Svetlovody – denné svetlo bezpečne a šikovne

Svetlovody – denné svetlo bezpečne a šikovne

Redakcia - 30. novembra 2017 - 3395. zobrazení

Stavebníci už dlhšie poznajú jednoduchú a praktickú možnosť, ako do interiérov vniesť denné svetlo aj bez prítomnosti okien. Riešením sú práve svetlovody, teda špeciálne stropné otvory na šírenie denného svetla po priestore

Svetlovodom ako pokrokovému prvku, ktorý podporuje praktickú funkciu príbytkov, istý čas trvalo, kým sa ich potenciál začal adekvátne oceňovať. Dnes je to s ich využívaním v našich domácnostiach podstatne lepšie, pričom s rastúcou osvetou stúpa aj dopyt. A to nielen kvôli schopnosti šíriť denné svetlo, pretože svetlovody toho dokážu omnoho viac.

Denné svetlo

Pozitíva prítomnosti svetlovodov:

Príjem prirodzeného svetla – Ako sme spomínali, svetlovody dokážu šíriť denné svetlo do miestností, kde nie sú okná. Nebyť tohto šikovného vynálezu, museli by sme v nich svietiť umelým svetlom, ktoré nie je pre naše vedomie prirodzeným a zdravým zdrojom osvetlenia.

Úspora za spotrebu energie – Vďaka svetlovodom nemusíme v tmavých zákutiach interiéru využívať umelé osvetlenie spotrebúvajúce energiu. Aj keď večer sa bez neho nezaobídeme, cez deň dokážeme celkovú spotrebu citeľne znížiť.

Slnečné svetlo bez rizika – Na rozdiel od okien sa svetlovodom nedá uprieť ani pomyselná ochranná funkcia. Vďaka nim nám totiž do príbytku preniká slnečný svit v miernych dávkach, takže nehrozí prehrievanie miestnosti ani ohrozenie zraku obyvateľov.

Výber správneho modelu

Miestnosti, kde svetlovody najviac pomôžu: 

– chodby a vstupné haly

– WC a kúpeľne bez okien

– podkrovné miestnosti

– garáže alebo pivnice

Denné svetlo vďaka svetlovodu

Vzhľadom na zložitú montáž a štruktúru bytových domov môžeme so svetlovodmi rátať len v rodinných domoch. Práve tie umožňujú ich montáž na miestach, kde dokážu plnohodnotne slúžiť a priniesť obyvateľom maximálny úžitok v podobe bezpečného a šikovného prúdenia denného svetla.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/Foto: Fakro.sk

  • Kategórie

Podobné články