Rustikálny štýl – nič pre milovníkov futurizmu a umelého gýču

Redakcia - 5. marca 2018 - 3692. zobrazení

Čo byt, to iný dizajn. Čo majiteľ, to iný interiér. Originalita a autentické zariadenie domácnosti je blízke nám všetkým, no napriek tomu sa často nechávame inšpirovať zaužívanými štýlmi, napríklad aj tým rustikálnym.

Kto zatúžil po interiéri zariadenom v rustikálnom štýle, ten nebude vyznávačom moderných až futuristických trendov. Základom tohto smeru je klasika, dôraz na živé prírodné materiály a spolupráca s vidieckym štýlom doplneným o vintage prvky. Jednoducho povedané, fanúšikom rustikálnych príbytkov sa páčia duchaplné príbytky, ktoré sú presným opakom umelého gýču.

Návrat do minulosti

Návrat do minulosti v znamení klasiky

Elegancia rustikálneho štýlu pramení z klasiky, ktorá ovláda celé interiéry zariadené v tomto duchu. Charakteristický je návrat do minulosti, s ktorým sa spája prikladanie dôrazu na staré predmety dýchajúce históriou a vidiekom. Jedinými modernými prvkami v týchto príbytkoch sú spotrebiče, no aj tie sa často vyberajú s citom pre klasiku.

V hlavnej úlohe prírodné materiály

Milovníci rustikálneho štýlu si svoje príbytky nevedia predstaviť bez prírodných materiálov, najmä dreva. Okrem podláh a masívneho nábytku využívajú aj drevené doplnky či drevené kuchynské náradie. Prítomnosť prírodných materiálov sa však prejavuje ešte hojnejšie, a to v podobe uplatnenia rôznych textílií, koží aj kovových dekorácií.

Milovníci rustikálneho štýlu

Tipy pre zariadenie domácnosti v rustikálnom štýle:

– pri rustikálnom štýle si môžete dovoliť „recyklovať“ starý nábytok, textílie aj dekorácie

– v rámci voľby textílií sa môžete poobzerať po starej vrecovine alebo tkaných kobercoch

– pri výbere motívov vsádzajte na jednoduché a stručné vzory s prevažne ľudovou tematikou

– drevo v týchto interiéroch vynikne najviac, ak je využité v surovom neopracovanom stave

zariadenie domácnosti v rustikálnom štýle

Rustikálny smer síce môže kombinovať viacero štýlov, no striktne odmieta futuristické prvky spojené s umelými doplnkami a prehnane gýčovými dekoráciami. Príbytky zariadené v tomto štýle nám pripomínajú skôr život spred niekoľkých desaťročí s výrazným vplyvom vidieckeho prostredia. Práve to ich v dnešnej dobe plnej gýču robí výnimočnými a stále viac žiadanými.

Text: Róbert Bosák    Foto: Westwing

  • Kategórie

Podobné články