Roztoče

Ako čo najúčinnejšie zlikvidujeme roztoče?

Redakcia - 13. marca 2021 - 4064. zobrazení

Škodcovia nemusia byť veľkí, otravní ani jedovatí, aby nám vedeli znepríjemniť život. Príkladom sú roztoče, ktorým sa to darí bez toho, aby na seba upozorňovali veľkosťou, lozením, lietaním alebo inými spôsobmi, ktoré ich ľahko odhalia. O to náročnejšie bude zbaviť sa ich, no pomocou niekoľkých osvedčených trikov sa nám to nakoniec podarí.

Domácnosti, v ktorých by sa nezdržiavali roztoče, sú skôr svetlou výnimkou. Tieto drobné, voľným okom takmer neviditeľné pavúkovce si totiž nájdu cestu do akýchkoľvek príbytkov. Lákajú ich najmä textílie, matrace či plyšové materiály, z ktorých si robia nový trvalý pobyt. Pokiaľ im ešte praje aj vnútorná mikroklíma v domácnosti, dôvodov na usadenie majú hneď niekoľko.

Čo sú roztoče a prečo sú škodlivé?

  • Jedná sa o malé pavúkovce s veľkosťou 2 až 3 mm.
  • Ich telo býva tvorené klieštikmi a 8 malými nohami.
  • Na ľudí neútočia, škodia im prítomnosťou alergénov.
  • Alergénom sú ich výkaly, ktoré po sebe zanechávajú.
  • Alergénom môžu byť aj odhodené telesné schránky.

Kde sa roztoče najradšej usídľujú?

Miest, ktoré roztočom ponúkajú vhodné podmienky na pobyt v našej domácnosti, môže byť viac naraz. Priťahujú ich najmä miesta, kde je čo najviac ľudských pachov alebo odumretých zvyškov kože. Práve tá je jedným z hlavných zdrojov potravy, kvôli ktorej sa zvyknú zahĺbiť do matracov. Rovnako vyhľadávajú aj deky, vankúše alebo iné textílie, ktoré sú pre nich dosť dobrým útočiskom. Zabudnúť nesmieme ani na koberce, kde sa ich môže nachádzať niekoľko desiatok tisíc. Okrem týchto miest sa radi ukryjú aj v iných chlpatých a plyšových povrchoch, napríklad na sedačke, v čalúnení stoličiek či dokonca v plyšových hračkách.

Aké podmienky roztočom vyhovujú?

K rýchlejšiemu udomácneniu a následnému rozmnožovaniu roztočov prispievajú aj vhodné podmienky. Tie sa týkajú ideálnej vlhkosti a teploty v miestnosti, kde sa roztoče zdržiavajú.

Vlhkosť

Ak si roztoče môžu vyberať medzi suchším a vlhkejším prostredím, jednoznačne vsadia na priestor s vyššou vlhkosťou. Optimálna pre ich život je 70 až 80 % vlhkosť v danej miestnosti.

Teplota

Okrem vyššej vlhkosti takisto uprednostnia aj vyššiu teplotu. Nie náhodou sú dosť aktívne najmä v lete, kedy je interiér prehriaty. Bez väčších problémov však dokážu prežiť aj v zime. Stačí, ak sa usídlia blízko radiátorov, ktoré im zaistia dostatočné teplo.

Bezvetrie

Okrem pretrvávajúceho sucha a chladu je pre roztoče nebezpečný aj prievan. S tým sa ale v bytoch a v domoch nestretávajú, nakoľko prievan škodí aj ľuďom a izbovým rastlinám.

Prítmie

Nie náhodou sa roztoče ukrývajú hlboko v matracoch, v dekách alebo v kobercoch. Tým sa neukrývajú iba pred človekom, ale takisto pred svetlom. Čím viac svetla, tým vyššia šanca, že roztoče neprežijú.

Škodcovia útočia hlavne počas noci

S vyhľadávaním prítmia súvisí aj životný cyklus týchto škodcov. Pred svetlom sa ukrývajú hlavne kvôli tomu, že sa jedná o tvory aktívne počas noci. Práve vtedy vyliezajú zo svojich úkrytov a začínajú loziť po povrchu matracov, diek či kobercov, aby na nich našli potrebnú potravu. V tichosti a nerušene, keď obyvatelia domácnosti spia, si po týchto povrchoch lozia a živia sa odumretými bunkami z ľudskej kože. Po ukončení kŕmenia po sebe zanechajú trus, zhodia zo seba časť telesných schránok a s príchodom rána opäť zalezú do úkrytov.

Ako spoznáme, že máme doma roztoče?

Nočné vyčíňanie roztočov po sebe nezanecháva žiadne viditeľné dôkazy. Ich výkaly a časti zhodených telesných schránok sú príliš malé na to, aby sme ich dokázali zahliadnuť voľným okom. O prítomnosti malých škodcov sa tak dozvieme skôr fyzickými príznakmi, ktoré trápia najmä alergikov. Tí sú citliví na alergény v bielkovinách, ktoré v hojnom množstve obsahujú spomínané výkaly a telesné schránky. Kontakt s nimi, či vo forme priameho dotyku s kožou alebo vdýchnutím týchto čiastočiek, následne spúšťa rôzne alergické reakcie.

Možné alergické reakcie na roztoče

  • Pretrvávajúce slzenie očí.
  • Zápaly očných spojiviek.
  • Podráždenie nosnej sliznice.
  • Miernejšie bolesti hlavy.
  • Dýchavičnosť až astma.
  • Reakcie podobné nádche.
  • Vznik vyrážok a ekzémov.

Ako zlikvidovať ploštice?

Viete, ako účinne zlikvidovať ploštice? Ako spoznať štípance od ploštíc? Kde sa ploštice v bytoch a rodinných domoch najčastejšie vyskytujú?

Ploštica posteľná

Účinné triky na likvidáciu roztočov

Skôr, než začneme siahať po vybraných trikoch, mali by sme vytvoriť podmienky, ktoré sú pre roztoče neznesiteľné. S dostatkom denného svetla problém nebude, to zrejme uvíta každý majiteľ bytu. Problémom môže byť skôr teplota a vlhkosť vzduchu. Interiérová teplota okolo 15 °C, pri ktorej roztoče nevydržia, citeľne zníži komfort.

Vlhkosť vzduchu pod 50 %, ktorá je pre týchto škodcov smrteľne nebezpečná, takisto nie je pre niektorých ľudí najvhodnejšia. V snahe zlikvidovať roztoče sa tak odporúča aspoň priblížiť k týmto hodnotám a následne to skombinovať s niekoľkými účinnými metódami likvidácie.

Vetrajte periny na čerstvom vzduchu

Jednoduchý tip, ktorý nič nestojí a nezaberie veľa času. Stačí dať periny každé ráno na balkón alebo na terasu a nechať ich poriadne prevetrať. Čerstvý vzduch s prievanom týmto škodcom vôbec nerobí dobre. Nehovoriac o tom, ak ich dáte na čerstvý vzduch počas mrazu, ktorý roztoče okamžite zabije. Navyše, periny a vankúše sa vyvetrajú od potu, čím budú menej priťahovať škodcov, ktorí ostali v izbe.

Periny a vankúše pravidelne perte

Čo nezničí čerstvý vzduch, to dokoná práčka. Občasné pranie pri teplote 60 °C je vôbec jedným z najúčinnejších trikov, ako sa týchto škodcov úplne zbaviť. Likvidácia prostredníctvom prania pri vyššej teplote nie je účinná iba v prípade perín a vankúšov. Pravidelne prať môžeme aj deky alebo iné textílie, do ktorých sa roztoče bežne zavŕtavajú.

Posypte koberec sódou bikarbónou

Nie každý bytový doplnok, kde sa roztoče ukrývajú, je možné prať. Týka sa to najmä veľkých kobercov, ktoré je potrebné ošetrovať celkom inak. Vynikajúce účinky prináša sóda bikarbóna, ktorá pôsobí ako prirodzený odpudzovač. Stačí posypať bielym práškom vlasy koberca a nechať ju tam nejaký čas pôsobiť. Uvoľnené látky zo sódy roztoče vypudia z úkrytov a prinútia ich povyliezať na povrch koberca. Potom stačí koberec povysávať aj s tisíckami roztočov.

Aplikujte na povrchy eukalyptový olej

Časť roztočov sa môže zdržiavať aj na hladkých povrchoch. Tých sa zbavíme pri utieraní prachu. V tomto prípade je vhodné použiť navlhčenú handričku, aby sme prach aj s roztočmi pri utieraní daného povrchu nerozvírili. Na handričku sa oplatí aplikovať trochu eukalyptového oleja, ktorého silná esenciálna vôňa je pre roztoče silne odpudivá. Kým bude táto aróma na povrchu pôsobiť, šanca prítomnosti roztočov na ňom je minimálna.

Kúpte si antialergické matrace a poťahy

S roztočmi dokážeme skoncovať aj výmenou matracov a poťahov na sedačky za nové. V predaji sú rôzne produkty so špeciálnou úpravou proti týmto škodcom. Tie obsahujú kombináciu materiálov, ktoré roztočom zabránia prejsť pod povrch. Zároveň sú vyrábané tak, aby boli chránené pred vznikom plesní aj pred šírením rôznych iných mikroorganizmov.

Antibakteriálny vysávač na roztoče a baktérie

Pravidelné zásahy proti roztočom sú potrebné kvôli ich extrémne rýchlemu rozmnožovaniu. Pri zanedbaní týchto ochranných trikov a prevencie spojenej s udržiavaním správnej teploty aj vlhkosti vzduchu v dostatočne vetranom a osvetlenom priestore sa ich množstvo dokáže už po pár týždňoch rozšíriť na státisíce jedincov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články