povrchovej vrstve tiež nie je príliš účinný, preto farby skôr vyblednú. Samotná ochranná povrchová vrstva by mala byť hrubá aspoň 0,2 mm – pri lacnom lamináte zvlášť napnite zrak a niekoľkokrát sa predajcu opýtajte, či je to skutočne tak. Ak vyberáte z hornej cenovej hladiny, môžete sa okrem vierohodnejších textúr a kvalitnejšej fototlače dočkať tiež nepomerne dlhšej životnosti a účinnejšej UV ochrany.

Zdroj obrázku: Alexndr K / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články