Ľudová architektúra

Po stopách ľudovej architektúry…

Redakcia - 21. januára 2020 - 5369. zobrazení

Zapísala sa do sŕdc domácich, patrí k pokladom UNESCO a chodia ju obdivovať turisti až z Japonska. Ľudová architektúra je stále vrcholom domácej kultúry a aj v 21. storočí má čo ponúknuť.

Malé domy pomaľované tradičnými vzormi, skromné drevené kostolíky a praktické budovy na hospodárske účely. Práve tieto objekty sa starajú o jedno z našich najcennejších dedičstiev a delia sa oň s tisíckami zvedavých turistov. Aj keď ich príchod na scénu sa v závislosti od jednotlivých regiónov datuje rôzne, spája ich spoločná história, po ktorej stopách kráčame dodnes…

Historické drevené kostolíky

Ľudová architektúra - drevený kostol

Tie najstaršie kostolíky sú tu už niekoľko storočí, a to práve vďaka špeciálnemu spracovaniu dreva, ktoré môže za ich dlhovekosť. Nájdeme ich v mnohých dedinkách od severovýchodu Slovenska až po Oravu a Liptov. Väčšina z nich je navyše zapísaná v zozname UNESCO. Ľudová architektúra na Slovensku je väčšinou spájaná práve s týmito drevenými historickými kostolíkmi.

Ľudová architektúra a dreveno-hlinené chalúpky

Ak si chcete predstaviť rozprávkové perníkové chalúpky, môžete začať s vizualizáciou ľudových domčekov z dreva a hliny. Malé drevené okenice, skromné izbičky a dekoratívne pomaľované fasády sú typické pre domčeky, ktoré sú briliantom historickej architektúry. Ľudová architektúra bola na Slovensku skutočne výnimočná.

Chalúpka - ľudová architektúra

Tancujúci dom, turistická atrakcia a moderná ikona Prahy

Viete, akú symboliku má Tancujúci dom v Prahe? Aká je jeho história? Prečo je Tancujúci dom sprájaný s osobou Václava Havla?

Tancujúci dom v Prahe

Historické hospodárske budovy

Ľudová architektúra, to nie sú len domy a kostoly. Jej súčasťou sú aj hospodárske budovy ako mlyny, humná, salaše či sýpky. Najvyužívanejšími materiálmi boli opäť hlina a drevo, ktoré boli schopné zvládnuť pracovné nároky vtedajšej doby.

Hospodárska budova

Zážitok z pohľadu na krásu ľudovej architektúry na Slovensku nenahradia ani tisícky slov. Jej charakter pochopíte až pri osobnej návšteve, kde pocítite, ako žili naši predkovia. Najlepšie je, že sa nachádza v lákavých kútoch Slovenska, takže to môžete spojiť s dobrou dovolenkou.

Text: Róbert Bosák      Zdroj foto: FotkyZadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články